همه چیزهایی که باید درباره عکاسی ماکرو بدانید !!!

امروزه بسیاری از عکاسان، به لطف تعداد زیادی از عکس های زیبا از گیاهان، حیوانات و حشرات کوچک می خواهند بدانند چگونه عکس های ماکرو را می گیرند.عکاسی ماکرو همیشه آسان نیست، مخصوصا برای مبتدیان، اما این یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی است که می توانید انجام دهید. با مهارت های مناسب، شما قادر خواهید بود تصاویر شگفت انگیز را حتی در حیاط خلوت خود ثبت کنید. برای یادگیری عکاسی ماکرو از ابتدا تا انتها با خواندن راهنمایی ها و تکنیک ها در این راهنما همراه باشید.

عکس های بزرگ از یک مارمولک
عکس ماکرو در موزه اسمیتسونیان تاریخ طبیعی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، برنده جایزه بهترین عکاسی طبیعت است. © Spencer Cox
نیکون D800E + 105mm f / 2.8 @ 105mm، ISO 100، ۱/۶۴۰، f / 3.2

عکاسی ماکرو چیست؟

عکاسی ماکرو عکاسی نزدیک از اجسام کوچک، از جمله مواردی مانند حشرات و گلها است. شما می توانید عکس های ماکرو در یک استودیو یا محیط در فضای باز  را به اندازه کافی بزرگ کنید.

به طور رسمی، شما ممکن است بشنوید که عکاسی ماکرو تنها زمانی اتفاق می افتد که شما عکس هایی از اجسام کوچک را با بزرگنمایی “اندازه طبیعی” یا بزرگتر بگیرید. من بیشتر به معنای بزرگنمایی و اندازه طبیعی در یک لحظه نگاه می کنم، اما اساسا این بدان معنی است که شما باید عکس هایی بگیرید که در آن موضوع شما همان اندازه دوربین شما است یا کوچکتر است و کادر را پر می کند. (بنابراین، اگر سنسور دوربین شما یک اینچ گسترده باشد، شما می توانید عکاسی چیزی حدود ۱ اینچ یا کوچکتر داشته باشید.)

این یک تعریف بسیار دقیق است و اغلب شما می شنوید که تصویر “ماکرو”  زمانی که یک سوژه را کمی بزرگتر نشان می دهد . همانطور که در عکس ها در این مقاله صادق است، بسیاری از عکس های اندازه طبیعی نیستند، اما با این اوصاف عکس ها نزدیک هستند.

Grasshopper Macro Photo
نیکون D7000 + 105mm f / 2.8 @ 105mm، ISO 800، ۱/۲۵۰، f / 22.0

معرفی عکاسی ماکرو برای مبتدی ها

چگونه عکس های ماکرو را بگیرید؟ مهمترین مراحل اینجاست:

  • اصطلاحات عکاسی ماکرو را درک کنید.
  • دوربین مناسب و تجهیزات لنز را انتخاب کنید.
  • به اندازه کافی عمق میدان را بگیرید
  • تنظیمات دوربین و فلش را برای یک عکس به خوبی روشن کنید.
  • تمرکز بر مهمترین قسمت موضوع خود یا سوژه.
  • رفتارهای مشترک حشرات مختلف را بیاموزید.
  • ثبت عکس 

بعضی از این کارها ممکن است سخت تر از آنچه شما فکر می کنید باشد، از قبیل افزایش عمق میدان و تمرکز بر مهم ترین بخش سوژه خود . با این حال، نکات در بقیه این تمرین عکاسی ماکرو به شما کمک میکند که از کجا شروع کنید، و شما باید کمی تمرین کنید.

Macro Photography of a Plant in Winter
نیکون D7000 + 105mm f / 2.8 @ 105mm، ISO 100، ۱۳/۱۰، f / 5.6

بزرگنمایی چیست؟

 

در عکاسی ماکرو، مهم است که بدانید که سوژه شما (بزرگ یا کوچک) بر حسگر دوربین شما ظاهر می شود. مقایسه این عدد با اندازه سوژه شما در دنیای واقعی به شما  به عنوان بزرگنمایی شناخته می شود.

به تعبیر دیگر : رابطه بین اندازه سوژه (در فوکوس) بازتاب شده بر روی سنسور دوربین و اندازه سوژه در واقعیت است.

اگر این نسبت به سادگی یک به یک باشد، گفته شده است که موضوع شما در بزرگنمایی اندازه طبیعی است. به عنوان مثال، اگر از جسمی که عکاسی میکنید  یک سانتی متر طول دارد و دقیقا یک سانتی متر روی سنسور دوربین شما طراحی شده است، در اندازه طبیعی (صرف نظر از اندازه سنسور دوربین شما) است.

سنسورهای معمولی در DSLR ها و دوربین های بدون آینه از حدود ۱۷ تا ۳۶ میلی متر است. بنابراین، یک موضوع ۱ سانتیمتری نسبتا بزرگ است و بخش قابل توجهی از عکس شما را گرفته است. اگر در نهایت یک چاپ بزرگ انجام دهید، این شی کوچک بسیار بزرگ به نظر می رسد  .

