چگونه ایده‌های نو و تازه پیدا کنیم؟

تجربه ثابت کرده است که همواره تعداد زیادی از مردم به دنبال ایده‌ها و خلاقیت‌های نو و جذاب می‌باشند. اما بعد از تفکر و تمرکز زیاد باز هم به نتیجه مطلوبی نمی‌رسند و یا اینکه ایده‌های تکراری به ذهنشان می‌رسد. از این جهت تصمیم گرفتیم که چند روش مفید برای یافتن ایده‌های جالب و خلاقانه به شما خوانندگان عزیز معرفی کنیم.

idea

البته قبل از هر چیز می‌بایست واژه «ایده» را به درستی تبیین کنیم؛ ایده یا تفکر خلاقانه، به اندیشه‌ای گفته می‌شود که پیدایش آن توسط یک شخص می‌تواند تأثیرات زیادی در تصمیم گیری شخص بوجود بیاورد، برای نمونه ایده طراحی یک ساختمان ابتدا در ذهن معمار شکل می‌گیرد و سپس خود شخص مجری ایده خود می‌شود و آن ایده را از ذهن خود به واقعیت مبدل می‌کند.

به اطرافتان دقیق نگاه کنید!
هیج وقت ایده جدیدی بدون سیر و کاوش در عالم خارج به دست نمی‌آید کسی که به دنبال ایده جالب یا طراحی خلاقانه‌ای برای مثلا اتاق، منزل و یا محل کار خود می‌گردد، می‌تواند از ایده‌های دیگر الگو بگیرد و آن را گسترش و به سلیقه خود تغییر داده و از آن برای امور خود بهره بگیرد یا اینکه با نگاهی دقیق خودش ایده جدیدی خلق کند. همیشه افرادی که به اطراف نگاه عمیق‌تر و دقیق‌تری می‌اندازند تفکرات و ایده‌های جالبی دارند. دنیای پیرامون ما می‌توان چیزهای فراوانی به ما آموزش بدهند. هیچ‌وقت کسی که در حرفه عکاسی محارت بالایی دارد از انتخاب سوژه‌های تکراری خسته نمی‌شود بلکه از بُعدی دیگر به آن نگاه می‌کند و ایده‌ای جدید و نو در ذهن خود خلق می‌کند. این ایده‌های نو در آینده می‌تواند منشأ و سرچشمه ایده‌های دیگری باشد.

idea-b

مشاهده عکس‌های مفهومی
باید باور کنیم که بسیاری از عکس‌هایی که حامل مفهومی برای بیننده هستند، بی‌دلیل گرفته نشده‌اند. ممکن است یک عکاس مدت زیادی برای ایجاد یک عکس منحصر به فرد صرف کرده باشد. ممکن است سفرهای طولانی را طی کرده باشد و یا حتی از تصمیم خود برای اینکار پشیمان شده باشد. عکس‌ها در یک نگاه می‌توانند مفاهیم و ایده‌های زیادی را به ما منتقل کنند. اگر نگاهی عمیق به مسائل داشته باشید می‌توانید مفاهیم زیادی از عکس‌های پیرامون خود برداشت کنید. پس اگر به دنبال ایده نو و تازه می‌گردید با دقت و حس کنجکاوی به تصاویر مفهومی دقت کنید و سعی کنید بفهمید که پدیدآورنده این عکس به هنگام خلق این تصویر در چه موقعیتی قرار داشته، به چه چیزی فکر می‌کرده و چه پیامی برای ما داشته است.

idea-c

با افراد ایده یاب مشاوره کنید
یکی از روش‌های خلق ایده و آسان شدن یافتن آن این است که با افراد ایده یاب مشاوره و بحث و گفتگو کنید. سؤال اینجا مطرح می‌شود که افراد ایده یاب چه کسانی هستند؟
در پاسخ باید گفت افرادی که به جهان اطراف خود عکس‌العمل دقیق و حساب شده می‌دهند و مدتی از وقت خود را به تفکر و تحقیق می‌گذرانند. افرادی از قبیل عکاسان، مهندسان سازه و طراحان از جمله افرادی هستند که اگر در رشته خود موفق باشند، می‌توانند شما را در یافتن سرنخ برای خلق ایده‌های جدید کمک کنند. پس می‌توانید دوستانه با این افراد سر صبحت را باز کنید و از آن‌ها بخواهید که خود را در موقعیت شما قرار دهند و تصمیمی که می‌گیرند را با سلیقه و امکانات خود بسنجید، پس از بررسی جوانب کار، ایده خود را از ذهن خارج و به دنیای واقعی وارد کنید.

idea-d