چند نکته برای عکاسی HDR با کیفیت

 

Related image

 

HDR مخفف (high dynamic range ) محدوده دینامیکی بالا بین تیره ترین و روشن ترین قسمت های یک تصویر است. یک عکس HDR با حداکثر جزئیات شما را به لحظه ی عکاسی باز میگزداند. عکاسی HDR از دو دیدگاه قابل توجه است.از لحاظ علمی عکس های با نور مناسب عکاسی شده و با هم ترکیب میشوند. و از دیدگاه هنری که طیف گسترده ای از اثراتی که نور برطبیعت  دارد را به وضوح نمایش میدهد.

محدوده دینامیکی مقدار نور و تاریکی است که دوربین می تواند ثبت وسپس نمایش دهد.چشم انسان دارای پتانسیل قابل توجه و بالایی نسبت به سنسور دیجیتال در یک دوربین است. هدف عکسبرداری HDR این است که این جزئیات را به ارمغان بیاورد و یک تصویر واحد و درستی از صحنه ارائه دهد.عکاسی HDR با ارائه فرصت های نامحدود نقش مهمی در جریان کار یک عکاس دارد. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی ایجاد عکاسی HDR “با کیفیت ” ذکر شده است.

 

۱. اجتناب از عکاسی چهره
استثنائات در این مورد وجود دارد، اما عموما پوست انسان به اندازه کافی HDR پردازش نمی کند. شما می بینید، هنگامی که چهره سایه دار است، به نظر طبیعی تر است و HDR اغلب بسیاری از سایه ها و سایه های طبیعی را از بین می برد، و باعث ایجاد یک نگاه پراکنده می شود. HDR از چهره فرد، بدترین چروک ها، منافذ و لکه های خود را بدست می آورد و سوژه از شما متنفر میشود.

 

 

۲. ISO کم
تنظیمات ISO پایین تر در دوربین ، باعث میشود تصویر کمتر نویز داشته باشد. عکاسی HDR برای ایجاد نویز و تصاویری که به نظر می رسد دانه ای  است، مشهور است. اگر چه شما می توانید برخی را در پردازش رفع کنید،اما استفاده از یک ISO پایین تر برای شروع بهتر است.

 

Barcelona HDR

۳. عکس خام
هنگام عکاسی HDR، عکسبرداری RAW مهم است. فایل RAW خوب ، بهتر قادر به تغییر است . این بدان معناست که می توان از یک فایل RAW برای ایجاد عکس HDR ، از فایل های فوکوس و واضح استفاده کرد. این تضمین می کند که هیچ دوربین یا حرکتی در سوژه وجود ندارد، بنابراین HDR واضح تر ایجاد می شود. این روش لزوما به خوبی در تمام سناریوها کار نمی کند و براساس تجهیزات و محیط شما به شدت متفاوت است.

Ala Moana HDR Photo

۴. استفاده از سه پایه
اگر نور بسیار خوبی داشته باشد، سرعت شاتر بسیار سریع است ( ۱/۲۰ یا کمتر)، عکس های HDR را بدون استفاده از سه پایه می توانید بگیرید، و شما می توانید خود را یک ثانیه یا دو ثانیه ثابت نگه دارید . با این حال، برای اکثر عکس های HDR، باید از سه پایه استفاده کرد.اگر شما در حال عکسبرداری از منظره هستید، به خصوص در شب، فرصت خوبی است که از سه پایه استفاده کنید. اما هنگام ایجاد عکس هایی که نیاز به نوردهی چندگانه دارند،اهمیت چندانی ندارد. اکثر نرم افزارهای پردازش HDR (از جمله Photomatix Pro) دارای هماهنگی فایل ساخته شده اند، اما تصویر قطعا شارپ نخواهد بود. علاوه بر این، اگر با نوردهی طولانی مواجهه شدید، گزینه شاتر از راه دور را در نظر بگیرید، یا حداقل، از تایمر استفاده کنید.

از آنجایی که عکاسی HDR در معرض نوردهی چندگانه (در هر نقطه از ۳ تا ۹) قرار دارد ، اگر هنگام ثبت عکس، دوربین ثابت نباشد هنگامی که ادغام  و پردازش عکس ها ، هر ناهماهنگی کوچک در پایان کار، به طور چشمگیری آشکار می شود. اگر شما سه پایه نداشته باشید، میتوان دوربین را بر روی چیزی ثابت قرار داد تا در هنگام عکاسی حرکت نکند.

۵. استفاده از کابل یا سیم دکلانشور
اگر از کابل استفاده نکنید احتمال دارد که تصاویر  در حین ثبت عکس با لرزش مواجه شود و عکس تار شود.

Image result for Hdr photography

۶. عکاسی در حالت اولویت دیافراگم
حالت اولویت دیافراگم ،عمق میدان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر از حالت اولویت دیافراگم (حالت AV در دوربین های کانن و حالت A در دوربین های نیکون) استفاده شود، دیافراگم را برای تمام تصاویری که استفاده می شود، ثابت می کند. این حالت مانع از تغییر در عمق میدان و خراب شدن عکس نهایی می شود . البته می توان از حالت های دیگر مانند تنظیم دیافراگم دستی استفاده کنید.