بطورمثال:
 فرض کنید که داریم از یک بچه کوچک با قد ۱ متر عکس می گیریم. تصور کنید که ارتفاع بازتاب کودک بر روی سنسور ۱ سانتیمتر است. میزان بزرگنمایی ۱cm/100cm، یا ۱/۱۰۰ می باشد. بزرگنمایی معمولا با استفاده از یک دو نقطه نوشته می شود، بنابراین آن را صورت ۱:۱۰۰ می نویسیم، و می خوانیم «یک به صد»، به این معنی که کودک در واقعیت ۱۰۰ برابر بزرگتر از بازتاب تصویرش بر روی سنسور است. به همین ترتیب، اگر سوژه یک مارمولک دراز ۱۰ سانتیمتری باشد، و بازتاب آن بر روی سنسور ۲ سانتیمتر باشد، میزان بزرگنمایی ۲cm/10cm یا ۱:۵ است. مارمولک واقعی پنج برابر بزرگتر از طرح آن بر روی سنسور است.

لنزهای ماکرو خوب به شما اجازه می دهد تا با بزرگنمایی ۱: ۱ عکس بگیرید و برخی از گزینه های تخصصی حتی بیشتر از آن. (کانن دارای یک لنز عکاسی ماکرو است که تا حد زیادی به ۵: ۱ و یا ۵ برابر بزرگنمایی می انجامد که دیوانه است!) با این حال، سایر لنزهای موجود در بازار به نام “ماکرو” ممکن است فقط به بزرگنمایی ۱: ۲ یا حتی کمتر تبدیل شوند. شخصا پیشنهاد من این است که یک لنز بگیرید که می تواند به حداقل ۱: ۲ بزرگنمایی، و به صورت بزرگنمایی ۱: ۱ ایده آل باشد.

Dragonfly photograph
نیکون D7000 + 105mm f / 2.8 @ 105mm، ISO 450، ۱/۴۰۰، f / 4.0

فاصله لنز تا سوژه چیست؟

فاصله تاسوژه ساده است: فاصله بین جلوی لنز و نزدیکترین موضوع شماست. اگر فاصله  شما خیلی کوچک باشد، ممکن است موضوع شما را ترسانده یا نور را مسدود کند، زیرا شما خیلی نزدیک هستید. در حالت ایده آل، شما می خواهید یک فاصله  شش اینچ (۱۵ سانتیمتر) داشته باشید، با بهترین سناریو دو برابر یا بیشتر است.

فاصله  یک لنز کوچکتر از ۱: ۱ بزرگنمایی است، زیرا شما باید بدانید که برای گرفتن چنین عکسهایی باید شدیدا به موضوع نزدیک باشد. همچنین، لنزهای با فاصله کانونی طولانی، فاصله  بیشتری نسبت به لنزهای با فاصله کانونی متوسط دارند. به عنوان مثال، نیکون ۲۰۰mm f / 4 و کانن ۱۸۰mm f / 3.5 دو نمونه از لنزهای ماکرو عکس با فواصل کار بزرگ است. در مقایسه، نیکون ۶۰mm f / 2.8 لنز ماکرو فاصله کار بسیار کمتر است.

همیشه بهتر است که یک لنز با بزرگترین فاصله کانونی را جستجو کنید، به طوری که کمتر احتمال دارد موضوع خود را ترسید یا سایه ای روی آن ایجاد کنید. با این حال، لنزهای ماکرو با فاصله کانونی طولانی مانند ۱۸۰ و ۲۰۰ میلی متر عموما گرانتر هستند. اگر می خواهید قیمت و فاصله کار را متعادل کنید، یک لنز را در محدوده ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیمتر قرار دهید. شخصا، من یک لنز ماکرو ۱۰۵mm استفاده می کنم.

عکاسی ماکرو چیست؟

NIKON D800E + 105mm f / 2.8 @ 105mm، ISO 100، ۱/۲۵۰، f / 8.0

بهترین دوربین برای عکاسی ماکرو: DSLR vs Mirrorless

برای عکاسی ماکرو، هر دو DSLR و دوربین های بدون آینه می توانند به خوبی کار کنند. کلید این است که دوربینی را انتخاب کنید که به شما امکان استفاده از یک لنز خوب ماکرو را میدهد . در حالت ایده آل یک فاصله زمانی بین دید شما سوژه، فشار دادن دکمه شاتر و داشتن تصویر ثبت شود. به طور سنتی، این ها هر دو زمینه هایی بودند که DSLR ها مزیت آن را داشتند.

دوربین های بدون آیینه اغلب دارای مزایای دیگری هستند که ممکن است مفید باشند، مانند تمرکز بالا (یک پوشش که نشان می دهد کدام قسمت از موضوع شما در فوکوس است – مفید برای تمرکز ماکرو با تمرکز دستی). همچنین، امکان بررسی عکس هایتان بدون گرفتن چشم از منظره یاب.

 

Baby Caterpillars
نیکون D7000 + 105mm f / 2.8 @ 105mm، ISO 800، ۱/۲۵۰، f / 14.0

 

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *