طراحی و گرافیک

چگونه یک طراح خوب لوگو شویم

اهمیت لوگو برای ساخت برند یا نام تجاری غیر قابل انکار است. مردم هر روز با مفاهیم و ایده های متعددی روبروی می شوند که تنها ایده ها عناصر جذاب و جالب را به خاطر می سپارند و یک لوگو با طراحی خوب می توانید یکی از این عناصر جذاب باشد. اهمیتی ندارد فضایی که یک عنصر برای نمایش خود دارد بزرگ باشد یا کوچک، یک لوگوی خوب از جمله عناصری است که می تواند روی هر چیزی با هر اندازه ای نمایش داده شود. بروشور، آگهی تبلیغاتی، اعلامیه، نشریه، کارت ویزیت، کارت پستال، بنر و … روش ها و ابزار متعددی برای نشان دادن لوگو به دنیا وجود دارد.
شما دوست طراح من باید به یاد داشته باشید که لوگوی یک کمپانی عنصر هسته ای و اصلی برند آن کمپانی است، بنابراین اگر یک کمپانی از شما برای طراحی لوگو دعوت کرد، این بدین معناست که تصویر سازی کل کمپانی آنها در دستان شماست. در نتیجه، به این دلیل که لوگو هویتگرافیکی و طراحی شده آنهاست، باید نهایت دقت و سلیقه را در طراحی لوگو بکار برید.ما در اینجا خلاصه ای از سوال و جواب های مهمی را که در رابطه با طراحی یک لوگوی خوب وجود دارند به همراه دیدگاه ها و پاسخ های یک طراح گرافیست برای شما گردآوری کرده ایم . امیدواریم از این جواب ها نهایت استفاده را ببرید.۱. تعریف یک لوگوی خوب طراحی شده چیست؟

جواب:در حیطه طراحی گرافیکی، یک لوگوی بیشتر شبیه یک اسطوره است. طراحان و افراد خلاق و مبتکر هر یک به روش و سلیقه خود به اشیا و موضوعات پیرامونشان می نگرند. ممکن است یک لوگوی کامل از دید یک طراح یک برندسازی شمایلی یا آیکونیک باشد و برای دیگری، یک طراحی گرافیکی از نوع دیگر. در هر صورت، در ادامه ویژگی هایی را که یک لوگوی خوب باید از آنها بهره مند باشد و از سوی هر طراحی مورد قبول است را برای شما بیان می کنیم.
توصیف پذیر بودن: در پس هر لوگو باید یک دلیل منطقی، یک مضمون و یا یک مفهوم مناسب وجود داشته باشد. لوگو باید در حیطه این مفهوم با افراد ارتباط برقرار کند.
قابلیت به یاد سپاری: در حقیقت ذهن انسان مفهوم هر چیز را دریافت کرده و آن را حفظ می کند. بنابراین اگر لوگوی شما قدرت انتقال مفهوم اصلی را داشته باشد، به طور خودکار قابلیت یادسپاری و ماندگاری در ذهن را پیدا می کند.
قدرت اثر بخشی: بعد از شکل و فرم، رنگ از عناصر مهم در طراحی لوگو به شما می رود. لوگوهایی وجود دارند که تنها با رنگ سیاه توانسته اند به خوبی با بیننده ارتباط خوبی برقرار کنند. لوگو باید در اولین نگاه فورا تاثیر خودرا روی کاربر بگذارد.
مقیاس پذیری: انعطاف پذیری در تغییر سایز یکی از نکات ضروری برای باز تولید لوگو است. سایز لوگوی شما باید قابلیت افزایش سایز برای قرار گرفتن روی یک بیل بورد و کاهش سایز برای قرار گرفتن روی یک تمبر پست را دارا باشد به گونه ای که به راحتی قابل خواندن باشد.
مرتبط بودن: لوگو باید کاملا با صنعت و فعالیت تجاری که برای آن طراحی شده است مرتبط باشد. این امر کمک می کند تا از رقبا قابل تشخیص باشد و کاملا متفاوت باشد.۲. انواع مختلف لوگو را نام ببرید؟

