عکاسی ورزشی

Image result for ‫عکاسی ورزشی‬‎
عکاسی ورزشی، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از صحنه‌های ورزشی عکسبرداری می‌شود. [۱] در این نوع عکاسی، تجهیزات و ابزارها نقش مهمی دارند زیرا سوژه متحرک است و عکاس هم از صحنه دور است بنابراین داشتن لنزهای قدرتمندی همچون تله و زوم لازم است. همچنین دوربین هم باید قابلیت استفادهٔ پیاپی شاتر را داشته باشد. مهمترین مسئله در عکاسی از سوژه های ورزشی توجه به سرعت شاتر است.سوژه های ورزشی در اغلب مواقع در حال حرکت با سرعت بالا هستند بنابراین عکاس باید تمام توان و امکانات عکاسی خود را به کار گیرد تا سوژه ورزشی را در یک لحظه از زمان فریز کند ( مگر در مواقعی که عکاس سعی دارد مفهومی خاص را در عکس دنبال کند، به عنوان مثال محو بودن پای اسب ها در یک مسابقه سوارکاری، جهت انتقال هیجان حرکت و سرعت) در بیشتر مواقع عکاسان ورزشی از دوربین هایی استفاده می کنند که توان ثبت تصاویر متوالی زیادی را داشته باشند تا در میان آنها لحظه ای که حتی از چشم عکاس هم دور مانده بوده ، خودرا نشان دهد.
Image result for ‫عکاسی ورزشی‬‎
عکاسی ورزشی یکی از دشوارترین و هیجان‌انگیزترین انواع عکاسی است که عالی‌ترین دستاورد آن ثبت تصویر در لحظه اوج یک حرکت ورزشی است.

عکاسی ورزشی نیازمند برنامه‌ریزی و مهارت است و تمامی انواع ورزش‌ها را پوشش می‌دهد. در بیشتر مواقع عکاسی ورزشی حرفه‌ای شاخه‌ای از عکاسی خبری است، درحالی که عکاسی ورزشی غیرحرفه‌ای زیرشاخه‌ای از عکاسی عامیانهاست.

اصلی‌ترین کاربرد عکاسی ورزشی حرفه‌ای در مطبوعات و رسانه‌ها است. عکاسان ورزشی حرفه‌ای معمولا برای روزنامه‌ها، آژانس‌های خبری بزرگ و یا مجلات تخصصی ورزشی کار می‌کنند. با این‌همه از این نوع عکاسی برای تبلیغات به منظور افزایش شهرت برندی خاص و یا ترویج ورزش نیز استفاده می‌شود.

تجهیزات

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی خبری معمولا شامل دوربین دیجیتال با سرعت شاتر بالا و لنز‌های زوم با فاصله کانونی قابل تغییر ۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتری است و نوع لنز ارتباط مستقیمی با نوع ورزش دارد. انتخاب لنز مناسب اهمیت فراوانی دارد زیرا لنزها کلیدی‌ترین ابزار برای دور و نزدیک شدن سریع عکاس به صحنه‌ای حساس در طول رقابت هستند. تک‌پایه و سه‌پایه‌ها نیز از دیگر تجهیزان ضروری عکاسی خبری به‌شمار می‌روند.

دوبین‌های عکاسان ورزشی حرفه‌ای باید از توانایی بالایی برای تصویربرداری چند فریم  در ثانیه برخوردار باشد،‌ (هشت فریم در ثانیه به بالا). مشهورترین دوربین‌های ویژه عکاسی ورزشی دوربین‌های EOS-1DX کانن و D4 نیکون هستند. هر ورزش نیازمند لنز مخصوص به خود است اما عکاسی ورزشی به لنزهای سریع و تله فوتو با سرعت تنظیم خودکار ( AF ) بالا و درجه باز دیافراگم نیاز دارد تا بتواند در زمان نیاز، کوچکترین حرکات ورزشکاران را در فاصله‌ای مناسب و با وضوح بالا به ثبت برساند. باز بودن دیافراگم لنز می‌تواند در محو شدن پس‌زمینه عکس و افزایش جذابیت آن کمک کند. این ویژگی همچنین سرعت تنظیم و تمرکز لنز را افزایش می‌دهد و به ثبت حرکات سریع کمک می‌کند.

عکاسی ورزشی به دو بخش عکاسی ورزش‌های فضای باز و سرپوشیده تقسیم می‌شود. در عکاسی ورزشی در فضای باز معمولا فواصل میان عکاس و سوژه عکس بیشتر و شرایط نوری مناسب‌تر است. درحالی که در فضاهای سرپوشیده شرایط نوری نامناسب‌تر و فواصل کمتر‌اند،‌از این رو عکاسی ورزشی در فضاهای سرپوشیده به لنزهای بسیار سریع نیاز نخواهد داشت.

تکنیک

موقعیت عکاس یکی از مهم‌ترین عناصر در عکاسی ورزشی است. در رویداد‌های بزرگ ورزشی، عکاسان حرفه‌ای از بهترین زاویه ممکن در بخش VIP عکاسی می‌کنند، مکانی که نزدیک‌ترین فاصله را تا زمین بازی‌ها دارد. سرعت شاتر دوربین از دیگر عوامل کلیدی در عکاسی ورزشی است و عکاسان ورزشی برای اینکه بتوانند در کمترین زمان ممکن بهترین عملکرد را از خود نشان دهند،‌معمولا در وضعیت تنظیم دستی یا تنظیم براساس سرعت شاتر با دوربین‌های خود کار می‌کنند. هدف ثبت تصویری با بالاترین وضوح از صحنه‌ای هیجان‌انگیز ورزشی است. درجه حساسیت دوربین نیز در این نوع از عکاسی معمولا بالا است.

عکاسی ورزشی

شناخت نوع ورزش

برای اینکه عکاس بتواند بهترین تصاویر ورزشی را به ثبت رساند، تصویری جادویی که بتواند طرفداران تیم‌های ورزشی را به وجد بیاورد، باید به اندازه‌ای از ورزش شناخت داشته باشد که نقاط اوج و فرود آن را به خوبی شناسایی کرده و برای ثبت آنها خود و دوربینش را آماده کند. برای ثبت این لحظات حساس به زمان‌بندی و دانش درباره رشته ورزشی نیاز است. عکاس همچنین باید تک تک افراد حاضر در تیم‌ها،‌از بازیکنان گرفته تا مربی‌ها را به‌خوبی بشناسد تا بتواند در موارد نیاز واکنش‌های آنها را ثبت کند.

عکاسی ورزشی

 

یکی از رایج‌ترین تکنیک‌ها در عکاسی ورزشی تنظیم دوربین روی دروازه‌های حریف در ورزش‌هایی مانند بسکتبال،‌هاکی و فوتبال است، به این شکل شانس عکاس برای ثبت تصویری زیبا از لحظه به ثمر رسیدن یک گل افزایش پیدا خواهد کرد.

 

از مشهورترین عکاسان خبری جهان که درحال حاضر در نشریاتی مانند لایف و Sports Illustrated کار می‌کنند می‌توان به جان زیمرمان، نیل لیفر و بیل فریکز اشاره کرد.

منابع: photography.com