۵ روشی که چاپ سه بعدی با آن دنیا را تغییر می‌دهد

در حالی که به نظر می رسد چاپ سه بعدی برای طرح داستانها و رمانهای علمی تخیلی مربوط به آینده مناسب است ولی باید گفت الان درست در چنگ ما است. با استفاده از انواع مواد از جمله چوب، فلز، پلاستیک و پارچه، ما اکنون قادر به چاپ اشیاء سه بعدی مختلف ، اعم از مواد غذایی، قطعات یدکی، اسلحه ، خانه ها، اعضای بدن، دستگاه های پزشکی، لباس و غیره هستیم. با این حال سوال اینجاست که اثر این قابلیتها در آینده ما چیست؟ ۵ تاثیری که چاپ سه بعدی در روند تغییر جهان ایجاد خواهد کرد در اینجا معرفی میشوند.

۱.چاپ سه بعدی میتواند به گرسنگی خاتمه دهد

هرچند که غذا پختن به زحمت زیادی نیاز دارد، ولی خرید آن هم به همان اندازه سخت و مشکل زا است. در حالی که ما دهه هاست که گرفتار این مشکل قدیمی هستیم، چاپ سه بعدی در حال حاضر یک جایگزین مناسب ارائه می دهد.  یک ظرف پیتزا را انتخاب میکنید و به جای تماس گرفتن با کسی که بخواهد آن را به منزل شما تحویل دهد، در منزل خود به راحتی آن را با چاپ سه بعدی در اختیار خود خواهید داشت. اخیرا ناسا ۱۲۵ هزار دلار برای شرکت تحقیقاتی مواد و سیستمها برای تحقیق و ایجاد یک چاپگر پیتزا اختصاص داد.
شرکتها و سازندگان مواد غذایی روی طرحها و منوهایی کار میکنند که از پرینترهای سه بعدی برای ایجاد رفتار لذیذ استفاده میکنند. در حالی که قابلیت چاپ مواد غذایی ممکن است نیاز به یک میان وعده نیمه شب را کاهش دهد، و در ابعاد وسیع تر ، تا حد زیادی منجر به کاهش-گرسنگی در جهان خواهد شد. به گفته محققان، با استفاده از کارتریج مواد مغذی ازجمله پودر و روغن ، کشورهای در حال توسعه قادرخواهند شد مواد غذایی که وابسته به شرایطی مانند آب و هوا، در دسترس بودن محصول و محل کاشت آن نخواهد بود چاپ کنند. چندین سال طول میکشد و هزینه های زیادی صرف خواهد شد تا این محصول به خانه ها راه یابد و به کاربران طریقه استفاده از آن آموزش داده شود ولی این تکنولوژی این قابلیت را دارد تا به حل شدن یکی از بزرگترین مشکلات بشر کمک کند.


۲. کپی گرفتن از اندامهای انسانی

یکی از مزایای باور نکردنی فن آوری های جدید چاپ سه بعدی توانایی بهبود مراقبت های پزشکی برای انواع بیماری ها، و صدمات است.  بیو پرینتینگ اجازه می دهد تا پزشکان و ارائه دهندگان خدمات پزشکی قادر به چاپ کپی از اندام- انسان مانند اسپلینت ریه شوند.
دانشمندان مشغول به کار روی یک چاپگر هستند که می تواند پوست پیش از سوختگی یا سایر صدمات را با استفاده از “جوهری  که از سلول های مختلف پوست ساخته شده چاپ کند.  بر خلاف راه حل های سوختگی سنتی، این چاپگر نوآورانه پوست نیاز به تکه ای از پوست که تنها یک دهم اندازه سوختگی است دارد.


۳. صنایعی مانند مسکن مقرون به صرفه تر خواهند شد

در حال حاضر، خرید یک چاپگر سه بعدی با کیفیت  میتواند پول زیادی برای شما پس انداز کند. در آینده، که به مرور هزینه این فن آوری کاهش می یابد، چاپ ۳D می تواند منجربه کاهش زیاد بار مالی محصولات و خدمات مختلف ، از جمله بازار مسکن شود.


۴. چاپ در دنیای مد

در آغاز، هیچ کس پیش بینی نمی‌کرد که موسیقی ، فیلم، کتاب و دیگر رسانه ها به راحتی چاپ شوند.  با ظهور چاپ سه بعدی، در حال حاضر پیش بینی می‌شود که بسیاری از صنایع مانند مد نیز قابل چاپ شدن باشد. تصور کنید برای یک مهمانی آماده شده اید ، اما لباس مناسب ندارید،  به جای قرض گرفتن از یک دوست و یا رفتن به خرید، شما میتوانید به صورت آنلاین طرح لباس مورد علاقه خود را پیدا کرده و دانلود کرده و در منزلتان آن را چاپ کنید.این مسئله در مورد کفش و اسباب و لوازمی مثل مجسمه نیز صدق خواهد کرد. طرحهای رایگان کفشی وجود دارد که میتوان آنها را چاپ و پوشید.


۵. چاپ سه بعدی عواقب جدی به دنبال خواهد داشت

گذشته از کپی کردن و سرقت طرحها، رشد چاپ سه بعدی می تواند اثرات مخربی نیز داشته باشد. در سال ۲۰۱۳، کودی ویلسون در تگزاس برای اولین بار تفنگ پلاستیکی خانگی سه بعدی با استفاده از فن آوری چاپ سه بعدی ایجاد کرد . مدت کوتاهی پس از آن، شرکتش نوع تمام فلزی این اسلحه را برای اولین بارساخت.
همین طورکه هزینه چاپ سه بعدی کم کم کاهش می یابد، دسترسی به اسلحه سه بعدی و دیگر سلاح ها به طور طبیعی افزایش خواهد یافت. نه تنها این سلاح ها قابل دسترس تر خواهند شد است، بلکه نظارت بر آنها برای دولت و مقامات سخت تر خواهد شد. برای مثال ویلسون طرح اتوکدی اسلحه خود را به طور آزاد در اینترنت منشر کرده است بنابراین هرکس اگر دسترسی به مواد مورد نیاز داشته باشد میتواند آن را داونلود کرده و استفاده کند بنابراین شاید بتوان نتیجه گرفت چاپ سه بعدی علاوه بر مزایای آن نتایج کشنده ای نیز به بار خواهد آمد.