طراحی و ساخت موشن گرافیک در اصفهان

تفاوت انیمیشن دو بعدی و سه بعدی

Related image

زمانی که ما اصطلاح انیمیشن Animation را می شنویم اولین چیزی که به ذهن ما می رسد ،کارتون ها و فیلم های متحرک است. قبلا این اصطلاح فقط مربوط به شخصیت های کارتونی بود که به طور خاص طراحی شده بود اما از ۸ تا ۱۰ سال گذشته، پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات مستمر منجر به تغییر کلی چشم انداز صنعت انیمیشن شده است. در حال حاضر تکنولوژی انیمیشن با موفقیت در زمینه های متنوع محتوایی و تجاری در رسانه ها از جمله بخش تبلیغات، تجارت الکترونیک و صنعت آموزش و پرورش استفاده می شود. این تغییر در درجه اول به دلیل تغییر تکنولوژی دو بعدی به تکنولوژی سه بعدی ۳D انیمیشن است.

 

انیمیشن دوبعدی
 
مقایسه بین انیمیشن ۲D و ۳D انیمیشن

انیمیشن ۲D (دو بعدی)  اساسا ایجاد و یا تغییر تصاویر متحرک، شخصیت‌ها، داستان‌ها و زمینه‌ها همگی در یک محیط دو بعدی هستند .به عبارت دیگر این انیمیشن‌ها به نظر می‌رسد عمقی ندارند و تخت و مسطح هستند.

انیمیشن ۳D  (سه بعدی)  به ایجاد تصاویر متحرک با استفاده از محیط دیجیتال ۳D اشاره دارد.

– انیمیشن ۲D تنها می تواند شخصیت های ۲ بعدی ایجاد کند. به این معناست که شخصیت تنها ارتفاع و عرض آن را تعیین می کند، اما هیچ عمقی ندارد.انیمیشن ۲D برای طراحی مفهومی مناسب نیست، زیرا تنها میتواند ۲ بعد معماری یا مدل را نمایش دهد.

در انیمیشن ۳D، تمام شخصیت ها ۳ بعدی خواهند بود. بدین معنی که شخصیت  ارتفاع، عرض و عمق آن را نشان می دهد و در مقایسه با شخصیت های ۲D واقعی تر هستند و می توانند شخصیت های واقعی را ایجاد کنند.

– انیمیشن ۳D شامل مراحل مختلف مانند مدل سازی، بافت، نورپردازی، رندر و غیره و با کمک نرم افزار کامپیوتر انجام می شود.

انیمیشن ۲D در مقایسه با انیمیشن ۳D بسیار ارزان است و می تواند در مدت کوتاهی تولید شود. فقط نیاز به افراد ماهری است که قادر به طراحی و نقاشی هستند.