۱۵ راه برای بهبود مهارت عکاسی (۲)

 

۰۶. جبران نوردهی

کارخانه در برابر یک پس زمینه تاریک عکس گرفته است

تصمیم گیری درباره افزایش یا کاهش نوردهی عکس ممکن است گیج کننده باشد، زیرا تنظیماتی که باید انجام دهید، اغلب مخالف آنچه شما ممکن است در ابتدا انتظار داشته باشید،باشد. در اینجا چگونگی استفاده از عملکرد جبران نوردهی دوربین خود را برای روشن تر کردن یا تیره کردن تصویر خود انجام می دهیم.

اگر موضوع شامل اغلب نورهای رنگی باشد، ممکن است متوجه شوید که دوربین شما نوردهی را کمتر از حد معمول تشخیص دهد و نوردهی کند(under-expose). در این وضعیت، شما باید دکمه Exposure Compensation را فشار داده و نگه دارید، با چرخاندن شماره گیری برای وارد کردن مقدار +۱ را برای افزایش نوردهی وارد کرده ، سپس دوباره عکس بگیرید.

در صورت عکاسی به یک سوژه تاریک، دوربین شما احتمالا بیش از حد نوردهی (over-expose) کند، بنابراین نیاز به کاهش نوردهی دارید. دکمه Exposure Compensation را مانند قبل فشار داده و نگه دارید، اما این بار مقدار -۱ را برای کاهش نوردهی وارد کنید.

 

۰۷. هیستوگرام را رمزگشایی کنید

تصویر قلعه و آسمان با یک آسمان سفید، چپ و یک آبشار که خیلی تاریک است، درست است

تصویرسمت چپ بیش از حد تاریک شده است ، در حالی که تصویر  سمت راست در معرض نور زیاد قرار گرفته است

ساده ترین روش برای نمایش و چک کردن نوردهی عکس ها هیستوگرام است. که هنگام نمایش تصاویر خود از صفحه هیستوگرام در پشت دوربین استفاده میشود.

این نشان می دهد چقدر توزیع نوردهی در عکس وجود دارد. برای درک بیشتر این ابزار  شما باید ویژگی های عکس های با نوردهی کم و زیاد را تشخیص دهید. اگر یک شکاف به سمت چپ هیستوگرام وجود داشته باشد و نمودار از سمت راست حرکت می کند، تصویر بیش از حد در معرض نور قرار دارد. در مقابل تصاویری که نوردهی کمتری دارند، مخالف است – شکاف در سمت راست هیستوگرام وجود دارد.

 

۰۸. مقابله با نور کنتراست بالا

آبشار و دریاچه در سایه و خورشید

 با مقابله با نور با کنتراست بالا آشنا شوید و حداکثر محدوده تن رنگ را ثبت کنید

با استفاده از DSLR جبران نوردهی برای تنظیم نوردهی کلی، برای بسیاری از سوژه ها خوب است اما زمان هایی نیز وجود دارد که محدوده روشنایی سوژه برای دوربین شما و برای گرفتن عکس در هر دو حالت سایه و برجسته( هایلایت) بسیار زیاد است.

این محدوده به عنوان محدوده دینامیک دوربین شناخته می شود و در بین مدل های مختلف متفاوت است.

با تمرین، اغلب می توانید این شرایط را قبل از اینکه شروع به عکاسی کنید، تشخیص دهید، اما ساده ترین راه برای رفع این وضعیت، بررسی عکس خود و بررسی هیستوگرام و روشنایی نور است.

دو عکس از آبشار و استخر، یکی از تیره تر و یک سبک تر

ما یک تصویر را در  نوردهی ۱- و یکی دیگر با جبران نوردهی ۱+ عکس گرفتیم. ترکیب عکس های نوردهی کم و نوردهی زیاد یک عکس با جزییات سایه روشن حاصل میشود

با گرفتن یک عکس شروع و بررسی کنید که سایه ها به سمت چپ نمودار می رسند. شما هم اکنون می توانید نمایش هشدار هایلایت (نوردهی زیاد ) را فعال کنید. اگر صفحه نمایش در حالت چشمک زن نشان داده شود که نشان می دهد  عکس بدون جزئیات است و دوربین شما نمی تواند کل محدوده روشنایی را ثبت و عکاسی کند.

هنگامی که با این وضعیت مواجه می شوید، راه هایی برای مقابله با این مشکل وجود دارد. اگر در حالت JPEG عکسبرداری می کنید، دوربین های بسیاری از سیستم های داخلی ساخته شده اند تا جزئیات (هایلایت) روشنایی و / یا جزئیات سایه نسبت به تصاویر معمولی را ثبت کنند. این سیستم در (Nikon) نیکون  Active D-lighting نامیده می شود، در حالی که نسخه(canon) کانن Auto Lighting Optimiser است.

 

۰۹- فیلتر  لنز ND را امتحان کنید

فیلترها تا آسمان های روشن نگه داشته می شوند

فیلتر ND کمک میکند آسمان درخشانتر شود

راه حل سنتی برای مقابله با نورپردازی با کنتراست بالا، استفاده از فیلتر ND است . این فیلترها نیمی تاریک و نیمی روشن است، بنابراین شما می توانید ناحیه تاریک فیلتر را بر روشن ترین قسمت صحنه تنظیم کنید تنظیم کنید تا نوردهی زیاد را کاهش دهد.

این خوب است که یک ناحیه از صحنه روشن تر ار بقیه صحنه است ، مانند آسمان در چشم انداز آزاد . با این حال آنها برای مواردی که حاوی مناطق کوچکتر و روشن، مانندنور  پنجره یا نور حاصل از تابش بین درختان هستند، کمتر مفید هستند، زیرا  فیلتر مناطق اطراف این نور و روشنایی را تیره می کند.

 

۱۰. تصاویر HDR را بسازید

دامنه دینامیکی بالا (HDR) به یک روش محبوب برای گرفتن تصاویر تبدیل شده است که در غیر این صورت نوردهی زیاد انجام شده و میسوزد یا تاریک و بدون جزییات است یا هردو.

برای دستیابی به تصاویر واقعی HDR شما باید حداقل سه عکس بگیرید، یکی با نوردهی کم، یکی با نوردهی درست و دیگری با نوردهی زیاد. سپس این تصاویر را با استفاده از ابزار Merge to HDR در فتوشاپ،  Lightroom HDR Merge یا نرم افزارهایی مانند HDR Efex Pro 2 یا Photomatix ترکیب کنید.

 

۱۱. جزئیات را بازیابی کنید

قرار گرفتن در معرض نوردهی، بنابراین شما می توانید به عنوان جزئیات برجسته را که ممکن است ضبط کنید

با قرار گرفتن در معرض نوردهی مناسب ،  شما می توانید جزئیات بیشتر را ثبت کنید.

عکاسی در حالت خام (Raw) به شما امکان می دهد تا جزئیات بیشتر و جزئیات سایه روشن را در حالت JPEG ثبت کنید. اما حتی در حالت خام ، ساده تر و اسانتر جزئیات بیشتری را از تیرگی ها و روشنایی ها بهبود می یابیم. به همین دلیل، هنگام گرفتن عکس با کنتراست بالا،نوردهی سوژه را به گونه ای تنظیم کنید که بیشترین جزییات ممکن را بتواند ثبت کند.