نکته های کلیدی از بازاریابی در صنعت چاپ

چند بار پیش آمده که کسی از شما به عنوان چاپخانه دار کارت ویزیت خواسته و در جواب او این پاسخ قدیمی را داده اید که کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد؟ گفتن ندارد که در فضای اقتصادی امروز، بازاریابی شاه کلید موفقیت است. بهتر است این مطلب را بخوانید که کوزه شکسته را کنار بگذارید. البته چاپ کارت ویزیتتان فراموش نشود !

پیش زمینه های موفقیت

همه شرکت ها در صنعت چاپ برای موفق عمل کردن به استراتژی بازاریابی نیاز دارند. این استراتژی فرآیند طراحی و مدیریت توسعه، قیمت گذاری، تبلیغات و ارایه خدمات به یک گروه مشخص از مشتریان را شامل می شود. با این تفکر تمام کسانی که در شرکت کار می کنند، در بازاریابی درگیر هستند، نه این که تنها یک «بخش بازاریابی» وجود داشته باشد و بس. سازمان های بازاریابی محور مثل پرتو لیزری

روی نیازها و خواسته های مشتری متمرکز می شوند. تقاضاها را پیش بینی و از طریق تبلیغات بزرگنمایی می کنند و آنها را برآورده می سازند.

متأسفانه شرکت های زیادی یا متوجه این روش های پایانه ای نیستند و یا فاقد اراده لازم برای اجرایی کردن استراتژی ها هستند. در واقع بیشتر آنها زمانی به فکر فعالیت های بازاریابی می افتند که فروش آنها افت کند. البته اگر به فکر بیفتند!

چرا برنامه های بازاریابی شکست می خورد؟

عدم درک آینده. بازاریابی موفق یک «سرمایه گذاری» برای آینده شرکت شماست. خلاق باشید و روی فرصت های جدید تمرکز کنید. همیشه به راه های جدیدی فکر کنید کــه موجب جلب توجه به خدمــات شــما می شود.

عدم اندازه گیری نتایج. مثل هر ابتکار عملی، پروژه های بازاریابی هم باید آزمایش و اندازه گیری شوند. برای اندازه گیری نتایج فردی را مشخص کنید که اطلاعات فروش و مشتریان را ثبت کند. این فرد باید به داده های درآمد و هزینه ها دسترسی داشته باشد.

پس از آماده شدن این اطلاعات ، آنها را تحلیل کنید و سپس برای بهترین راهکارها پول خرج کنید.

دخالت های بیش از اندازه . بعضی از مدیران عامل یک برنامه بازاریابی را تأیید می کنند، اما بعد از آن به طور دایم در آن تغییرات می دهند. گاهی اوقات بهترین کار انتظار است تا زمانی که تلاش های بازاریابی قابل اندازه گیری شوند. بعد از آن می توان اصلاحات را در برنامه انجام داد. دخالت های مداوم تنها نتایج را خراب می کند و موجب دلسردی افرادی می شود که وظیفه پیشبرد فعالیت های بازاریابی را به عهده دارند.

برای برخی شرکت های چاپی، ایجاد یک بخش بازاریابی مجزا با تمام امکانات ممکن است بسیار پرهزینه و غیر عملی باشد. در این شرایط یک گزینه، استخدام مشاور بازاریابی حرفه ای تا به شما کمک کند مطمئن شوید خدمتتان آن طور که باید پاسخگوی نیاز مشتری است. برای حداکثر بهره وری از مشاور بازاریابی به دو نکته توجه کنید:

با اهداف مشخص آغاز کنید. معلوم کنید از مشاور چه چیز می خواهید و کارها را به تعویق نیندازید. به یاد داشته باشید که هیج کس به اندازه شما فرهنگ و تاریخچه شرکتتان را نمی شناسد. بنابراین تمام جزییات را برای مشاور شرح دهید تا او هم اطلاعات کافی برای کار داشته باشد.

