ویژگی افراد خلاق

 

خصوصیات افراد خلاق بر اساس تایید علوم اعصاب، تفکر و اعمال متفاوتی با سایر افراد دارند. مغز آنها به معنای واقعی کلمه در مسیر منحصر بفردی حرکت می کند. اما این موهبت اغلب می تواند موجب در تنگنا قرار گرفتن ارتباطات افراد خلاق باشد.

اگر شما علاقمند به افراد بسیار خلاق هستید، احتمالا لحظاتی را با این افراد سپری کرده اید. اینطور به نظر می رسد که آنها در یک دنیای متفاوت زندگی می کنند. و حقیقت اینست که، آنها واقعا اینگونه زندگی می کنند. تلاش شما برای تغییر آنها به همان اندازه برای درکشان، کم اثر است.

تمام خصوصیات افراد خلاق با دیدن دنیا از دیگاه آنها و درک این ۲۰ مورد آغاز می شود:

۱- افراد خلاق ذهنی دارند که هیچگاه کند نمی شود

یک ذهن خلاق یک ماشین بدون توقف، که با حس کنجکاوی پر شده است. هیچ اهرمی برای توقف و یا خاموش کردن ذهنشان وجود ندارد. ممکن است در بلند مدت طاقت فرسا باشد. ولی این منشا فعالیت ها و مکالمات در ظاهر دیوانه وار آنهاست.

۲- آنها هرگز بزرگ نمی شوندافراد خلاق هرگز بزرگ نمی شوند

خلاقان تمایل به داشتن دیدی همچون کودکان دارند و هیچگاه حس شگفتی خود را از دست نمی دهند. برای آنها، زندگی مثل یک ماجراجویی، رمزو راز و رشد یک نوجوان است. از دید آنها زندگی واقعی چیزهای ساده نیست.

۳-آنها برای خلق کردن نیاز به فضا دارند

داشتن محیط مناسب برای خلاقیت ضروری است. این فضا ممکن است یک استودیو، کافی شاپ و یا گوشه ای خلوت از منزل باشد. این موضوع به حفظ حریم و احترام آنها کمک می کند.

 

۴-آنها وضعیت موجود را به چالش می کشند

۲ سوال افراد خلاق را از دیگران متمایز می کند: ۱- چراکه نه؟ ۲- چی می شد اگر … ؟ آنها سوال می کنند که دیگران چه چیزی از ارزش ظاهری می گیرند؟ در حالی که ممکن است با آن راحت نباشند. و این همان چیزی است که آنها را وادار به یافتن راه بهتر می کند.

۵- آنها نبوغ خود را می پذیرند حتی اگر دیگران نپذیرند

پذیرش نبوغ افراد خلاق

افراد خلاق، تمایل دارند معتبر باشند تا محبوب. آنها  چیزی که هستند را بدون تردید می پذیرند. حتی اگر دیگران آنها را نپذیرند و یا دست کم بگیرند.

۶- به ندرت آنها درجا می زنند

یکی دیگر از خصوصیات افراد خلاق اینست که آنها از جهش به سمت کارهای جدید و خلاقانه انرژی می گیرند. زمانی که پروژه جدید توجه آنها را جلب می کند.پروژه های موجود ممکن است خسته کننده بنظر برسد.

۷-خلاقیت آنها دوره ای است

خلاقیت شامل یک جریان ریتمیک از فرازو نشیب، جنون، احساس، فعالیت و خستگی است. و هر یک از این اتفاقات در دوره خلاقیت رخ می دهد. مانند فصل های سال. که در نهایت می بایست همه آنها سرد و گرم ، سبز و زرد بگذرد تا سال تشکیل شود.

۸-تفکر و حرف زدن آنها در قالب داستان است

داستان سرایی به مراتب بیشتر می تواند موجب تشدید احساسات آنها شود. افراد بسیار خلاق و هنرمندان این را می دانند و هر چیزی را در قالب قصه می ببنند. توضیحات آنها معمولا طول می کشد و بصورت نکته ایی نیست.

۹-آنها نیاز به تغذیه روح دارند

تغذیه روح افراد خلاق

هیچ کسی نمی تواند بدون سوخت کافی دوام بیاورد. همینطور افراد خلاق نیز به تغذیه و تجدید منابع الهام دارند. اغلب آنها زمانی را برای خلوت نیاز دارند.