جواب: سه نوع لوگو وجود دارد. لوگوی متنی، لوگوی سمبولیک و لوگوی ترکیبی.
لوگوی متنی (Textual Logo): اساسا از متن تشکیل شده است. این متن اغلب نام کمپانی است. این نوع لوگو می تواند شامل عناصرگرافیکی مثل خطوط، کادر و یا حاشیه باشد، اما بیشترین تمرکز روی روی متن لوگو است.
لوگوی سمبولیک یا نشانه ای: شامل یک و یا چند نشانه، تصویر و یا شکل است. طراحی این نوع لوگو نیاز به دقت بیشتری دارد.
لوگوی ترکیبی: ترکیبی از یک نشانه ای و نام کمپانی است. نشانه و متن را می توان درون هم ادغام کرد، آنها را در کنار هم گذاشت و یا یکی را بالای دیگری قرار داد. این نوع لوگو رایج ترین نوع لوگو در دنیاست.
نوع لوگویی که برای یک کمپانی طراحی می شود به چند عامل بستگی دارد. این عوامل عبارتند از میزان وسعت تجارت و منحصر به فرد بودن نام کمپانی و عوامل متعدد دیگر.۳. عبارت “عناصر یک لوگو” به چه معناست؟

جواب: مثل همه چیزهای موجود در جهان، لوگو نیز از عناصر مختلفی تشکیل شده است. یک لوگو ترکیبی از ۳ عنصر است که وقتی در کنار هم قرار می گیرند معنا و مفهوم واقعی لوگو را نشان داده و با بیننده و یا کاربر ارتباط برقرار می کند. این سه عنصر عبارتند از: آیکون، فونت و پالت رنگ. این سه همیشه با هم کارایی دارند.
آیکون: به عکس و یا عنصر گرافیکی لوگو گفته می شود. عناصر آیکون لوگوی شما همگی نشانه هایی هستند که از نظر بصری دارای معنی و مفهوم اند. نشانه ها به دو دسته نشانه های انتزاعی و نشانه های نمایشی تقسیم می شوند. آیکونی که شما برای لوگوی خود انتخاب می کنید نه تنها باید معنی دار باشد بلکه باید منحصر به فرد و به یاد ماندنی نیز باشد.
فونت: به قسمت متنی لوگو که نام تجاری ما در آن تجلی پیدا می کند فونت گفته می شود. هر فونت دارای خصوصیات و ویژگی متفاوتی است، که از آن جمله می توان به جدی بودن، آموزشی بودن و زینتی بودن اشاره کرد. یکی از نکاتی که باید در مورد فونت مورد توجه قرار داد خوانا بودن فونت در اندازه های مختلف است.
رنگ: عنصر تکمیل کننده لوگوی شما! رنگ ها دارای معانی روانشناختی متفاوت و مختلفی هستند. رنگ باید مطابق با نوع پیامی که لوگو برای ارتباط برقرار کردن با افراد دارد انتخاب و اعمال شود.
اگر عناصر مختلف لوگو با هم هم خوانی و هماهنگی داشته باشند، منظور اصلی شما به خوبی به افراد منتقل می شود بدون آنکه آنها را بین دو راهی قرار دهد.۴. چرا همیشه توصیه می شود تا حد امکان لوگو را ساده طراحی کرد؟

جواب: هدف اصلی از طراحی لوگو برقراری ارتباط و معرفی نوع فعالیت کمپانی هاست و شما تنها چند ثانیه وقت برای انجام این کار توسط لوگو دارید. اگر سعی کنید در این مدت کم مطالب بیشتری ارائه کنید، ممکن است کاربر پیام اشتبای از لوگوی ما دریافت کند و یا اصلا هیچ پیامی دریافت نکند. این وقتی اتفاق می افتد که شما یک لوگوی پیچیده طراحی و ارائه کنید. بنابرای برای اینکه پیام اصلی لوگو بهتر درک و فهمیده شود باید سعی کنید تعداد اشکال، خطوط و دیگر عناصر لوگو را به حداقل برسانید تا لوگوی شما واضح، شفاف و روشن باشد. از سوی دیگر هر چه لوگو ساده تر طراحی شود مقیاس پذیری آن نیز بیشتر می شود. در حالی که اگر در طراحی لوگو جزییات زیادی بکار برید، برخی از عناصر لوگو ناچار به قدری کوچک می شوند که دیگر قابل تشخیص نیستند و در هنگام چاپ که باید سایز لوگو را کوچک تر کرد این عناصر اصلا قابل چاپ نیستند. یک لوگوی ساده به جای اینکه مشتری را دچار سردرگمی کند با او به خوبی ارتباط برقرار می کند.