مشاور را در حالت تعلیق نگذارید. مشاوری که استخدام می کنید متخصصی است که از ابزارهای خاصی برای حل معضلاتی در معاملات روزمره، استفاده می کند. اگر با او همکاری کنید، بهتر از آن است که همه چیز را به او واگذار کنید که ناچار باشد به تنهایی همه چیز را کشف کند.

استراتژی بازاریابی. بازاریابی مؤثر در کسب و کار، خود به خود ایجاد نمی شود. بیشتر شرکت ها وقتی به مشتریان می رسند، خدمات و محصولات خود را معرفی می کنند و به آنها توضیح می دهند که چرا باید این خدمات و محصولات را بخرند. البته این کار شیوه ای است که بیشتر فروشندگان برای فروش به کار می گیرند، اما اغلب فراموش می کنند که توضیح بدهند یک محصول چگونه می تواند برای مشتری سودمند باشد. درصورتی که مشتری تنها زمانی جذب می شود که به او بگویید آنچه شما به او ارایه می کنید چگونه زندگی یا کسب و کار او را بهتر می کند. البته تا وقتی که خواسته مشتری را نشناسید نمی توانید از مزایای محصول یا خدمتتان برای او صحبت کنید. اینجاست که تحقیقات بازار وارد عمل می شود.

گام اول در تحقیقات بازار، تعیین چیزهایی است که باید بدانید. آیا به فکر ورود به یک بازار جدید هستید یا بخشی جدید از بازار و یا ارایه محصولی جدید. مشخص کنید:

اندازه فعلی بازار مورد نظر چقدر است؟

بازار با چه سرعتی در حال رشد است؟

چگونه می توانیم به بازار دست پیدا کنیم؟

آیا بازار مورد نظر ما به گروه های مختلف مشتریان قابل تقسیم است؟

چه چیز خدمات یا محصول ما را در بازار متمایز می کند؟

چه نوع مردمی خریدار خدمات یا محصول ما هستند؟

مهمترین معیار انتخاب برای مشتریان ما چیست؟ ( قیمت، کیفیت، زمان تحویل و … )

مشتریان، کدام ویژگی رقیب ما را دوست دارند که ما فاقد آن هستیم

 

برنامه بازاریابی

بهترین برنامه های بازاریابی همیشه معطوف به مشتری هستند، به ویژه در چاپخانه ها؛ بنابراین یک برنامه بازاریابی باید برای پاسخ به سؤالات زیر سازمان دهی شده باشد:

مشتری به راستی چه چیزی نیاز دارد؟

می خواهد آن را از کجا خریداری کند؟

می خواهد چگونه خرید خود را انجام دهد؟

حاضر است چه مقدار هزینه کند؟

استراتژی ارتباطات بازاریابی Solid نیز بسیار مهم است. آیا می دانید مشتریان شما چه چیزهایی می خوانند و به چه چیزهایی گوش می دهند؟

بهترین راه برای جلب نظر آنها چیست؟

این جنبه از برنامه ها باید در خدمت اهداف پیش برنده ( از تبلیغات گرفته تا ارتباطات عمومی ) کار کند. چه راه هایی برای معرفی ویژگی های خاص محصول یا خدمات شما وجود دارد؟

حاضرید تا چه مقدار برای رساندن پیام خود به مشتریان بالقوه هزینه کنید؟

بهترین رسانه برای تبلیغ خدمات شما کدام است؟

نتیجه فعالیت های تبلیغاتی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

پرسش های اساسی را پاسخ دهید

بلند پروازانه برنامه ریزی کنید، اما در مورد اهدافتان واقع بین باشید. برای رسیدن به رؤیاهایتان از منظر آنچه که در واقعیت قابل انجام است برنامه ریزی کنید. از خود بپرسید:

چگونه می توانیم خود را از رقبایمان جدا کنیم؟

با قیمت یا با ویژگی های متفاوت خدمات؟ و یا …

آیا هدف نهایی ما افزایش فروش خدمات است یا می خواهیم بر تولید بیشتر تمرکز کنیم؟

آیا مشتری هدف واقعی ماست؟

بیانات کلی «می خواهیم سفارش بیشتر بگیریم» یـا «می خواهیم فروش خـود را افزایش دهیم» در اسـاس بی معنی هستند. سؤالاتی بپرسید که اهدافتان را به وضوح روشن کند. روی پاسخ های این سؤالات آنقدر کار کنید تا مهمترین اهدافتان شناسایی شوند.

