۱۵ راه برای بهبود مهارت عکاسی (۱)

۱۵ راه برای بهبود مهارت عکاسی 

 

 ۱- فوکوس (تمرکز) و (تعادل رنگ سفید) وایت بالانس

 

عکاس زیر یک درخت

این که آیا علاقه شما به عکاسی حرفه ای است یا اینکه به سادگی برای سرگرمی می خواهید عکس بگیرید، مهارت های عکاسی می تواند برای طراحان بسیار مفید باشد (همانطور که یک دوربین مناسب و شناخته شده از آخرین روند عکاسی است).

حداقل، شما قادر به گرفتن تصاویر بهتر از کار خود هستید – و همچنین ممکن است کار مشتری خود را افزایش دهید.

  • عکس های خود را با Adobe Creative Cloud ویرایش کنید

اما شما از کجا شروع می کنید؟ اصول چیست؟ این دوره ضروری عکاسی ، به همه چیزهایی که لازم است مهارت های عکاسی خود را به سطح بعدی برساند، را به شما ارائه می دهد.

از فوکوس کردن و ترکیب تا وایت بالانس و نورپردازی، این راهنما ، مهارت های عکاسی پایه ای خود را محکم می کند، از شر عادت های بد خلاص می شوید و باعث می شود تا تصاویر بهتر را تمرکز کنید. ما چگونگی استفاده از کنترل های DSLR برای گرفتن تصاویر بهتر را توضیح خواهیم داد  (توجه داشته باشید که ما روش ها را برای دوربین های Canon و Nikon توضیح خواهیم داد، اما این روش ها بر روی دوربین های ساخته شده توسط سایر تولید کنندگان نیز کار خواهد کرد).

 

در مورد مهارت های ضروری در عکاسی بخوانید …

۰۱. کنترل فوکوس را در دست بگیرید

برگ های قرمز روشن قرمز

استفاده از نقاط AF منحصر به فرد برای تمرکز در افراد خارج از مرکز

دوربین خود را به دستگاه های خود بگذارید و با فوکوس نقطه مرکزی فوکوس می کند. در حالی که این امر تصاویر زیادی را در بسیاری از موارد تولید می کند، برای گرفتن عکس های خلاقانه بهتر است کنترل بیشتری روی نقطه فوکوس داشته باشیم. موضوع انتخاب شده شما همیشه در مرکز قاب قرار نخواهد گرفت.

بنابراین اولین مهارت شما ماهر شدن است در اینکه چگونه دوربین را بر روی نقطه ای که میخواهید فوکوس کنید. دوربین شما دارای تعدادی نقاط فوکوس در سراسر قاب است – شما می توانید آنها را از طریق منظره یاب مشاهده کنید – و این راه حل عالی برای تمرکز بر روی افراد خارج از مرکز است. شما باید دوربین خود را به حالت خودکار فوکوس تک نقطه تنظیم کنید، نه انتخاب چندگانه یا خودکار.

روش دقیق برای انتخاب منحصر بفرد نقاط فوکوس  (و تعداد موجود) با توجه به دوربین شما متفاوت است، اما به طور کلی در مدل های Canon شما باید دکمه  AF انتخاب نقطه را فشار دهید، سپس چرخاندن شماره ورودی چرخان یا استفاده از انتخابگر در پشت دوربین . هنگام انجام این کار، از طریق منظره یاب نگاه کنید و نقطه AF فعال (در رنگ قرمز) را در اطراف کادر حرکت دهید.

نقاط تمرکز روی برگ ها

در اینجا نقطه تمرکز در سمت چپ پایین را انتخاب کردیم تا بر روی برگهای غالب قرار گیریم

در اکثر دوربین های DSLR نیکون، هنگامی که یک فوکوس اتوماتیک تک نقطه ای را انتخاب کرده اید، به سادگی از کنترل کننده دو طرفه در پشت دوربین استفاده کنید تا یک نقطه AF مختلف را برجسته کنید.

نکته اصلی استفاده از نقاط فوکوس خارجی در بسیاری از دوربین ها این است که آنها به اندازه کسانی که در مرکز فریم هستند حساس نیستند. این بدان معنی است که آنها می توانند در نور کم فوکوس کنند، اگر سوژه کم کنتراست باشد یا شما از یک لنز با حداکثر دیافراگم f / 5.6 یا محدود استفاده می کنید. شما همچنان می توانید در جایی که شما می خواهید دوربین فوکوس کند، نقطه فوکوس را پیدا کنید.

در هر دو مورد شما می توانید لنز را به صورت دستی تمرکز کنید یا از یک تکنیک شناخته شده به عنوان قفل فوکوس استفاده کنید، جایی که موضوع را با نقطه AF فعال کنید و سپس دکمه شاتر را نیمه فشار دهید تا قفل فوکوس فاصله قبل از عکاسی را بگیرید.

