جای امن شما برای جرقه زدن ایده های نو کجاست؟

جای امن شما برای جرقه زدن ایده های نو کجاست؟

 

برای بسیاری از افراد خلاق و نوآور، جرقه ایده های نو زمانی صورت گرفته است که اصولا درگیر حل یک مسئله یا مشکل نبوده بلکه در عوض در یک وضعیت تمدد اعصاب و عدم تمرکز روی مسئله بوده اند. برای بسیاری از نوآوران مانند دیوید نیلمن موسس جت بلو و آزول «زیر دوش» جای امن برای جرقه زدن ایده های نو بوده است. برای ایندرا نویی مدیرعامل پپسی این جای امن، «نصف شب» می باشد. برای دایان گرین، «تنهایی به ماهیگیری رفتن» است. زمانی ایدۀ اولیه تأسیس شرکت سِلزفورس دات کام به بنیوف الهام شد که داشت با دلفین ها شنا می کرد. خلاصه آنکه شما اگر جایی را به ایده هایتان اختصاص دهید تا آهسته به جوش‌وخروش بیایند، به خلاقیت های بیشتری می رسید. ایده‌های جدید درست در زمان و مکانی که شما انتظارش را ندارید به سراغ شما می‌آیند.

 

✅نکته این است که گاهی شما زمان بسیار زیادی را صرف حمله به یک مسئله می‌کنید، درحالی‌که بعضی ایده‌های خلاقانه تنها زمانی پدیدار می‌شوند که خودتان را (بدون اینکه از مسئله غافل باشید) در وضعیتی آرام و رها قرار دهید. اگر همه‌ی راه ها برای حل مشکلتان به شکست منتهی شدند، بروید بخوابید. بله، پژوهشگران هاروراد دریافته‌اند که خواب پادزهر «هنگ کردن ذهن» و محدودیت‌های فکری نسبت به یک مسئله است. بنابراین اگر به یک چاله‌ی فکری برخوردید، با اندکی خواب این چاله را پر کنید. خواب به‌طور میانگین ۳۳ درصد شانس شما را برای مرتبط کردن چیزهای نامرتبط و رسیدن به ایده های بکر و نو افزایش می‌دهد.

 

نوآوران موفق عموماً مکان ها و زمان های مناسب خود را برای خلق ایده های نو می شناسند. شما چطور؟ اگر این موقعیت‌ها را نمی‌شناسید، به دنبال مکان هایی برای تمدد اعصاب یا تغییر حالتان باشید. بعضی افراد بهترین ایده هایشان را صبح زود پیدا می‌کنند و برخی نیمه‌شب. زمان مناسب خودتان را پیدا کنید و حتماً در آن ساعت شروع به تفکر کنید.