درباره طراحی مد و لباس

Image result for ‫طراحی مد و لباس‬‎

Image result for ‫مقاله طراحی مد‬‎

طراحی حاصل آفرینش قدرت خلاقه طراح و بیان‌کننده احساس اوست. طراحی مد و لباس هنری بسیار ظریف و زیباست و طراح پس از آشنایی با شناخت دقیق اندام، اصول طراحی، ابزار و اجزای لباس باید بتواند طرحی نو و بدیع ایجاد کند.

بدیهی است در طراحی لباس باید به شرایط محیطی، اقلیمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و نیاز گروهای سنی مختلف، توجه شود.
و طراح باید بکوشد که ساخته‌های فکری و هنری ذاتی او مردم‌پسند و جهانی باشد. همچنین او باید با الگو، برش و دوخت طرح موردنظر آشنایی داشته و بتواند برای افراد خاص با اندام‌های ویژه لباس‌هایی طراحی کند که در عین زیبایی برطرف‌کننده عیوب آنها باشد.
معیارهایی همچون خودکفایی، حفظ فرهنگ و شئونات اسلامی، مد روز و نیاز انسان به لباس می‌تواند از انگیزه‌های مؤثر یک طراح موفق باشد.

طراحی مد و لباس هنر استفاده از طراحی، زیبایی شناسی (حسّیک) و یا زیبایی طبیعی برای خلق پوشاک و زیورآلات است، طراحی مد متأثر از نگرش‌های اجتماعی، فرهنگ‌ها و جوامع مختلف بوده و به اندازهٔ همین تفاوت‌ها دارای تنوع بالایی است.

طراحان مد به طرق متفاوتی در بخش‌های طراحی پوشاک و زیورآلات کار می‌کنند، بعضی به تنهایی و بعضی به عنوان بخشی از یک گروه به این حرفه مشغول هستند.

آنها با تلاش برای طراحی لباس‌های زیبا و باب طبع جامعه سعی در ارضاء تمایل مصرف کنندگان دارند. به دلیل اینکه طراحی و ارائهٔ لباس‌های جدیدی که مورد پسند عموم قرار بگیرند فرایندی زمان بر است، متخصصین این حرفه در عین حال باید بتوانند به طور دقیق زمان تغییر سلیقهٔ مصرف کننده را پیش بینی کنند.

Related image

 

مد و رسانهٔ آن که پوشاک است نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی جوامع هستند.طراحان مد تلاش می‌کنند تا لباسی که طراحی می‌کنند تابعی از زیبایی و دل انگیزی باشد، آنها باید در نظر داشته باشند که هر نوع لباسی چه مخاطبی دارد و همچنین در چه موقعیتی پوشیده می‌شود.

آنها برای انجام این مهم محدوده‌ای وسیع از مواد و ترکیبات آن و همچنین طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، الگوها و سبک‌ها را در اختیار دارند. با وجود اینکه لباس‌های روز و معمولی بیشترین میزان لباس‌های مصرفی را تشکیل می‌دهند و در محدودهٔ سبک‌های قراردادی متداول و مرسوم قرار دارند، لباس‌های رسمی و لباس‌های شب که برای مراسم خاص و مهمانی‌ها استفاده می‌شوند نیز مطلوب هستند و مخاطبان خاص خود را دارند.

برخی از لباس‌ها به طور خاص برای یک شخص ساخته می‌شوند. دوخت سفارشی یا “اوت کوتور” (به فرانسوی: Haute couture) یا خیاطی قراردادی از جمله روش‌هایی هستند که برای این منظور به کار می‌روند. با این وجود امروزه پوشاک بیشتر برای بازار انبوه، به خصوص لباس‌های روز و معمولی طراحی می‌شوند.