۰۲. فوکوس بر موضوعات متحرک

پرنده در پرواز

بدانید که حالت فوکوس شما نیاز به تمرین دارید – فوکوس اتوماتیک مداوم برای ردیابی سوژه های متحرک مناسب است

فوکوس بر یک موضوع ساکن خوب است، اما همه چیز برای شما صبورانه نیست،در حالیکه شما در حال ساخت وثبت عکس خود هستید. به همین دلیل، شما باید هنر فوکوس بر روی موضوعات متحرک را مد نظر داشته باشید.

برای انجام این کار، حالت فوکوس اتوماتیک را ازیک شات ( single shot ، one  shot )، به حالت پیوسته یا Continuous یا AI Servo تغییر دهید. اکنون هنگامی که فوکوس روی سوژه خود را با نیمه فشار دادن دکمه شاتر آزاد فوکوس کرده اید، دوربین با سوژه حرکت می کند، تا زمانی که دکمه فوکوس اتوماتیک پیوسته برای دنبال کردن سوژه های متحرک به طور کامل دکمه را برای ضبط عکس خود فشار دهید .

شما می توانید از تمام نقاط فوکوس برای افراد خارج از مرکز انتخاب کنید، اما هنگام گرفتن عکس در نور کم، عکاسی سوژه های کم کنتراست و یا استفاده از لنزهایی با حداکثر دیافراگم محدود تر از f / 5.6، نقاط فوکوس بیرونی را با تلاش بیشتر پیدا خواهید کرد .

۰۳. درک آنچه باعث گرفتن یک عکس تار میشود

هنگامی که برای تسلط بر تمرکز می آید، همچنین باید بدانید که چرا عکس های شما شارپ و واضح نیستند. ممکن است به خاطر فوکوس کم باشد، اما ممکن است به دلیل لرزش دوربین یا سوژه در حال حرکت باشد. شما باید علت را مشخص کنید، مشکل را حل کنید، سپس دوباره امتحان کنید.

  • فوکوس نادرست: اگر نرمی و تاری به علت فوکوس نادرست باشد، ممکن است متوجه شوید که فضای جلو یا پشت سر سوژه شارپ و واضح هستند. اگر شما نمی توانید فضای شارپ را ببینید، فوکوس نادرست ، تار شدن یکنواخت در اطراف هر ناحیه از عکس ایجاد می کند.
  • تحرک و تکان خوردن: شما می توانید به راحتی نقطه تاری ناشی از لرزش دوربین را با مشخصه “رگه”هایی از مناطق برجسته ببینید. اینها نشان می دهد که دوربین (یا احتمالا موضوع) در برخی موارد در  در معرض حرکت قرار گرفته است.

۰۴.  وایت بالانس (طراز سفیدی نور) درست کنید

درختان طلایی رنگی در برابر آسمان آبی

انتخاب تنظیمات وایت بالانس (تعادل رنگ سفید) در نور روز، تعادل خوبی از شاخ و برگ های گرم و آسمان آبی را در اینجا می دهد

شما ممکن است همه چیز در مورد تنظیم وایت بالانس (تعادل درست سفید) را فراموش کنید – به خصوص در عکس خام (raw) ، پس شما می توانید  زمانی که تصاویر خود را پردازش میکنید آن را تغییر دهید. با این حال، باید وایت بالانس را در دوربین تنظیم کنید تا بتوانید نوردهی و رنگ عکس های خود را ارزیابی کنید و بهترین نتایج را بدست آورید.

تنظیم خودکاروایت بالانس به طور کلی  برای گرفتن رنگ به طور صحیح در اکثر شرایط نوری کار بسیار خوبی  است، اما این فاقد اعتبار است و مصون از خطا نیست.

 

صفحه نمایش تقسیم شده نشان می دهد که درختانی که با تنظیمات مختلف عکس می گیرند

تنظیمات خودکار قسمتی از گرما را حذف می کند، در حالی که پیش نمایش ابری آن را تأیید می کند

در این حالت White Balance خودکار می تواند مقادیری را برای خنثی کردن با این رنگ قوی تعیین کند، بنابراین با انتخاب یک  وایت بالانس مناسب در شرایط نورانی مثل سایه روشن ، نتایج بهتر دریافت خواهید کرد.

وایت بالانس (طراز سفیدی)  واقعی نور در طلوع خورشید یا غروب خورشید نزدیک به تنظیم نور تنگستن یا مصنوعی (۳۲۰۰K) است. اما اگر این مجموعه از پیش تعیین شده را تنظیم کنید، بسیاری از گرما را که می خواهید در عکس بگیرید، از دست می دهید. در عوض، وایت بالانس را به نور روز و یا حتی ابری، برای جذب تابش رنگ نارنجی در زیبایی آن. تنظیم کنید.

 

۰۵. وایت بالانس دستی را تنظیم کنید

یک عکس از یک موضوع سفید یا خاکستری که کل قاب را پر می کند (یک قطعه کارت ایده آل است) را بچرخانید و در همان موقعیتی است که شما می خواهید عکس بگیرید. اکنون وایت بالانس را دستی تنظیم کنید