تیلت شیفت (tilt shift) در فتوشاپ

تیلت-شیفت

لنز تیلت – شیفت (Tilt-Shift) یا کنترل پرسپکتیو، لنز مخصوصی است که از طریق آن می‌توان صفحه کانونی تصویر را چرخش داده که نهایتاً این کار باعث تغییر پرسپکتیو تصویر می‌شود. این لنز برای انجام این کار از ساز و کار و تجهیزات خاصی بهره می‌برد که توسط آن، عدسی‌ها چرخیده و یا بر روی محور خود حرکت می‌کنند. این لنزها اغلب در عکاسی معماری برای اصلاح پرسپکتیو و یا در عکاسی از مناظر و محصولات به منظور تغییر زاویه لنز به کار می رود؛ در عین حال گاهی نیز برای ایجاد افکت مینیاتوری در تصویر مورد استفاده قرار گیرند.
البته توجه داشته باشید که با همه عکس ها نمی توانید افکت مینیاتوری ایجاد کنید و باید در انتخاب عکس و یا گرفتن عکس با دوربین به این نکات توجه داشته باشید. عکسی را انتخاب کنید که از فاصله قابل توجهی گرفته شده است. عکس باید از ارتفاع نسبتاً بالا گرفته شده باشد. مثلاً از طبقه ۴ یا ۵ ساختمان از خیابان های شهر گرفته شده باشد. داشتن پرسپکتیو مناسب هم یک اصل کلیدی است. بهترین سوژه ها برای تصاویر مینیاتوری ساختمان ها و ماشین ها و درختان هستند. اما با وجود این اگر قصد گرفتن تصاویر مینیاتوری از انسان ها را دارید دقت کنید که از المان های ذکر شده یعنی ماشین ها و ساختمان ها و درخت ها همیشه چند تا را در عکس خود جا دهید.
در اینجا قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می توان با اعمال افکت تیلت – شیفت بر روی یک تصویر واقعی یک صحنه ی مینیاتوری بسازید.

 
چگونه می توان در فتوشاپ با استفاده از تکنیک Tilt-Shift یک افکت مینیاتوری ایجاد کرد؟,ساخت افکت مینیاتوری،لنز تیلت - شیفت،Tilt-Shift،photo effects،miniature،photoshop،کنترل پرسپکتیو،صفحه کانونی تصویر،چرخش،پرسپکتیو،افکت مینیاتوری،فتوشاپ،عدسی‌،تجهیزات خاص،ساز و کار،مناظر ، زاویه لنز،المان،ماشین ها، ساختمان ها ،درخت ها،عکس،دوربین،ارتفاع ،درختان،افکت تیلت - شیفت،تصویر نمای خیابان،Mac ،Command،Win ، لایه،پنل لایه ها،فیلتر Tilt-Shift ،منوی Filter،Blur،Blur Gallery،افکت Blur،گالری،Blur Tools،میزات مات بودن،پین،Heads Up Display،افکت مات،سایز ،تغییر لغزنده ی موس، Gaussian Blur،نقطه چین،ناحیه ی گذر،Distortion،Symmetric Distortion،تنظیمات لغزنده،Preview ،Return ،تنظیمات Hue/Saturation،اشباع ،Adjustments ،اشباع رنگ،Saturation ،کار با فتوشاپ،تکنیک های فتوشاپ،برنامه فتوشاپ،آموزش رایگان،آموزش ترفندهای فتوشاپ،ایجاد افکت مینیاتوری،کار با لنز تیلت شیفت،تیلت شیفت،افکت،effect10;ساخت افکت مینیاتوری،لنز تیلت - شیفت،Tilt-Shift،photo effects،miniature،photoshop،کنترل پرسپکتیو،صفحه کانونی تصویر،چرخش،پرسپکتیو،افکت مینیاتوری،فتوشاپ،عدسی‌،تجهیزات خاص،ساز و کار،مناظر ، زاویه لنز،المان،ماشین ها، ساختمان ها ،درخت ها،عکس،دوربین،ارتفاع ،درختان،افکت تیلت - شیفت،تصویر نمای خیابان،Mac ،Command،Win ، لایه،پنل لایه ها،فیلتر Tilt-Shift ،منوی Filter،Blur،Blur Gallery،افکت Blur،گالری،Blur Tools،میزات مات بودن،پین،Heads Up Display،افکت مات،سایز ،تغییر لغزنده ی موس، Gaussian Blur،نقطه چین،ناحیه ی گذر،Distortion،Symmetric Distortion،تنظیمات لغزنده،Preview ،Return ،تنظیمات Hue/Saturation،اشباع ،Adjustments ،اشباع رنگ،Saturation ،کار با فتوشاپ،تکنیک های فتوشاپ،برنامه فتوشاپ،آموزش رایگان،آموزش ترفندهای فتوشاپ،ایجاد افکت مینیاتوری،کار با لنز تیلت شیفت،تیلت شیفت،افکت،effect
نیازمندی های پروژه
تصویر نمای خیابان

مرحله ۱ : از لایه پس زمینه کپی بگیرید

خوب اجازه بدهید کارمان را با تهیه ی یک نسخه ی کپی از تصویر اصلی آغاز کنیم، به این ترتیب چنانچه تغییراتی ناخواسته بر تصویر اعمال شود یک نسخه ی دست نخورده از آن باقی خواهد ماند.

پس، با فشردن ترکیب کلیدی (Ctrl+J (Win یا (Command+J (Mac یک کپی از لایه ی پس زمینه بسازید. حالا اگر به پنل لایه ها نگاه کنید، خواهید دید که یک کپی از لایه به نام Layer 1 بر روی لایه ی اصلی ایجاد شده است.

