نقش سرعت دیافراگم در عکاسی

هنگامی که شما دکمه ی دوربین را فشار می دهید یک صدای کلیک می شنوید، این صدا مربوط به باز و بسته شدن دیافراگم دوربین که در کمتر از یک ثانیه انجام می شود، است. دیافراگم باز می شود و به نور اجازه می دهد تا از فیلم یا سنسور الکترونیکی عبور کند و بعد بسته می شود. اگر این مدت زمان را تغییر دهید،دیافراگم مدت بیشتری باز می ماند و شما می توانید به هرگونه ای که خواستید عکس بگیرید. در کنار لنزهای دوربین، مرحله ISO، تمرکز و تنظیمات دیافراگم، سرعت دیافراگم یکی ازعوامل اصلی در کیفیت عکس است.

دو نکته ی مهم درباره ی سرعت دیافراگم در عکاسی وجود دارد. اول اینکه هنگامی که سرعت دیافراگم کم است و دیافراگم برای مدت طولانی باز میماند اشیای محرک در عکس تار می افتند(اگر دوربین ثابت نباشد هر جسم دیگری نیز تار می افتد .) . به همین خاطر است که بر روی فیلم یا سنسور در مدتی که دیافراگم باز است از همان شی هنگام حرکت در مکان های مختلف عکس می اندازد. دوم اینکه هرچه مدت زمان باز بودن دیافراگم بیشتر باشد نوری که به فیلم یا سنسور می رسد بیشتر است و در نتیجه عکس نور بیشتری دارد.

نقش سرعت دیافراگم در عکاسی

سرعت دیافراگم برطبق کسری از ثانیه نشان داده می شود. سرعت ۱/۱۰۰۰ پرسرعت ترین دیافراگمی است که در یک دوربین معمولی خواهید یافت. برخی از دوربین ها با SLR بالا می توانند با سرعت ۱/۸۰۰۰ یا حتی ۱/۱۶۰۰۰ در ثانیه عکسبرداری کنند. سرعت دیافراگم ها استاندارد شده است بنابراین با توجه به تغییراتی که می دهید یک و نیم یا دو برابر نور وارد می کند. به عنوان مثال تغییر از ۱/۳۰ به ۱/۶۰ منجر به برخورد نیمی از نور به سنسورها می شود.  دردوربین های دیجیتال امروزی  تنظیمات  به صورت منو بر روی صفحه ی دوربین تعبیه شده است. در مورد صدای کلیکی که قبلا ذکر شده است باید گفت که در دوربین های دیجیتال هیچ صدایی شنیده نمی شود. ممکن است در دوربین های کوچک جیبی یک صدایی بشنوید این صدا مربوط به بخش الکترونیکی دوربین است چرا که این نوع دوربین از دیافراگم های الکترونیکی استفاده می کنند، به جای استفاده از دیافراگم های فیزیکی که به صورت مکانیکی بازو بسته می شوند، سنسور با خاموش و روشن شدنش در زمان مناسب اینکار را انجام می دهد.

 

چرا همه ی دوربین ها از این روش استفاده نمی کنند؟ دوربین های الکترونیکی در کیفیت عکس ها تاثیر گذارند به همین دلیل است که دوربین های دیجیتال با کیفیت بالا از دیافراگم های مکانیکی استفاده می کنند.

نقش سرعت دیافراگم  در عکاسی:

اگر می خواهید عکس های واضح و باکیفیت بالایی داشته باشید مشخص است که از سریع ترین دیافراگم استفاده می کنید.اما این دیافراگم سریع بدون وجود نور کافی کارآمد نخواهد بود. از آنجایی که سرعت بالای دیافراگم  زمان کافی برای عبور نور را فراهم نمیکند، در صورت عکاسی با نور کم، عکس ها کاملا تاریک خواهند بود. برای حل این موضوع می توانید دیافراگم را به منظور ورود نور بیشتر باز کنید و از ISO بالاتری ( اندازه گیری حساسیت فیلم به نور) استفاده کنید، البته اعمال این تغییرات همیشه کارآمد نخواهد بود زیرا برای عکسبرداری  از یک حرکت سریع مثل مسابقات ورزشی و یا بازیگوشی حیوان خانگی استفاده از دیافراگم با سرعت بالا ضروری است بنابراین اگر صحنه تاریک بود می توانید نور را افزایش دهید و یا از فلش استفاده کنید.
نقش سرعت دیافراگم در عکاسی

اگر می خواهید از یک شی ثابت در مکانی با نور کم عکس بگیرید می توانید از دیافراگم  با سرعت پایین استفاده کنید. این  دیافراگم به شما اجازه می دهد تا  از تمامی جزییات ، سایه ها و سایر مواردی که ممکن بود با استفاده از فلش از بین برود عکسبرداری کنید. استفاده از سه پایه و یا فعال کردن حالت سکون دوربین در هنگام عکسبرداری فراموش نشود. اگر سرعت دیافراگم۱/۶۰ باشد بدون استفاده از سه پایه و یا تنظیم دوربین، ثابت ماندن آن در حین عکسبرداری و داشتن عکسی شفاف غیر ممکن است.
نقش سرعت دیافراگم در عکاسی

اگر می خواهید از برخی از جلوه های ویژه عکسبرداری کنید سرعت دیافراگم به شما کمک می کند. سرعت دیافراگم را کمی پایین بیاورید. سرعت را کمی بیشتر پایین بیاورید، اما این بار دوربین را به شی متحرک متصل کنید. اکنون  تصویر شی  متحرک واضح می شود در حالی که پس زمینه تار است. عکسبرداری از آبشار با دیافراگم سرعت پایین و سه پایه، صفحه ی درخشانی از آبشار به جای تکه های جداگانه ی آب را نمایان می کند.
نقش سرعت دیافراگم در عکاسی

یک راه پیشرفته دیگر برای استفاده از دیافراگم های سرعت پایین استفاده از فلش اضافه برای روشن ساختن شی است. تصور کنید که می خواهید از ۴ زوج که در حال رقصیدن هستند عکس بگیرید و می خواهید یکی از زوج ها واضح و بقیه بصورت تار در پس زمینه مشخص باشد. دوربین را روی سه پایه قرار داده و از دیافراگم سرعت پایین و همچنین فلش اضافی استفاده کنید. فلش، زوج مشخص شده را روشن ساخته بنابراین عکس واضحی از آنها در آن لحظه خواهد افتاد. زوج های دیگر نیز به صورت تار در حین حرکت در عکس باقی خواهند ماند. هنگامی که فردی شی را در صحنه ای بانور کم حرکت می دهد، حاله ای از رنگ های مختلف در عکس نمایان خواهد شد.
نقش سرعت دیافراگم در عکاسی

برای پیدا کردن سرعت  مناسب دیافراگم  برای موضوع عکاسی خود به تجربه نیاز دارید و آزمایش و انجام کار منجر به کسب تجربه می شود. سرعت دیافراگم با ترکیب های مختلف ISO   را امتحان کنید تا به مناسب ترین حالت دست یابید،از جلوه های ویژه نیز استفاده کنید تا تغییرات عکس را ببینید.