۵ تله‌ ذهنی

Related image

۵ تله‌ ذهنی که انگیزه شما را سست خواهد کرد

۱. به اندازه‌ کافی قوی نیستم

شاید به اندازه آدم موفق دیگری که می‌شناسید، قوی نباشید، ولی مجبور هم نیستید باشید. شما درون خود نیرویی دارید که منتظر رها شدن است. نیرو وقتی می‌آید که “چرا” خودتان را به روشنی تشخیص داده ‌باشید. دلیل اینکه چرا به دنبال یک رویا می‌روید. وقتی از شرایطتان چشم‌پوشی می‌کنید و روی هدف‌تان تمرکز می‌کنید، قوی‌تر می‌شوید.

 

۲. در گذشته شکست خوردم

اگر به گذشته‌ خیلی از آدم‌هایی که آنها را قهرمان می‌دانیم‌، مثل استیو جابز، الن ماسک، بیل گیتس، و خیلی‌های دیگر نگاه کنید، داستان غلبه بر شکست را خواهید دید. هر کسی شکست را تجربه می‌کند، ولی همه مثل هم با آن کنار نمی‌آیند. اجازه ندهید شکست‌های قبلی شما را از موفقیت‌های آینده بازدارد. شما می‌توانید به شکست‌ غلبه کنید و غلبه خواهیدکرد، ولی تنها در صورتی که انتخاب شما این باشد.

 

۳.خیلی سخت است

اگر زندگی مثل فیلم‌ها بود، آسان‌تر بود، ولی نیست. زندگی سخت و پیچیده است. اوضاع همیشه همان‌طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، ایجاد تغییرات اساسی و دنبال کردن رویاها سخت است. مستلزم تحمل رنج، عزم راسخ، و غلبه بر باورهای خودمحدودکننده است. سخت‌کوشی به شما کمک می‌کند رویای‌تان را باور کنید و آن را به واقعیت تبدیل کنید. وقتی رویای‌تان را به واقعیت تبدیل کردید آن را بستایید.

 

۴. آدم‌ها درک نخواهند کرد

تغییر هراس‌انگیز است. اطرافیان‌تان را می‌هراساند چون همه‌ی ما می‌ترسیم از منطقه امن خود خارج شویم. ما شرطی شده‌ایم که بیشتر عمر خود را در یک مسیر معین بمانیم، بنابراین وقتی از آن منحرف می‌شویم، آدم‌های اطراف‌مان سعی می‌کنند ما را متقاعد کنند که مثل بقیه باشیم. شاید نیت‌شان خوب باشد، ولی آنها جای شما نیستند. این زندگی شما است، و شما باید برای خودتان زندگی کنید.

 

۵. هنوز وقت دارم

زندگی کوتاه است. همه ما ممکن است خاطره‌ای را به یاد بیاوریم و حس کنیم انگار همین دیروز بود، ولی درواقع سال‌ها پیش بوده ‌است. زندگی با سرعت از کنار ما می‌گذرد. این تصور که وقت داریم مانند پوست خربزه است. هرآنچه داریم امروز است، و باید هر روز طوری زندگی کنیم که انگار روز آخر است.