۱۵ تفاوت میان کارمند و کارآفرین

employees-entrepreneurs-index

۱۵ تفاوت میان کارمند و کارآفرین

 

تا به حال فکر کرده‌اید که چه چیزی یک کارمندرا به یک کارآفرین تبدیل می‌کند؟

 

این تفاوت ها به طرز فکر، عادات و سبک زندگی افراد بستگی دارد، که منجر به ایجاد تمایز بین کارمندان موفق و کارآفرینان شایسته می‌شود. برخی افراد کارآفرینان را رهبر و پیشوا، و کارمندان را پیرو آنان می‌دانند. در عین حال، بعضی کارمندان، کارآفرین هستند و کارآفرینانی نیز وجود دارند که می‌دانند کجا باید از راهنمایی‌های دیگران پیروی کنند. البته تفاوت میان این دو گروه افراد همیشه مشخص نیست.

 

پس تفاوت‌های کلیدی کارمندان و کارآفرینان چیست؟

 

۱- کارمندان دنباله رو یک مسیر هستند درحالیکه کارآفرینان خود مسیر را می‌سازند.

هنگام بروز مشکل در محل کار، کارمندان تمایل دارند کمک بگیرند اما کارآفرینان بدنبال ایجاد راه حل هستند تا سازمان به مسیرش ادامه دهد.

 

۲- کارمندان عمل می‌کنند درحالیکه کارآفرینان گوش می‌دهند.

بیشتر کارها در سازمان را کارمندان انجام می‌دهند اما برای اینکه بتوانند بخوبی از پس آن برآیند، کارآفرینان باید نیازها را دریابند و محیطی خلاق و مثبت برای کارکنان فراهم آورند.

 

۳- کارمندان کمتر ریسک می‌کنند اما کارآفرینان بدنبال ریسک‌اند.

انجام کارها در شرایط ریسک کم ممکن است برای سازمان خوب باشد، اما همواره به یک کارآفرین نیاز است تا ریسک را به جان بخرد و سازمان را پایه‌ریزی کند.

 

۴- کارمندان در کارها متخصص هستند، در حالیکه کارآفرینان کلی نگرند.

نیاز است تا کارآفرینان در زمینه‌های متعدد اطلاعات اندک داشته باشند تا بتوانند به کارمندان قدرت و اختیار بدهند. یک تحقیق سوییسی–آلمانی دریافته است که متخصصان عموما تمایل به کارمند بودن دارند و این نقش را بر می گزینند.

 

۵- کارمندان برای نقشی که ایفا می‌کنند حقوق می‌گیرند و کارآفرینان بخاطر نتایج بدست آمده.

گاهی در سازمان کارآفرینان آخرین افرادی هستند که حقوق می‌گیرند چرا که دریافتی‌شان مستقیما به عملکرد آنها و سود بدست آمده وابسته است.

 

۶- کارمندان عاشق تعطیلاتند زیرا مجبور به انجام کاری نیستند اما کارآفرینان در روزهای تعطیل هم بدون مزاحمت تمام روز را کار می‌کنند.

بسیاری از کارآفرینان روزهای تعطیل را دوست دارند، نه بخاطر اینکه بیکار باشند، بلکه می‌خواهند بدون مزاحمت و حواس‌پرتی روز پرباری داشته باشند.

 

۷- کارمندان استخدام رسمی را ترجیح می دهند درحالیکه کارآفرینان بدون داشتن امنیت شغلی هم راحتند.

کارآفرینان می‌دانند که شروع کسب‌وکار با ریسک همراه است و برای ایجاد یک تجارت باید رسمی بودن را قربانی کرد.