۵. آیا می توانیم لوگویی به سلیقه شخصی خودمان طراحی کنیم؟

جواب: نه به هیچ وجه!! یک طراح گرافیکی باشد این نکته را به خاطر بسپارد که اگر تکلیف طراحی لوگو برای یک مشتری خاص به عهده او گذاشته شد، او مسئول است تا حداکثر تلاش خود را برای طراحی این لوگو انجام دهد. شما نمی توانید فقط به این دلیل که یک موضوع یا عنصر مورد علاقه شماست آن را بر خلاف آنچه در دستور کار دارید به طرح اضافه کنید. طراحی لوگو نیاز به دانش و اطلاعات عمقی در مورد کمپانی دارد که طراحی لوگوی آن به عهده شما گذاشته شده است. شما باید مطمئن شوید طرحی که برای لوگو انتخاب کرده اید از دیدگاه مشتری قابل قبول باشد. طرح را با کاراکترهایی که انتخاب کرده اید بسنجید. در مورد همه گزینه ها و انتخاب ها، چگونگی تاثیر گذاری لوگو، فونت ها و رنگ بندی ها فکر کنید. طرح و حس کلی لوگو باید برای مشتری و کاربران او خوشایند و قابل قبول باشد نه برای شما!!

۶. آیا یک لوگو را می توان بدون گنجاندن نام کمپانی طراحی کرد؟

جواب: طراحی لوگو بدون گنجاندن نام کمپانی و یا شرکت یک اشتباه بزرگ است. لوگویی که تنها از نشانه تشکیل شده است یک خلاء ارتباطی بزرگ در ذهن بیننده ایجاد می کند. چون متنی وجود ندارد تا بتواند در توضیح وشرح دادن نوع کار تجاری به او کمک کند. لوگو حتما باید دارای معنا و مفهوم باشد و بتواند کار و تجارت شما را شرح دهد که این کار تنها با یک نشانه امکان پذیر نخواهد بود. اگر یک مشتری اصرار به طراحی لوگوی نشانه ای داشت می توانید از لوگوی ترکیبی استفاده کنید تا هم نام کمپانی در آن قرار داشته باشد و هم نشانه که خواست مشتری بوده است. وقتی شما یک لوگوی ترکیبی طراحی کنید می توانید همیشه امکان این وجود دارد که آنها را به صورت جداگانه مورد استفاده قرار دهید.

۷. فونت لوگو در چه درجه ای از اهمیت قرار دارد؟

جواب: 
در میان طراحان یک اتفاق نظر یا حس مشترک وجود دارد که فونت لوگو را بخشی از دکوراسیون و تزیینات لوگو به شمار می آورند نه چیزی بیشتر از این. از سوی دیگر فونت لوگو یکی از عناصر مهم طراحی است. فونتی که در طراحی بکار می رود باید خوانا و مقیاس پذیر باشد تا نام تجاری شما را به خوبی و زیبایی نمایش دهد. باید مطمئن شوید فاصله بین حروف متعادل و مناسب است و اگر نام تجاری شما بلند است سعی کنید از فونت های سبک تر استفاده کنید تا کل لوگو را تحت الشعاع قرار ندهد.۸. در طراحی لوگو از چه رنگ هایی باید استفاده کرد؟

جواب: دنیایی که در آن زندگی می کنیم یک دنیای رنگی است بنابراین رنگ ها نقش مهمی در جلب توجه و نگاه بیننده بازی می کنند. رنگی که شما در طراحی لوگو بکار می برید باید جذاب و گیرا باشد. رنگ ها تنوع زیادی دارد اما شما نمی توانید هر رنگی را در طراحی لوگو بکار برید. قبل از انتخاب رنگ در مورد مفهوم رنگ ها جستجو و تحقیق کنید، سپس با توجه به نوع فعالیت، فرهنگ و نگرش افراد رنگ مورد نظر برای استفاده در طرح را انتخاب نمایید. رنگ هایی که در لوگو بکار رفته است بر حسب اینکه لوگو در حیطه روانشناسی افراد چگونه مشاهده و درک می شود اهمیت پیدا می کند.