اوج هنر برتر

ما همه، جمله معروف “less is more” یا “کمتر غنی‌تر است” را شنیدیم . بعضی اوقات حذف همه عناصر فانتزی و اضافه از قالب وب سایت و تمرکز روی هسته اصلی قوانین طراحی و عناصر مهم ، میتواند نتیجه بهتری را در طراحی یک وب سایت ساده و زیبا برای ما به همراه داشته باشد . مینیمالیسم یا ساده گرایی ، تنها ساده شدن نیست بلکه تمرکز بر روی عناصر مهم است و یا در واقع نمایش مهمترین نکات با صورت بسیار ساده و بدون پیچیدگی ، در نوع سادگی در طراحی های مینیمال گونه ای از پختگی نهفته است

 ساده‌گرایی یا مینیمالیسم یکی از مکاتب هنری است که بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت. در این مکتب اساس کار بر سادگی و خلاصه بودن طرح، رنگ و اجزا استوار است. مینیمالیسم بر تمام رشته های هنری تاثیر گذاشت و طراحی وب نیز از این گرایش بی بهره نمانده است و یکی از سبک های محبوب کاربران به شمار می‌آید. سادگی و بی‌آلایشی از جمله خصوصیات مینیمالیسم است که در محیطی خالی از پیچیدگی، عناصر اصلی را در دسترس شما می گذارد، کاربر به راحتی به آنچه می خواهد می رسد و همه چیز در محیطی ساده در دسترس است.

برای طراحی یک سایت مینیمال روش‌های گوناگونی وجود دارد اما مهم‌ترین عامل در آن، ایجاد فضایی متعادل و ساده است؛ به دور از هر گونه تزئین و با استفاده از کم‌ترین المان‌ها. در این‌جا قصد داریم تا به بررسی تعدادی از سایت های مینیمال بپردازیم.

یکی از مشخصه‌های کلیدی در آثار مینیمال استفاده از فضای سفید است که این فضا گاهی ۷۰ تا ۸۰ درصد از کار را می‌گیرد تا قسمت‌های اصلی کار بیشتر به چشم بیایند. این کار باعث سکون و آرامش بیشتر می‌شود و سادگی کار را حفظ می‌کند.

در ساده‌ترین حالت ریتم را نشان می‌دهد.

استفاده از پالت رنگی محدود

استفاده از تایپوگرافی قوی و بزرگ در کار، دیگر خصیصه مینیمالیست هاست.

پالت رنگی آن‌ها معمولا یک یا دو رنگ خاص دارد و رنگ‌ها همواره به صورت تخت استفاده می‌شوند.

یکی دیگر از خصوصیات رایج در طراحی یک سایت مینیمال استفاده از پس زمینه تخت به رنگ سفید، مشکی و یا خاکستری است و کمتر دیده شده که از بافت‌های شلوغ و یا تصویر برای پس زمینه استفاده شود.

استفاده از آرم نوشتاری بجای نشانه‌های تصویری و شلوغ

آن‌ها برای جدا کردن قسمت‌های مختلف از خطوط ساده و صاف استفاده می‌کنند.

طراحی بر اساس گرید یا شبکه‌ای منظم با زاویه‌های عمود دیگر مشخصه آثار آن‌ها است.

 

استفاده از دایره در هدر سایت و یا در آرم نیز در بین مینیمالیست‌ها بسیار رایج است.

 

استفاده از یک تصویر کلیدی برای بیان محتوا که معمولا این تصویر در ابعاد بزرگ به کار برده می‌شود.

باید در نظر داشته باشید که سایت‌های ساده و مینیمال دسترسی راحت را برای همه فراهم می‌کنند و به دور از هرگونه تبلیغ و تصاویر GIF، محیطی شیک و ساده به وجود می‌آورند. اما استفاده از این سبک بستگی به سلیقه افراد دارد.