طراحی

Related image

کلمه طراحی در لغت نامه به معنی طرح افکنی و نقشه ریزی آمده است. هنر طراحی از قدیمی ترین روش هایی است که انسان برای بیان احساسات خود به کار گرفته است. طراح با ابزار بسیار ساده و بیشتر به کمک خطوط، احساساتی را که کلمات قادر به بیان آن نیستند، نمایان می کند. طراحی باز آفریدن تصاویر عینی و نمایش تصاویر ذهنی برای تجسم بخشیدن به واقعیت است.

طراحی در معنای تخصصی، مفاهیم و کاربردهای متنوعی را در بر می گیرد. از این رو مانند واژه هنر با یک تعریف مشخص نمی توان تمام جنبه های آن را بیان کرد. طراحی در هر دوره مفهوم خاصی داشته و هر هنرمندی دید و شیوه شخصی خود را ابراز کرده است.

طراحی به دلیل سهولت، صراحت و قدرت بیان، در تمام رشته های هنرهای تجسمی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع آثار هنری در این رشته های به کمک طراحی شکل می گیرند، اما طراحی همیشه به آثار دیگر وابسته نیست، چون به تنهایی هم اثری مستقل و کامل است که خلاقیت هنرمند را نمایان می کند.

طراحی به مفهومی که امروزه می شناسیم ریشه در غرب دارد. در جهان امروز، طرح و طراحی در دو حوزه Design و Drawing مطرح می شود. طراحی یا Drawing بیشتر احساسات فی البداه طراح را بیان می کند اما Design نوعی طراحی مرحله به مرحله و بر مبنای اصول است که جنبه کاربردی دارد. بیشتر این طرح ها تصاویر انسان، حیوانات، گیاهان و اشیاست که اغلب با مداد، زغال، گچ و مرکب اجرا شده اند.

Drawing شامل سه گونه مهم است:Related image

۱. اسکیس یا یادداشت های تصویری: نوعی طراحی سریع است که احساس لحظه ای طراح را بیان می کند.

۲. اتود یا پیش طرح ها و تمرین های طراحی: اتود یا تمرین طراحی با دقت و در مدت زمان بیشتری اجرا و تکمیل می شود.

۳. طراحی کامل: مجموعه کاملی شامل انسان، فضا و … بر پایه اصول آناتومی، عمق نمایی و حجم نمایی، پرسپکتیو نمایش داده شده اند.

Related image

تاریخچه طراحی:

از نظر تازیخی، قدیمی ترین آثار کشف شده در این زمینه، مربوط به سی هزار سال پیش است. از هنر دوران غارها تا امروز، آثار بسیار متنوعی به جا مانده است. در این آثار، هنرمند گاه به تصاویر طبیعت نزدیک شده و گاه از آن فاصله گرفته است. بر اساس این ویژگی، آثار به سه دوره تقسیم می شوند.

۱. دوره نمادین

۲. دوره هنر واقع نما

۳. دوره هنر ذهنی

اسلوب طراحی:

تجربیات عملی طراح، به کمک روش صحیح استفاده از وسایل و به کارگیری مراحل طراحی در تمرینات پی در پی آغاز می شود. در طراحی با سه دسته از وسایل سروکار داریم:

۱. ابزار یا وسایل تأثیر گذار (مانند مداد، زغال و …)

۲. زمینه یا سطوح اثرپذیر (مانند کاغذ، پارچه و …)

۳. وسایل و ابزار کمکی ( مانند تخته شاسی، تیغ یا کاتر  و …)

ابزار و وسایل متعددی چون تخته شاسی، سه پایه طراحی و … امکانات مناسبی را برای طراح به وجود می آورند، اما نبود بعضی از آنها مانع طراحی نیست.

وسایل طراحی:Image result for ‫طراحی‬‎

۱. ابزار طراحی: به طور کلی با هر وسیله ای که بتوان بر سطحی اثر گذارد می توان طراحی کرد، اما وسیله یا ابزار طراحی مناسب باید به گونه ای باشد که طراح بتواند با آن به سرعت خط بکشد یا سطحی را بپوشاند. ابزارهای معمولی طراحی مداد، زغال، آب مرکب . قلم مو، قلم فلزی، گچ پاستل و … هستند.

۲. زمینه طراحی: زمینه کار به همه سطوحی گفته می شود که طرح بر روی آن ها اجرا می شود. موادی که اغلب برای طراحی به کار می روند کاغذ، مقوا و پارچه است. امروزه انواع مختلف کاغذهای زبر و نرم، ضخیم و نازک و … در اندازه های استاندارد موجود است. کاغذ ایج ترین زمینه برای طراحی است. کیفیت کاغذ باید با ابزار مورد استفاده انتخاب شود.

۳. وسایل کمکی: برای ثابت نگه داشتن کاغذ و ایجاد شرایط مناسب برای طراحی، از تخته شاسی استفاده می شود. تخته شاسی، از جنس فیبر یا تخته سه لا در اندازه های مختلف و متناسب با ابعاد استاندارد کاغذ و مقوا تهیه و برای زیر دستی استفاده می شود.