چگونه لنز مناسب انتخاب کنیم؟

در عکاسی فقط با عوض کردن لنز میدان دید شما از منظره یا تصویری که می خواهید خلق کنید تغییر خواهد کرد. درک تفاوت بین لنز ها به شما کمک می کند در شرایط مختلف با انتخاب لنز مناسب بهترین عکس را بگیرید.

روش کار

– ابتدا باید سوژه عکاسی خود را انتخاب کنید.

– اگر سوژه عکاسی شما در فاصله دوری از شما قرار دارد باید از یک لنز تله Telephoto ) استفاده کنید. تا سوژه را نزدیکتر نشان دهید. در این صورت به لنزی با با فاصله کانونی بیش از ۵۵ میلیمتر نیاز دارید.

– اگر می خواهید تصویر خود را عریض تر و پهن تر نشان دهید باید از یک لنز واید ( Wide-Angele ) استفاده کنید. لنزی واید است که فاصله کانونی آن کمتر از ۴۰ میلیمتر باشد.

– برای بیشتر عکس های عادی یک لنز معمولی با فاصله کانونی ۴۰ تا ۵۵ میلیمتر مناسب است. چون در این حالت دهانه لنز بیشتر از همیشه باز می شود و به شما اجاره می دهد در شرایط نوری مختلف عکس های بهتری بگیرید.

– اگر می خواهید فقط یک لنز بخرید بهتر است از یک لنز زوم استفاده کنید زیرا این لنز ها انعطاف پذیری شما را زیاد می کنند و هزینه کمتری هم دارند. و در این حالت فاصله کانونی شما به میزان بزرگنمایی که انتخاب می کنید بستگی دارد. و خود می توانید وضعیت لنز را از واید تا تله تنظیم کنید.

نکته ها:

-زمانیکه از لنز تله برای عکاسی استفاده می کنید باید بیشتر دقت کنید و دوربین را کاملاً ثابت نگه دارید.

– از لنز واید باید زمانی استفاده کنید که در فضای محدودی مانند اتاق قرار دارید و نمی توانید به اندازه کافی عقب بروید تا از منظره ای که از پنجره دیده می شود عکس بگیرید و یا می خواهید در عکس خود عمق و حالت سه بعدی را با اغراق نمایش دهید.

وقتی که از یک لنز زوم استفاده می کنید باید سرعت شاتر خود را بالا ببرید این عمل باعث محدود شدن نور ورودی به سنسور های دوربین می شود ولی در عوض اثر لرزش در عکس کمتر می شود و می توانید بدون احتیاج به سه پایه عکس بگیرید.

جمع آوری و ترجمه: علی یزدی مقدم