تمرکز بر مشتری

برای این که شبیه مشتریان خود فکر کنید، باید یک فرهنگ مشتری محور در کل سازمان به وجود بیاورید. تصمیم گیری هایتان باید با مکانیزمی انجام شود که تمام داده های حاصل از تحلیل اطلاعات مشتریان را لحاظ کند. قبل از هر تصمیمی در طراحی و فروش خدمات، مطمئن شوید که تمام اطلاعات قابل جمع آوری از مشتریان را به دست آورده اید و تحلیل و ترکیب کرده اید. اما این اطلاعات از کجا به دست می آیند؟ چند منبع در ذیل آمده است:

شکایات مشتریان. تمام شکایت هایی را که در طول چند ماه اخیر از طرف مشتریان مطرح شده است، فهرست کنید. آیا تیم مدیریتی شرکت شما به طور جدی علل این نارضایتی ها را بررسی می کند؟ آیا راه حل های کاهش این شکایت ها را کشف کرده اید؟

نظرسنجی از مشتریان. این روش قدیمی همچنان یکی از مؤثرترین روش ها جمع آوری اطلاعات قابل اعتماد و عینی در مورد مشتریان است.

گرایشات صنعت. الگوهای کاری شرکت های گوناگون را مشاهده و بررسی کنید. نشریات تخصصی را بخوانید و با روش های مشتری مداری آشنا شوید.

تماس رو در رو. آیا به راستی می دانید مشتریانتان چرا و چطور خدمات شما را می خرند و با محصولات نهایی چه می کنند؟ هیچ چیز بهتر از بیرون رفتن از شرکت و ملاقات مستقیم با مشتریان نیست. تحقیقات بازار اطلاعاتی اساسی در مورد عادت های خرید مشتریان، نیازها، ارجحیت ها و تفکرات آنها به دست می دهد.

سنجش. با یک پرسشنامه خوب می توانید نمونه ای از مشتریان را در گروه هدف خود ارزیابی کنید. هرچه گروه بزرگتر باشد، نتایج دقیق تری به دست می آید.

گروه های منتخب. جلساتی را با گروه مشخصی از مشتریان برگزار کنید و با آنها در مورد سؤالات از پیش تعیین شده مباحثه کنید.

مصاحبه های شخصی. در این نوع گفت و گوها به طور معمول اطلاعات آماری به دست نمی آید، اما دیدگاه ها به خوبی مشخص می شوند. مشتریان در این مصاحبه ها نگرانی هـای ناگفته خــود را بازگــو می کنند که دانستن آنها در بهبود خدمات شما مؤثر است.

خدمات آزمایشی. با ارایه خدمات آزمایشی می توان واکنش مشتریان را در مورد محصول یا خدمات جدید به دست آورد. ویژگی منحصر به فرد خدمات ی شرکت که به دید مشتری بهترین مزیت است، ارزشمندترین دارایی شرکت محسوب می شود. آیا می دانید خدمــات شـما چه فایده ای برای مشـتریانتان دارد؟ چرا ترجیح می دهند با شما کارکنند و نه با رقیب شما ؟ این موضوع باید مرکزیت فعالیت های بازاریابی شما باشد. از ویژگی های سودآور، رضایت بخش و متمایز خدمات خود برای مشتری آگاه باشید و آنها را به پیام اصلی شرکت خود تبدیل کنید.