عوامل موثر بر ایجاد رضایت و خوشحالی در محل کار

Image result for ‫رضایت و خوشحالی در محل کار‬‎

 

 

عوامل موثر بر ایجاد رضایت و خوشحالی در محل کار

 

۱. استقلال

یعنی به کارمندان‌‌تان اجازه بدهید که درمورد نحوه‌ انجام وظایف‌شان تصمیم‌گیری کنند، اما نه اینکه مختار باشند هرطور دلشان خواست رفتار کنند.

 

۲. تنوع

تنوع چاشنی زندگی است. در محل کار نیز می‌توانید بعضی روزها با تغییر در حجم کار و نوع وظایف کارمندان‌‌تان، تنوع ایجاد کنید.

 

۳. مفید بودن

کارمندان‌‌تان باید احساس کنند که وظایف‌شان نزد سایر اعضای شرکت یا حتی از سوی جامعه بااهمیت شمرده می‌شود. ایجاد این حسِ معناداری و مفید بودن خیلی سخت نیست، چرا که اگر وظایف یک جایگاه شغلی تأثیر و معنای خاصی در عملکرد شرکت نداشت، هیچ‌گاه چنین جایگاهی به‌وجود نمی‌آمد.

 

۴. شفافیت

کارمندانی که به‌طور شفاف و واضح می‌دانند دقیقا چه انتظاراتی از آنها دارید و کیفیت عملکردشان چگونه است، رضایت شغلی بیشتری احساس خواهند کرد.

 

۵. حمایت

کارمندان‌‌ در عینِ آزادی عمل، به نظارت حمایتی نیاز دارند. بنابراین، مدیران‌تان را جهت برآورده‌سازی این نیاز حیاتی آموزش بدهید تا محیطی ایجاد شود که همه‌ کارمندان بتوانند به‌طور فعال از یکدیگر حمایت کنند.

 

۶. معاشرت اجتماعی

باید شرایطی را فراهم کنید تا کارکنان بتوانند با مدیران و سایر همکاران‌شان یا حتی مشتریان، تعاملات مثبتی برقرار کنند.

 

۷. فرصت

کارمندان‌تان باید بتوانند از مهارت‌های شخصی و حرفه‌ای خود استفاده کنند و مهارت‌هایشان را توسعه بدهند.

 

۸. امنیت جانی

اگر کارمندی احساس ناامنی کند و از انجام وظایف خود هراس داشته باشد، کل بهره‌وری یک کسب‌وکار آسیب خواهد دید. پس اطمینان حاصل کنید که تجهیزات کاری شرکت از لحاظ ایمنی، به‌روز و در شرایط مناسبی باشند.

 

۹.عدالت

کارمندان‌تان باید احساس کنند که بین آنها فرق نمی‌گذارید و با همه‌ آنها رفتار یکسانی دارید. همچنین باید فرایندهای انضباطی و رسیدگی به شکایات داشته باشید و کارمندان‌تان نیز نباید از استفاده از این فرایندها بترسند.

 

۱۰. دستمزد

کارمندان‌تان باید به‌قدری دستمزد دریافت کنند که کفاف زندگی‌شان را بدهد. همچنین دستمزد کارمندان‌تان باید با سایر کارمندانِ هم‌سطح، برابر باشد.

 

۱۱.امنیت شغلی

تضمین امنیت شغلی آن‌قدرها هم امکان‌پذیر نیست. اما کارمندانی که احساس امنیت شغلی داشته باشند یا حتی بتوانند از مهارت‌هایی برخوردار شوند که درصورت نیاز قابل تعمیم به شغلی دیگر باشند، احساس به‌زیستی قوی‌تری خواهند داشت.