۱۵ راه برای بهبود مهارت عکاسی (۳)

 

۱۲. محل قرار گیری سوژه(موقعیت)

قرار دادن موضوع اصلی به طور مرکزی در عکس های شما می تواند یک ترکیب بسیار ایستا و خسته کننده باشد

قرار دادن موضوع اصلی در مرکز عکس می تواند یک ترکیب بسیار ایستا و خسته کننده باشد

علاوه بر انتخاب سوژه  برای عکاسی و استفاده بهتر تنظیمات ، یادگیری اصول ترکیب، یکی از راه های اساسی برای بهبود مهارت های عکاسی شماست. بسیاری از قوانین و نظریات درمورد ایجاد ترکیب بندی صحیح وجود دارد، اما مهمترین چیزی که باید هنگام عکسبرداری خود در نظر داشته باشید، محل قرار گیری موضوع اصلی در تصویر است .

حرکت اصلی موضوع خود را به سمت یک تصویر متعادل تر ایجاد می کند

حرکت اصلی موضوع به یک طرف، یک تصویر متعادل تر ایجاد می کند.

وسوسه انگیز است که موضوع را در مرکز قاب قرار دهید، اما ممکن است ترکیب ایستا و ساکن را دنبال کند. اغلب بهتر است موضوع را دور از مرکز قرار دهیم.

رویکرد کلاسیک این است که از قانون سوم استفاده کنیم، که توسط خطوط خیالی تعریف شده است که هر طرف تصویر را به سه منطقه مساوی تقسیم می کنند. شما سپس موضوع اصلی را یا در یکی از این خطوط قرار دهید یا جایی که آنها تقاطع می شوند.

 

۱۳. از فضا ، خوب استفاده کنید

قرار دادن اتاق موضوع در قاب می تواند هنگام عکسبرداری از حرکات، حیوانات و پرتره ها خوب باشد

قرار دادن فضایموضوع در قاب می تواند هنگام عکسبرداری از حرکات سریع، حیوانات و پرتره ها خوب باشد.

فضای اطراف سوژه ی شما تقریبا برای موفقیت ترکیب شما به عنوان سوژه مهم است. اول از همه، شما باید در مورد چگونگی محدودهء موضوعی که میخواهید در عکس خود داشته باشید فکر کنید.

این یک علم دقیق نیست، اما به عنوان یک قاعده کلی باید در صورت اضافه کردن به عکس، محیط اطراف سوژه را شامل  شود، مثلا محیط اطراف موضوع را در تصویر پرتره یا حیات وحش نشان می دهد. به جای آن، یک نمای بسته تر که محیط اطراف را از بین می برد، می تواند بر موضوع اصلی در تصویر تاکید کند.

اگر فضای کوچکی برای این موضوع وجود داشته باشد که به نظر برسد یا حرکت کند، یک تصویر ممکن است کمرنگ شود

اگر فضای کوچکی برای این موضوع وجود داشته باشد که به نظر برسد یا حرکت کند، یک تصویر ممکن است کمرنگ شود

یکی از جنبه های مهم استفاده از فضا در عکس های شما به ویژه برای عکس های متحرک و پرتره قابل استفاده است. هنگامی که به تصاویری از موضوعات متحرک نگاه می کنید، به طور طبیعی به ناحیه ای توجه می کنید که به سمت آن حرکت می کند.

به همین دلیل، ایده خوبی است که فضای بیشتری از موضوع را درنظر بگیرید، در غیر این صورت عکس شما ممکن است نامتعادل باشد.

پرتره ها همچنین می توانند از تکنیک ترکیب مشابه استفاده کنند.بسته کردن مقدار کمی از فضای اطراف سوژه باعث میشود ترکیب قابل توجه و متعادل تری بوجود اید.

۱۴. عکس با وضوح بالا

هنگام تیز کردن یک ضربه، همیشه از کوچکترین مقدار استفاده کنید که جزئیات دقیق و دقیق تری را در خود حمل می کند

هنگام وضوح عکس، همیشه از کوچکترین مقدار استفاده کنید که باعث جزئیات دقیق تری میشود.

اموزش و نحوه استفاده از نرم افزار تصویربرداری یک مهارت است که زمان برای استاد را می گیرد. گمراه کننده است اگر فکر کنید که هرچه بیشتر آنها شارپ شوند، عکس ها وضوح بالاتری دارند. اما شما باید بصورت محدود تمرین کنید؛ در غیر این صورت کار شما با افزایش نویز و هاله روبه رو خواهد شد.

یکی از شایع ترین علل تشدید بیش از حد، استفاده زیاد و اشتباه در مرحله پردازش و یا حتی اعمال آن به تصاویری است که قبلا شارپ شده است. اگر تصاویر JPEG را عکاسی کنید، ممکن است در عین حال در دوربین شارپ شده باشد، بنابراین در هنگام استفاده از شارپنش اضافی، باید مراقب باشید.

فایل های خام(RAW) هیچ وضوحی در دوربین اعمال نخواهد کرد، اما می توان آن را در هنگام پردازش تصاویر استفاده کرد. شما فقط باید تصمیم بگیرید که آیا بهتر است آن را در فایل خام (RAW) تبدیل کنید و یا بعد از آن اعمال کنید.

به 100٪ زوم کنید تا تیزتر شود

 ۱۰۰٪ زوم کنید تا واضح تر (شارپ) شود

بهترین راه برای جلوگیری از وضوح(شارپ) بیش از حد، این است که آن را یکی از آخرین تنظیماتی قرار دهید، که شما بر تصاویر خود اعمال میکنید . بنابراین اگر میخواهید ویرایش برروی عکس هایتان در فتوشاپ و یا CS انجام دهید، بهتر است  تغییرات دوربین و یا فایل خام(RAW) بکار نبرید.

آشکارترین اثر جانبی اعمال شارپنس بیش از حد، وجود هاله در اطراف جزییات عکس، نتیجه استفاده از تنظیم Radius بالا است. برای نشان دادن این نکته، در محدوده ای از تصویر حاوی خطوط تاریک یا جزئیات جزیی در برابر یک پس زمینه روشنتر ۱۰۰٪ زوم کنید .

در اینجا یک نکته فوقالعاده است: اگر با استفاده از فیلترهای ماسک غیرفعال فتوشاپ عکسهای خود را شارپ کنید، راه حل آن نافذ است. به عنوان نقطه شروع، سعی کنید مقدار بین ۵۰ تا ۸۰٪ ، Radius  ۱ و یک آستانه بین ۲ تا ۵ را استفاده کنید.

۱۵. از اشباع استفاده کنید

با استفاده از منوی کشویی در پنجره Hue / Saturation به شما امکان می دهد تا اشباع رنگ های مختلف را کاهش دهید بدون اینکه جزئیات را از دست بدهید

با استفاده از منوی کشویی در پنجره Hue / Saturation به شما امکان می دهد تا اشباع رنگ های مختلف را کاهش دهید بدون اینکه جزئیات را از دست بدهید

همانند شارپ کردن،  اشباع باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. در بسیاری از صحنه ها متوجه خواهید شد که برخی رنگ ها نسبت به دیگری، به ویژه قرمز ها و سبز، بیشتر اشباع شده اند، بنابراین به جای تنظیم اشباع کل تصویر ، می توانید رنگ های مختلف و منحصر بفرد را با استفاده از کنترل رنگ  Hue/Saturation استفاده کنید.