چاپ دیجیتال و کاربرد آن

Image result for ‫چاپ دیجیتال‬‎

چاپ دیجیتال معمولاً شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که بوسیله چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای انجام می‌شود.

چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روشهای سنتی مثل چاپ افست است ولی این قیمت بالاتر معمولاً با صرفه جویی در هزینه های دیگری که در تهیه پلیت های چاپ انجام می‌شوند برای تیراژهای کم تعداد جبران می‌شود.

این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را فراهم می‌آورد و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد.صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشینهای چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ آفست و حتی پیشی گرفتن از آن است.

در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال در بازار چاپ،عمدتاً چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه ای بر روی انواع کاغذ است.

فرایند 

Image result for ‫چاپ دیجیتال‬‎در چــاپ دیجیتال که در آن دســتگاه چاپ به یک کامپیوتر متصل می شود، کامپیوتری که اطلاعات مورد نظر برای چاپ شامل تصاویر و متن و غیره را به دستگاه چاپ دیجیتال فرستاده بعد دستگاه چاپ دیجیتال آنها را چاپ می کند. پس دستگاه چاپ دیجیتال دستگاهی اســت که بــه کامپیوتر متصــل و اطلاعــات را از آن دریافت می کند، مثل پرینترهــا. نکته قابل توجه این که در روش های رایج هم از فناوری دیجیتال استفاده می شــود اما به معنای وصل بودن آنها به کامپیوتر به معنای دریافت تمام اطلاعات قابل چاپ نیســت. مثال در چاپ افســت مــا برای تهیه فیلــم و زینک و… از فناوری دیجیتال اســتفاده می کنیم در ضمن ممکن اســت یک ســری کنترل کننده دیجیتالی در ماشین چاپ باشــد ولی اینها یک ارتباط غیرمستقیم است و می توان گفت استفاده غیرمستقیم از فناوری دیجیتال می باشد. زمانی به یک دســتگاه چاپ، چاپ دیجیتال گفته میشــود که آن دســتگاه اطلاعات را به صورت دیجیتالی و مســتقیم دریافت کرده و آن را چاپ کنددســتگاه های چاپ دیجیتال هم دارای انواع مختلفی هســتند و دارای تکنولوژیهای متنوع می باشند، مثال پرینتر جوهر افشــان، چاپ لیزری در اندازهها و ابعاد و کاراییهای خاص خود، بزرگ و کوچک و همه به یک کامپیوتر وصل هستند.

مرسوم ترین روشها شامل چاپگرهای جوهرافشان و لیزری هستند که پیگمنت یا تونر را بر روی زمینه های متنوعی همچون کاغذ، کاغذ عکاسی، کانواس یا بوم، چوب، فوم، شیشه، سنگ و … می‌نشانند.

در بیشتر فرایندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر همچون روشهای سنتی در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌دهند و در برخی سیستمها ممکن است برای تثبیت آنها بر روی زمینه از مواد اضافی و پوششی که توسط فرایندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند نیز استفاده گردد.

 

Related image
تفاوتهای اساسی

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و روشهای سنتی چاپ مثل لیتوگرافی و چاپ افست، فلکسوگرافی،گراور، یا لترپرس در استفاده نکردن از پلیتهای چاپ است که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ سریع تر و ارزان تر هستند.
چاپ دیجیتال با سایر روشهای چاپ مثل چاپ افست و یا لتر پرس دارای تفاوت اساسی است.برخی از این تفاوت‌ها به شرح زیر است:
لیت
۱- به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ شامل لیتوگرافی، فرایند چاپ دیجیتال کوتاه تر است

۲- در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده مقدار ثابتی است

۳- در این روش میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است چون نیازی به رسیدن به رنگ و یا تنظیمات حین چاپ وجود ندارد

۴- چاپ دیجیتال در هر دور چاپ می تواند تصویر و متن متفاوتی را چاپ کند چون در این روش از پلیت استفاده نمی‌شود
Image result for ‫چاپ دیجیتال ‬‎
کاربردهای چاپ دیجیتال 

چاپ در تیراژ محدود 
در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد.

یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیونها برگ ساخته نشده است،بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند که البته اینکار را خیلی خوب انجام می دهد،بنا بر این با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار،چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به صرفه می باشد.البته از سال ۲۰۱۰ فناوری های نوین در چاپ دیجیتال بکار گرفته شد که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر و همچنین تغییر سیتم پاشش جوهر،چاپگر های دیجیتال جوهر افشان توانستند بسیاری از محدودیت ها را در زمینه سرعت و هزینه تولید کنار بزنند.

چاپ شخصی شده 
در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید.

به عنوان مثال شما می توانید کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر مختلف و یا کارت پرسنلی با طرحهای مختلف را در هر دور چاپ کنید. همچنین این قابلیت به شما امکان چاپ اطلاعات متغیر را می دهد. یعنی می توانید در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ کنید این اطلاعات می تواند شماره سرالع و یا نام گیرنده و یا تصویر هر فرد باشد.

Image result for ‫چاپ دیجیتال‬‎

برخــی از قابلیت های چاپ دیجیتال :

چاپ اطلاعات متغیر :  چاپ اطلاعات متغیــر از بزرگترین امکاناتی اســت که یک جریان کامال دیجیتــال می تواند در اختیار رساند.زمانی که هر صفحه وارد مرحله چاپ می شود یک کامپیوتر به چاپگر می گوید چگونه اطلاعاتی را که به صورت بیت وارد چاپگر شــده است خروجی بگیرد.  نه کامپیوتر و نه دســتگاه چاپ به اینکه بیتها شبیه یکدیگر هستند یا خیر اهمیت نمی دهد. در نتیجه به وسیله یک پایگاه اطلاعات می توان در هر برگ چاپ محتویــات متنی و حتی تصویری متفاوت از برگ دیگر به چاپ رساند. به گفته پروفسور فرانک رومانو استاد انســتیتوی تکنولوژی روچستر: »چــاپ دیجیتال خدمات جنبی مــی آورد. خدمات جدیدی نظیر پایگاه داده رســانی، ارســال اطلاعات شخصی سازی شــده جز ارزشهای افزوده هستند و به همین دالیل است که روند رشد فرایندهای سنتی کند شــده و به عکس چاپ دیجیتال رو به پیشرفت است

سفارشــی ســاختن چاپ دیجیتال : این امکان را ایجاد می کند که سفارش چاپ مشتری درست بر اساس نیازها و عالیق وی تولید شود. این بدین معناست که به عنوان مثال شما می توانید کتابی را برای فردی طبق سلیقه و با نام و مشــخصات وی در صفحه تقدیم، تولید کرده و به او اهدا کنید.

مدت زمان آماده سازی کوتاه : از آنجــا که هیچ تصویر فیزیکــی تا بعد از خروج هر صفحه از دستگاه چاپ وجود ندارد، نیاز به آماده سازی نیز وجود نخواهد داشت. به عبارت دیگر آماده سازی در دستگاه دیجیتال زمانی اتفاق می افتد که کامپیوتر یک فایل را برای کپی ارسال می کند زیرا تنها در آن زمان مشخص خواهد شد که دستگاه خروجی، هر پیکسل فایل را در کجایی سطح چاپی به چاپ خواهد رساند. باقی مراحل به قدم قبلی یعنی آماده سازی فایل و تنظیمات انجام شده روی آن بستگی خواهد داشت.

کاربری آسان ماشــین های چاپ : در حالی که برای کار با ماشــین افســت نیاز به یک اپراتور با تجربه و ماهر اســت تا بتوانیم کاری با کیفیت به چاپ برســانیم، پای ماشین چاپ دیجیتال، نقش اپراتور چندان تاثیرگذار به نظر نمی رســد. اینکه تصویری را کمــی پررنگتر یــا کمرنگتر چاپ کنیم، ورقهای چاپ شــده قبلــی را با بعدیها مقایســه کنیم، در روش دیجیتــال هیچ کدام بر روی ماشــین چاپ انجام نمی شود. بلکه همه این ملاحظات بایــد در مرحله پیش از چاپ دیجیتال که همان آماده سازی فایل است انجام پذیرد. البته این موضوع چــاپ دیجیتــال را از تجربه بی نیاز نمی ســازد ولی نکته محســوس در این میان آن اســت که تکنولوژی چاپ دیجیتــال، چاپ را از حالت بســیار تخصصی خارج ســاخته و مشتری نهایــی کار چاپی را بیشــتر در امور چاپ دخیل ساخته و به چهره چاپ عمومیت بخشیده است.