درباره عکاسی هنری

عکاسی هنری نوعی عکاسی است که هدف اصلی آن ابراز دیدگاه‌های خلاق و الهام هنری عکاس می‌باشد. عکاسی هنری از آن جهت از دیگر رده‌های عکاسی متمایز است که برخلاف عکاسی خبری هدف آن ثبت تصاویر مربوط به اخبار نیست و نیازی به پایبندی به اصول اخلاقی خبرنگاری ندارد و نیز برخلاف عکاسی تبلیغاتی برای فعالیت‌های اقتصادی و یا فروش محصولات یا خدمات بکار نمی‌رود. شایان ذکر است که تعریف عکاسی هنری تا به امروز موضوع بحث و مناظره‌های بسیاری در جوامع هنری دنیا است.

عکاسی تا اوایل قرن بیستم میلادی در مجامع هنری غربی به عنوان هنر پذیرفته نشده بود. عکاسان پیشکسوتی مانند آلفرد استیگلتز، ادوارد ستایکن و ادوارد وستون سهم بسزایی در گسترش عکاسی به عنوان یک هنر داشتند.

عکاسی هنری چیست و چگونه انجام می‌شود

عکاسی دیجیتال، هنر عکاسی را کاملا متحول کرده‌است.امروزه هر کسی با استفاده از یک دوربین دیجیتال می‌تواند یک عکاس باشد و بسیاری از این عکاسان دوست دارند که تبدیل به یک عکاس حرفه‌ای و یک هنرمند واقعی بشوند. در اینترنت ممکن است افراد زیادی را ببینید که خود را عکاس هنری بنامند. زمان آن رسیده که مفهوم عکاسی هنری را بشناسیم و تفاوت عکاسان هنری با عکاسان معمولی را دریابیم.

تصویر زیر یکی از عکس‌هایی است که می‌توان آن را به عنوان عکس هنری در نظر گرفت؛ خانه‌ای ساخته شده در دهه‌ی ۳۰ که چند سالی است رها شده و متروکه مانده‌است.

 


تصاویر متعددی نیز وجود دارند که گرچه زیبا هستند اما نمی‌توان آنها را عکس‌های هنری به حساب آورد.

 

 

هر دوی این تصاویر زیبا هستند اما فقط عکس اول را می‌توان در دسته‌ی عکس‌های هنری قرار داد.

شاید فکر کنید که با اضافه کردن افکت و تغییر رنگ بر روی یک عکس معمولی، می‌توانید یک عکس هنری ایجاد کنید. اما این طرز فکر صحیح نیست.

به نظر می‌رسد تعریف مشخصی از عکاسی هنری یا هنرهای زیبا (Fine Art Photography)، وجود ندارد اما با استفاده از المان‌هایی می‌توان آن را شرح داد.

در دوره‌های آموزش عکاسی معمولا، هنرجویان کارهایشان را برای بررسی و مورد نقد قرار گرفتن در معرض دید دیگران قرار می‌دهند. در طی این جلسات نقد و بررسی، هنرجویان درباره‌ی تکنیک‌های به کار رفته، صحبت می‌کنند و به بحث و تبادل نظر درباره‌ی ایده‌ای که در پس هر عکسی وجود دارد و پیامی که می‌خواهد به مخاطب برساند، می‌پردازند.

همچنین استادان با استفاده از آموزش‌های فردی به هنرجویان کمک می‌کنند تا ایده‌های خود را بررسی کنند و روش‌هایی برای اجرای آنها به هنرجویان می‌آموزند. دیدن کارهای هنرمندان دیگر نیز به آنها کمک می‌کند تا ببینند افراد مختلف از چه روش‌هایی برای منتقل کردن ایده‌هایشان استفاده می‌کنند. این‌ها تجربیاتی گرانبها هستند که ما را در رسیدن به هدف و پیدا کردن جهت صحیح یاری می‌کنند.

 

 

داشتن دید هنرمندانه

هنرمند پیش از شروع کار، باید یک دید کلی و هنرمندانه درباره‌ی نتیجه‌ی کار داشته باشد.

 Image result for ‫عکاسی هنری‬‎ Image result for ‫عکاسی هنری‬‎

 

داشتن یک ایده

تمامی مفهوم هنرهای زیبا در انتقال یک ایده، یک پیام یا یک احساس، خلاصه می‌شود. هنرمند باید پیامی برای منتقل کردن در آثارش داشته باشد. این ایده یا پیام می‌تواند چیز ساده‌ای مانند یک کلمه باشد مثل ترک کردن یا یک عبارت کامل مانند کاوش درباره‌ی تاثیر ماه بر جذر و مد. این کلمه یا عبارت، یک نقطه‌ی شروع برای کار است؛ مثل یک فرضیه.

تکنیک

کاری که برای نمایش نگرش و ایده‌ی خود انجام می‌دهید باید از ثبات برخوردار باشد. تمامی کارها زمانی که در کنار هم قرار می‌گیرند باید شباهت‌هایی داشته باشند. اغلب هنرمندان، برای هر ایده، از یک مدیوم یکسان استفاده می‌کنند.

 

 
مرحله‌ی خلق آثار

تمامی کارهای شما باید دارای قالبی باشند که ایده، سوژه و تکنیک‌های شما را به نمایش بگذارد. چنانچه تصمیم داشته باشید تا آثارتان را در یک گالری به نمایش بگذارید، تمامی آنها باید ساختار یکنواختی داشته باشند.

بیانیه‌ی هنرمند (Artist Statement)

در نهایت شما به یک بیانیه‌ی هنرمند نیاز خواهید داشت؛ یک توضیح کوتاه درباره ی اینکه آثار شما چه موضوعی دارند، چرا به خلق آنها پرداخته‌اید و از چه روش‌هایی برای نمایش ایده‌هایتان استفاده کرده‌اید.

ممکن است زمانی که به یک گالری هنری می‌روید از دیدن آثار تعجب کنید و متوجه نشوید که درباره‌ی چه موضوعی هستند. در این مواقع، بهترین کار این است که به بیانیه‌ی هنرمند نگاهی بیاندازید. این به شما کمک می‌کند که از اهداف هنرمند، ایده‌ها، تکنیک‌ها و دلایل وی برای ارائه‌ی این آثار، باخبر شوید.