نکاتی برای عکاسی سیاه و سفبد

۱ – با فرمت RAW عکاسی کنید

بسته به نوع و مدل دوربین خودتان می توانید از این فرمت که اکثرا در دوربین های DSLR است استفاده کنید. عکاسی با فرمت RAW در مرحله پساتولید عکاسی به شما امکان کنترل بیشتری می دهد. عکس ها با فرمت RAW دارای داده های بسیار بیشتر از عکس با فرمت JPEG است. برای مثال، در ویرایش سایه ها و هایلایت ها در فرمت RAW کنترل بسیار بیشتری نسبت به JPEG دارید. همچنین عکس ها در فرمت RAW دارای اطلاعات بسیار زیادی در مورد رنگ ها می باشد در صورتی که عکاسی رنگی می کنید بسیار به کارتان می آید.

۲ – افزایش زمان نوردهی

افزایش زمان نوردهی جلوه های بسیار زیبا و دراماتیک به عکس سیاه و سفید شما می دهد. عناصری در عکس مانند آسمان، ابرها و آب بر اثر افزایش زمان نوردهی روشن تر به نظر میرسد و کنتراست و تضاد زیبایی به عکس شما می دهد. به جز تغییراتی که در تور و روشنایی عکس به دست می آورید همچنین بافت و حرکت در عکس نمایان تر می شود. موضوعات متحرک، مانند ابر یا آب کیفیت عرفانی به عکستون می دهد.

با استفاده از فیلتر های تراکم خنثی در این شرایط می توانید در عکس حرکت را نشان دهید بدون اینکه عکس شما دچار نوردهی بیش از حد شود.

۳ – نور

یکی از مزایای مهم عکسی سیاه و سفید اینست که در شرایط نوری که میتونه روی رنگ های تاثیر بدی داشته باشد عکس های فوق العاده بگیرید. برای مثال، ساحل با رنگ خاکستری استخوانی گزینه مناسبی برای عکاسی رنگی نمی باشد، اما در عکس سیاه و سفید شما عکسی زیبا از ساحل دریا با کنتراست و بافتی خاص خلق می کنید.

به هر حال، از افکت سیاه وسفید برای درست کردن شرایط نوری بد عکاسی استفاده نکنید. عکاسی سیاه و سفید نمی تواند نور پردازی بد را درست کند حتی اگر نور جز متمم سوژه نباشد.

۴ – ISO پایین

به طور کلی شما و عکاسان دوست دارید با کمترین ISO ممکن عکاسی کنید اما این موضوع در عکاسی سیاه سفید بسیار پر اهمیت است. با افزایش ISO نویزهایی در تصویر ایجاد می شود که در عکاسی سیاه سفید کاملا دیده می شوند. در هر حال در صورتی که تصویری با نویز دیجیتال دارید و می خواهید آنها را از بین ببرید از فیلتر کاهش نویز در فتوشاپ استفاده کنید.

۵ – استفاده از کنتراست  تضاد

همانگونه که قبلا گفتیم، با افزایش زمان نوردهی عکس های سیاه و سفید کنتراست بیشتری پیدا می کنند. عکاسی سیاه و سفید به کنتراست وابسته است – چیزی که عکس رو خیره کننده میکنه در عکس های رنگی جایی که رنگ ها باهم کنتراست ایجاد می کنند و خودشون رو نشون میدن، همین اثر در عکس های سیاه و سفید با کنتراست و تضاد بین نور و تاریکی به وجود می آید. کنتراست – تضاد برای صدها سال که مورد استفاده هنرمندان برای خلق یه اثر هنری استفاده میشه، که نقاش ها بهش نقاشی سیاه قلم با ذغال می گویند، همنشینی نور در کنار تاریکی.

۶ – استفاده از بافت

اضافه کردن بافت به عکس های سیاه و سفید می تواند به عکس عمق و جذابیت بالایی بدهد. ترکیب عناصری مانند شاخ و برگ، ابرها و سطوح آزاد روش بسیار مناسبی برای اضافه شدن بافت به عکس های شماست.

۷ – ترکیب بندی

چه در عکاسی رنگی و سیاه سفید تمرکز اصلی ما برروی ترکیب بندی عکس می باشد. این موضوع بسیار مهم رو در عکاسی سیاه سفید و رنگی باید همیشه در ذهنمون داشته باشیم. شما فقط نمی توانید بیش از این به رنگ برای جذاب کردن عکس هایی که می گیرید تکیه کنید. عکس رنگی لزوما یه عکس سیاه سفید خوب نمی شود. اگر رنگ ها دارای تن و شدت مشابهی باشند، کنتراست و تضاد کافی بین رنگ ها وجود نداشته باشد، عکس های ما احمقانه و یکنواخت می شوند

به جای اینکه همه تمرکز رو روی رنگ بگذاریم، بهتر است روی شکل، نور و بافت که جذابیت عمیقی به عکسهامون میدن تمرکز کنیم.

این ترفند در عکاسی سیاه و سفید میتونه باعث تغییر نگاه شما شود. عکس های معرکه بگیرید!