مفهوم مثلث عکاسی

 

چگونه با مثلث نوردهی در عکاسی کار کنیم

در دنیای عکاسی مفهومی وجود دارد به اسم مثلث عکاسی یا مثلث پرتوگیری . حسگر های قدیمی که به شکل فیلم بودند و در تاریکخانه ظاهر میشدند تا حسگرهای دیجیتال امروزی که از ماده ای حساس به نورتشکیل شده اند،همه بر اساس واکنش نسبت به نور کار میکنند. حسگر دیجیتال با دریافت نور ، سیگنالی بسیار ضعیف ایجاد میکند که معرف مقدار و رنگ نور است. هریک از پیکسل های روی حسگر،از یک نقطه از تصویر ایجاد شده است و در نهایت تمام تصویر از کنار هم قرار گرفتن اطلاعات پیکسل های مختلف ، به دست می آید.

مثلث عکاسی ، مثلث معروفی شامل سرعت شاتر ، میزان باز و بسته بودن دیافراگم و حساسیت نورسنجی یا ISO میبباشد که سه ضلع سازنده ی عکس هستند. هر سه پارامتر روی روشنایی تصویر اثر گذار خواهد بود و در فوکوس و نویز تصویر دخیل هستند .

 

سرعت شاتر

شاتر دوربین شما تولید کننده ی همان صدایی است که وقتی عکس میگیرید به گوش میرسد. برای عکاسان سرعت شاتر از همه ی فاکتورها مهم تر است. هر بار که شاتر را فشار میدهید یک درب روبه روی سنسور دوربینتان باز میشود، مکانیسم شاتر مشخص میکند که چه مدت سنسور در معرض نوردهی قرار میگیرد به عبارت دیگر دیافراگم تعیین کننده ی میزان نوردهی و سرعت شاتر تعیین کننده ی طول مدت نوردهی است. سرعت شاتر بر اساس کسری از ثانیه محاسبه میشود مثلا ۱/۱۰۰ ثانیه، بنابراین اگر از این سرعت استفاده میکنید به این معناست که سنسور دوربین تنها به مدت ۱/۱۰۰ ثانیه نوردهی میشود و اگر باید تنها یک نکته را در رابطه با سرعت شاتر در ذهن خود داشته باشید آن نکته این است که هر قدر عدد کمتر باشد سرعت باز و بسته شدن شاتر بیشتر است. اگر میخواهید سرعت شاتر را به صورت دستی کنترل کنید از مود shutter priority یا manual استفاده کنید وقتی به کنترل سرعت شاتر مسلط شوید میتوانید عکس های خلاقانه تری بگیرید ( برای مثال سرعت شاتر آهسته کمک میکند تا حرکات را مات  کنید) البته تمرین کامل کننده ی مهارت شماست و بهتر است هرگز آن را فراموش نکنید.

 

دیافراگم

گشودگی دیافراگم اساسا در رابطه با میزان نوری است که به سنسور میرسد. دریچه ی دیافراگم روی لنز است، اگر از نزدیک به لنز نگاه کنید یک حلقه دورتادور آن میبینید که باز و بسته میشود کنترل دیافراگم و یا استفاده از مود اولویت دیافراگم به کاربر اجازه میدهد تا با تعیین میزان گشودگی دیافراگم، مقدار نور ورودی را تنظیم کنیم. گشودگی دیافراگم با اعداد f مشخص میشود که چنین اعدادی هستند: ۱.۴, ۱.۸, ۲.۰., ۲.۸, ۳.۶, ۴, ۵.۶, ۸, ۱۱, ۱۶,۲۲

زمانی که میزان گشودگی دیافراگم را تغییر میدهید توجه داشته باشید که با افزایش عدد دیافراگم بسته تر میشود و مقدار نور ورودی کاهش میابد، دیافراگم بسته تر همچنین عمق میدان را بیشتر می کند و بخش عمیق تر عکس در فوکوس قرار خواهد گرفت. برای کاهش عمق میدان از سایز دیافراگم بیشتر استفاده کنید. (عدد کوچکتر) بنابراین اگر به یادآوری چیزی نیاز داشته باشید چیزی نیست جر اینکه وقتی دیافراگم را یک stop تغییر میدهید نور ورودی به لنز را نصف یا دو برابر میکنید پس انقدر تمرین کنید تا با معنای مقادیر مختلف این اعداد آشنا شوید.

 

ISO

 

noise

ISO به میزان حساسیت دوربین نسبت به نور برمیگردد (اکتشافات فنی تری هم میتوانیم پیدا کنیم). میزان ISO با اعداد مشخص میشود، عدد پایین تر حساسیت پایین تر ارائه میدهد و عدد بیشتر به معنای حساسیت بیشتر است بسته به دوربین شما کمترین مقدار ۵۰،۱۰۰ و ۲۰۰ است.

عکاسان باید تنظیمات ISO را بدانند و درک کنند به عنوان مثال ISO را روی ۱۰۰ تنظیم کنید و اگر غلظت و جزییات کمتری میخواهید ISO را افزایش دهید هر بار یک سطح آن را زیاد کنید حساسیت سنسور دو برابر میشود و این به مفهوم آن است که نیاز به نصف نور برای همان میزان نوردهی دارید به همین ترتیب اگر میخواهید یک عکس از خط افق در اوایل شب با سرعت شاتر بالا بگیرید میتوانید با افزایش ISO نوردهی را افزایش دهید. برای یاد گرفتن استفاده از مزایای ISO آن را روی عکاسی خود امتحان کنید تا هم روش های مختلف را یاد گرفته و هم در شرایط مختلف نوری بهتر عمل کنید.