چاپ سه بعدی چیست؟

فرض کنید تصمیم گرفته‌اید کمدتان را سر و سامان بدهید اما به جای اندازه زدن جعبه‌ها در فروشگاه برای آن‌که مطمئن شوید که با اندازه کمد هماهنگی دارد یا خیر کافیست به دفترتان بروید، اندازه‌های جعبه‌های مورد نظرتان را وارد کنید و همانجا آن‌ها را پرینت بگیرید. حالا تصور کنید می‌خواهید شهر فرنگ یک نبرد داخلی مشهور را برای پروژه مدرسه بسازید، از همان پرینتر برای ساخت تمام سربازان، توپ‌های جنگی و درختان با جزئیات کامل استفاده می‌کنید.

این تکنولوژی به لطف چاپ سه بعدی نزدیکتر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید. چاپ سه بعدی تولید اشیائی با قطعات متحرک و طراحی پیچیده را آسان‌تر و سریع‌تر کرده و به زودی آنقدر مقرون به صرفه می‌شود که آن را در خانه‌هایمان خواهیم داشت.


تولید افزودنی (AM) هم خانواده‌ی تکنولوژی تولید است که چاپ سه بعدی را دربر می‌گیرد. AM ابزاریست برای تولید شیء که مواد را لایه به لایه به آن اضافه می‌کند. AM اصطلاحی رایج است که توسط  ASTM بین‌المللی (انجمن سابق آمریکایی آزمون و مواد) ایجاد شد. در کل، تولید افزودنی در کل پیشینه‌اش نام‌های متعددی داشته است: استریولیتوگرافی، لایه‌بندی سه بعدی و چاپ سه بعدی. این مقاله از اصطلاح چاپ سه بعدی استفاده می‌کند زیرا به نظر می‌رسد که رایج‌ترین شرط را برای توصیف تولید افزودنی دارد.