۱۰-آنها کارشان را شخصی می گیرند

برای درک بهتر خصوصیات افراد خلاق می بایست بدانیم که خلاقیت یک بیان ساده از کسی است که آن را ایجاد کرده است. اغلب، آنها نمی توانند خود را از آن جدا ببینند. بنابراین هر نقد یا تایید و یا سرزنشی را به عنوان ارزش برای خود در نظر می گیرند.

۱۱- آنها به شدت تمرکز دارند

در زمانی که تمرکز می کنند. گویی هیچ صدایی از دنیا اطراف نمی شنوند. آنها نمی توانند چند کار را بطور موثر همزمان انجام دهند. اگر تمرکزشان قطع شود حداقل ۲۰دقیقه زمان نیاز دارند تا دوباره تمرکز کنند حتی اگر این قطعی برای ۲۰ ثانیه باشد. تمرکز بالا یکی دیگر از خصوصیات افراد خلاق است.

۱۲-زندگی آنها روی لبه شادی و افسردگی است

از آنجا که آنها احساسات عمیقی دارند. آنها به سرعت می توانند از شادی به غم یا افسردگی بروند. قلب آنها بسیار حساس است. در حالی که منبعی از درخشندگی و اشتیاق است. می تواند منبعی از درد و رنج باشد.

احساس عمیق افراد خلاق

۱۳-افراد خلاق به ندرت خودشان را قبول دارند

حتی افراد خلاق با اعتماد به نفس بالا نیز گاهی از خود سوال می کنند. آیا من به اندازه کافی خوب هستم؟ آنها مدام کار خود را با دیگران مقایسه می کنند و قادر به دیدن درخشش کار خود نیستند. و این ممکن است برای دیگران نیز آشکار شود.

۱۴-آنها عمیقا احساس می کنند

خلاقیت چیزی در مورد بیان و برقراری ارتباط عمیق افراد است. این غیر ممکن است، شما چیزی بدهید که ندارید. کسی رو در آغوش بگیرید که بسیار دور از شماست.

 

 

 

مقاومت درونی افراد خلاق

۱۵- آنها هروز با مقاومت درونی مبارزه می کنند

Steven Pressfield نویسنده فیلم War of Art، می گوید:

اکثر ما دو زندگی داریم. یکی زندگی ایی که زندگی می کنیم، و دیگری زندگی نادیده گرفته شده درون خودمان. و ما بین این دو مقاومت می کنیم.

افراد با خلاقیت بالا، هر روز صبح که از خواب بیدار می شوند. از احساس نیاز خود به رشد و تلاش آگاه هستند. ولی همیشه یک مقاومت و ترس درونی وجود دارد. که باعث طولانی شدن این تلاش و رشد می شود. مهم نیست که فرد چقدر موفق است، این ترس همیشه وجود دارد. اما آنها راه مبارزه با آن را آموخته اند.

 

افراد خلاق عمیقا بصری هستند

۱۶- آنها عمیقا بصری هستند

 

علم هنوز قادر به توضیح دادن چرایی و چگونگی خلاقیت نشده است. با این حال، افراد خلاق بصورت غریزی می دانند چگونه به دنبال زمان و تکرار آن باشند. و آنها به شما می گویند که تا مستقیما تجربه نکنید قادر به درکشان خواهید بود.

 

۱۷-آنها به جریانات خلاق اعتیاد دارند

دستاوردهای اخیر علوم اعصاب نشان می دهد. که “پیروی کردن” اعتیاد آورترین تجربه روی زمین باشد. افراد خلاق به ایجاد هیجان معتاد شده اند. نوسانات احساسی و روانی آنها موجب رنجششان می شود. بنابراین به روند ایجاد خلاقیت اعتیاد پیدا می کنند.

 

۱۸-آنها به سختی پروژه ایی را تمام می کنند

خصوصیات افراد خلاق چه چیزهایی هستند؟

از اولین مراحل فرآیند خلاقیت این است که افراد قبل با هیجان به سمت کار جدید می روند. اغلب آنها پروژه هایی را که بیش از حد با تجربه قبلی آنها مشابه است را رها می کنند و به سراغ کار جدید با هیجان بالا می روند.

۱۹- آنها نقاط را بهتر از دیگران به هم اتصال می دهند

استیو جابز، خلاق بزرگ، می گوید: خلاقیت چیزی بیشتر از اتصال نقاط به یک دیگر است. آنها الگوها را قبل از اینکه دیگران ببینند، می توانند ببینید و اتصال دهند.