محل قرار گیری بیلبورد

محل قرار گیری بیلبورد

Image result for ‫بیلبورد‬‎

تبلیغ در بیلبوردها را می‌توان شیوه‌ای عالی برای انتقال پیام به تعداد بسیار زیادی از مخاطبین در یک بازه زمانی کوتاه دانست. اما همانند سایر شیوه‌های بازاریابی باید قبل از اقدام به انتشار آگهی در بیلبورد جوانب امر را در نظر بگیرید.

 

در اینکه تبلیغات بیلبورد تبلیغاتی می‌تواند به فروش بیشتر کالا منجر شده و سود سرشاری را برای شرکت‌های تجاری به دنبال داشته باشد شکی نیست. اما این کار نیز مانند تمامی کارها، ترفند‌هایی دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید از تبلیغ در بیلبوردها درآمد بیشتری کسب کنید.

مهم‌ترین مسئله در این زمینه، مکان قرار گرفتن بیلبورد است. بر کسی پوشیده نیست که مکان قرار گرفتن بیلبورد بدون شک تاثیر زیادی در اثربخشی تبلیغاتِ قرار گرفته بر روی این بیلبورد دارد. اما در کنار این امر، نکات دیگری نیز وجود دارند که می‌تواند اثربخشی پیام تبلیغاتی بیلبورد را تضمین کند.

بزرگان صنعت تبلیغات، بیبلبوردها را یکی از مهم‌ و موثرترین شیوه‌های تبلیغات محیطی می‌دانند. جالب است بدانید سالانه، بیشتر از ۳/۷ میلیارد پوند صرف تبلیغات محیطی می‌شود که مقدار ۶۲ درصد از این میزان مختص تبلیغات تابلوهای بزرگ یا همان بلیبورد‌ها است.

آمار نشان می‌دهد رانندگان، ۷۴ درصد از بیلبوردهایی که در معرض دید ‌آن‌ها نصب شده است را تشخیص می‌دهند و ۴۸ درصد از این رانندگان مطالب بیلبورد را مطالعه می‌کنند. جالب است بدانید بر اساس همین آمار، افراد ۱۸ تا ۳۵ ساله نسبت به افراد ۳۵ تا ۴۹ ساله بیشتر به بیلبورد‌ها توجه می‌کنند.

همان‌گونه که متوجه شده‌اید، نمی‌توان این آمار را دست کم گرفت، از طرف دیگر، افزایش حضور مردم در فضای آنلاین باعث شده است تا اهمیت تبلیغات بیلبورد کمتر به چشم بیاید. گاهی اوقات نیز شاهد هستیم که مدیران شرکت‌ها هزینه‌های تبلیغات بیلبورد را گزاف تصور می‌کنند. کاملا روشن‌ است که چنین باورهایی صحت ندارد.

اتفاقا بیلبورد‌ها می‌توانند سودآوری خوبی را برای شرکت‌ها به دنبال داشته باشند به شرط اینکه بیلبوردی را که در مکان مناسبی قرار گرفته است برای تبلیغ انتخاب کنید.

 

به این ترتیب پیشنهاد می‌‌کنیم تا برای آگاهی از اصولی که می‌تواند در محل قرار گرفتن بیلبورد و اثربخشی بیشتر تبلیغاتِ بیلبورد تأثیر داشته باشد، با ما همراه باشید.

۱. قابل رویت بودن مکان نصب بیلبورد تبلیغاتی

اگر به فکر قرار دادن آگهی در بیلبورد هستید، اول از همه باید میزان قابل رویت بودن بیلبورد را در نظر داشته باشید. کاملا مشخص است اگر مطالب درج شده بر روی بیلبورد به اندازه کافی برای مخاطب خوانا نباشد، پیام تبلیغاتی شما تأثیر کمتری بر روی مخاطب خواهد گذاشت.

به این ترتیب برای قابل رویت بودن بیلبورد باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • بیلبورد باید حتما در معرض دید مستقیم مخاطب باشد

اگر به دقت به بیلبوردهای مختلف در سطح شهر دقت داشته باشید حتما متوجه خواهید شد که بعضی از بیلبوردها علی‌رغم اینکه در مکان خوبی قرار گرفته‌اند اما در معرض دید مخاطب نیستند. به خاطر داشته باشید، مخاطبین برای مشاهده تبلیغات بر روی بیلبورد حاضر نیستند تغییر مسیر دهند، راننده‌ها در خیابان‌ها با سرعت در حال عبور هستند و زمان کمی برای مطالعه مطالب درج شده بر روی بیلبورد دارند، در نتیجه بیبلورد شما باید در جایی نصب شده باشد که به لحاظ بصری به راحتی برای رانندگانی که از روبرو می‌آیند قابل رویت باشد. به لحاظ ارتفاع نیز بیلبورد باید در راستای دید مخاطب قرار داشته باشد.

  • اطمینان حاصل کنید که بیلبورد در ارتفاع مناسبی نصب شده باشد

نصب بیلبورد در ارتفاع مناسب

کاملا مشخص است که نصب کردن بیلبورد در ارتفاع زیاد باعث دشوار بودن مطالعه مطالب آن توسط مخاطب می‌شود. بیلبورد باید در راستای دید رانندگان قرار داشته باشد.

  • منطقه‌ای را انتخاب کنید که مانعی سر راه بیلبورد و مخاطب نباشد

حتما برای شما هم پیش آمده است که در حین مشاهده یک بیلبورد، موانعی بین بیلبورد و چشم شما، فرایند مشاهده بیلبورد را مختل کرده باشد. شاخه‌های درختان یا ساختمان‌های بزرگ را می‌توان از مواردی دانست که به راحتی می‌توانند بین بیبلورد و مخاطب قرار گرفته و اثربخشی تبلیغات بیلبورد را کاهش دهند.

۲. در نظر گرفتن ترافیک مسیر اطراف بیلبورد تبلیغاتی

کاملا مشخص است که بیلبورد باید در مسیرهای پرترافیک قرار داشته باشد. با بررسی نقشه‌های ترافیکی می‌توانید دورنمای بهتری از میزان ترافیک در محلی که یک بیلبورد قرار دارد به‌دست آورید.

۳. نوع مخاطبین خود را در نظر داشته باشید

همان‌گونه که شما هم بهتر از ما می‌دانید، شناخت کامل نسبت به مخاطبینی که قرار است با آن‌ها در ارتباط باشید، نقش حیاتی را در فرآیند بازاریابی ایفا می‌کند. بدون شک نمی‌توان تمامی افراد را در گروه مشتری‌های شما قرار داد، در نتیجه تبلیغات باید برای مخاطبین هدف صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که اگر در خصوص انتخاب مشتریانِ ایده‌آل، مطمئن نیستید، بهتر است قبل از شروع هرگونه برنامه تبلیغاتی، مشتریان هدف را شناسایی کنید و سپس تبلیغات را با در نظر گرفتن سلیقه و شرایط این مشتریان آغاز کنید.

پس از اینکه مشتریان هدف را تعریف کردید، نوبت به تدوین سیاست‌های بازاریابی برای این مشتریان فرا می‌رسد، کاملا مشخص است که تبلیغات بیلبورد در این زمینه یکی از بهترین راه‌های جذب مخاطب به حساب می‌آید.

در فرآیند شناخت مشتریان هدف، پارامترهایی نظیر سن، جنسیت، تحصیلات، وضعیت تاهل و درآمد میانگین مخاطبین ایده‌آل مجموعه را در نظر بگیرید. سپس زمان آن فرا می‌رسد که در خصوص مکان جغرافیایی تبلیغی که قرار است بر روی بیلبورد قرار دهید تصمیم بگیرید.

برای نمونه فرض کنیم شما قصد تبلیغ یک فروشگاه آنلاین لباس برای نوجوانان را دارید. در این شرایط بیلبوردی که در نزدیک دانشگاه و دبیرستان‌ قرار دارد، بدون شک اثربخشی بیشتری برای شما خواهد داشت تا یک بیلبورد که در کنار جاده در مناطق بیرونی شهر واقع شده است.

۴. نزدیک بودن مکان بیلبورد با محل کار شما

نزدیک بودن مکان بیلبورد با محل کار شما

اگر به افراد ساکن در یک محله یا منطقه به‌خصوص سرویس‌رسانی می‌کنید، دیگر هیچ معنایی ندارد که بیلبورد تبلیغاتی را در منطقه‌های دیگر شهر برای تبلیغات انتخاب کنید.

در این گونه موارد، انتخاب یک بیلبورد نزدیک به محله‌ای که در آن فعالیت تجاری انجام می‌دهید اهمیت زیادی دارد. برای نمونه بهتر است تبلیغات بیلبورد یک مدرسه غیردولتی را در همان‌ منطقه‌ای که مدرسه قرار دارد انجام دهید، این امر باعث می‌شود تا پیام تبلیغ بیلبورد به معرض دید والدینی که مخاطب شما هستند برسد.

۵.مکان‌های تجاری یا مسکونی

اگر بیلبورد به لحاظ جغرافیایی در نزدیکی مکان‌های تجاری قرار داشته باشد، شانس بیشتری وجود دارد که مخاطبین این بیلبورد افرادی باشند که هر روز در حین مراجعه به محل کار از جلوی بیلبورد گذر می‌کنند.

به این ترتیب اگر به دنبال جذب مخاطبین متنوع‌تری هستید بهتر است چنین بیلبوردهایی را برای تبلیغات انتخاب نکنید، اما اگر افراد حاضر در این منطقه، در فهرست مشتریان هدفِ شما قرار دارند، این بیلبورد می‌تواند پیام تبلیغاتی شما را به بهترین نحو در معرض دید این افراد قرار دهد.

۶. مسیر و شرایط رقبا را نیز در نظر داشته باشید

فرض کنیم شما یک فروشگاه فروش لوازم ورزشی دارید، در این شرایط اگر یک بیلبورد تبلیغاتی با موقعیت خوب در یکی از مسیرهای پرترافیک منتهی به فروشگاه‌ بزرگ لوازم ورزشی قرار داشته باشد، این بیلبورد تبلیغاتی موقعیت خوبی را برای تغییر مسیر مشتریانی که قصد خرید لوازم ورزشی دارند را ایجاد می‌کند.

از طرف دیگر در حین انتخاب مکان بیلبورد، وضعیت قرار گرفتن رقبا را نیز در نظر داشته باشید، اگر آگهی تبلیغاتی شما در مکانی نزدیک به محل تجارت رقیب قرار بگیرد، ممکن است مشتری به سمت رقیب هدایت شود.

۷. به ساعت اوج ترافیک توجه کنید

به ساعت اوج ترافیک توجه کنید

خیابان‌های اصلی که به میادین ختم می‌شوند یا خیابان‌های نزدیک قسمت‌های مرکزی شهر در اکثر مواقع شاهد حضور عابرین پیاده زیادی هستند، این امر باعث می‌شود تا در این قسمت‌ها شاهد ترافیک کندتری باشیم.

به این ترتیب بهتر است این امر را به فال نیک بگیرید و از بیلبوردهایی که در این مناطق شلوغ قرار دارند برای آگهی‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید، از آنجایی که رانندگان در این قسمت‌های شهر نمی‌توانند سرعت زیادی داشته باشند‌، چاره‌ای به غیر از نگاه به محیط اطراف و بیلبوردها ندارند.