مرحله ۲ : فیلتر Tilt-Shift را انتخاب کنید
در حالی که لایه ی ۱ در پنل لایه ها انتخاب شده، از منوی Filter، فیلتر Tilt-Shift را از مسیر Blur> Tilt-Shift انتخاب کنید.

به این ترتیب، پنجره ای به نام Blur Gallery باز خواهد شد که عکس مورد نظر را در پیش نمایش بزرگتر نشان می دهد اکثر گزینه‌ها و مواردی که برای افکت Blur مد نظر است در این قسمت قابل دسترسی‌ خواهند بود، اما اگر احساس می کنید به کنترل های بیشتری احتیاج پیدا خواهید کرد می توانید سری به پنل Blur Tools در قسمت بالا سمت راست گالری بزنید.

مرحله ۳ : میزات مات بودن یا Blur را تنظیم کنید
نقطه ها و خط ها و همچنین خم ها و دایره ‌های درون عکس که برای یک افکت به کار می روند را پین می گویند. اگر شما به مرکز یک پین توجه کنید می توانید یک حلقه خارجی‌ اطراف آن را ببینید. این حلقه به ما اجازه می دهد افکت مربوطه به قسمت Blur  را جا به جا کنیم، برای این کار موس را بر روی آن حلقه حرکت دهید، سپس در حالی که دکمه ی موس را نگه داشته اید، آن را در جهت عقربه های ساعت برای افزایش و در خلاف عقربه های ساعت برای کاهش اثر Blur  بکشید.
HUD یا Heads Up Display مقدار Blur استفاده شده در پیکسل ها را به شما نشان می دهد و برنامه ی فتوشاپ یک نمای زنده از این افکت را به شما ارائه می کند. در اینجا از مقدار افکت مات ۱۲ پیکسل استفاده شده است البته این مقدار بستگی به سایز و بزرگی‌ عکس شما دارد.

 

شما همچنین می توانید میزان مات بودن تصویر خود را از طریق لغزنده ی Blur که در قسمت Blur Tools در سمت راست بالای Gallery قرار گرفته، تغییر دهید. لغزنده را جهت افزایش این افکت به سمت راست و جهت کاهش افکت به سمت چپ بکشید، همانند قسمت قبل برنامه ی فتوشاپ یک نما‌ و شکل کلی‌ از این اثر را همزمان با تغییر لغزنده ی موس  به شما نشان می دهد.

به این ترتیب تصویر با اعمال تنظیمات ۱۲ پیکسل برای افکت Blur مطابق شکل زیر بنظر می رسد. اگر ما از یکی‌ از روش های قدیمی‌ Blur Filters مانند Gaussian Blur استفاده کنیم  عکس مورد نظر تماماً مات خواهد شد، اما با استفاده از Tilt-Shift این گونه نخواهد بود و تنها دو قسمت افقی بالا و پایینی تصویر مات شده و بخش های میانی واضح تر دیده خواهند شد.

مرحله ۴ : پین را در صورت نیاز حرکت دهید
بصورت پیش فرض، فتوشاپ پین را در مرکز تصویر قرار می دهد، اما شما می توانید آن را به هر قسمت از صفحه تغییر دهید. به این منظور بر روی نقطه ی مرکزی پین کلیک کرده، در حالیکه دکمه ی ماوس را پائین نگه داشته اید، آن را به محل موردنظرتان بکشید. به این ترتیب تمام افکت Blur و زاویه ی سطح تغییر خواهد کرد.

البته این نکته برای یادگیری بیشتر به آمورش اضافه شده و در اینجا بهتر است که پین مطابق قبل در مرکز واقع شود. پس با استفاده از ترکیب کلیدی (Ctrl+Z (Win) یا (Command+Z (Mac به مرحله ی قبل برگردید.

مرحله ۵ : اندازه ناحیه ی حفاظت شده را تغییر دهید
ناحیه ی حفاظت شده ناحیه ی مابین این خطوط تو پر است. ما می توانیم این ناحیه را به سادگی با حرکت دادن خطوط جابجا کنیم. اگه بدقت نگاه کنید یک نقطه وسط هر خط وجود دارد، با کلیک کردن بر روی آن نقاط و پایین نگاه داشتن دکمه ی موس و حرکت آن به سمت بالا و یا پایین می توانید این اندازه را تغییر دهید، همچنین با نگه داشتن دکمه ی Shift و حرکت دادن موس بر روی این نقاط می توانید این نواحی را بچرخانید .

مرحله ۶ : ابعاد ناحیه ی گذر را تغییر دهید
علاوه بر دو خط توپر، دو خط چین مابین بالا و پائین تصویر قرار گرفته است. به قسمتی‌ از عکس که بین خطوط نقطه چین و این خطوط سالم قرار دارد ناحیه گذر می گویند. افکت مات بودن همان طور که مشخص است با حرکت از سمت خطوط سالم به سمت خطوط خط چین کم کم قوی تر می شود.
برای متعادل ساختن این نواحی گذر کافیست به سادگی خطوط نقطه چین را به بالا یا پائین بکشید. اگر آنها را به خطوط  توپر نزدیک تر کنید، محسوس تر خواهند شد، در حالی که اگر آن ها را از خطوط توپر دور کنید نرم تر و ملایم تر خواهند بود.

 

مرحله ۷ : Distortion اضافه کنید
برای اینکه یک افکت حرکتی ناچیز به تصویر اضافه کنید می توانید تنظیمات Distortion در پنل Blur Tools را تغییر دهید. بصورت پیشفرض تنظیمات لغزنده ی Distortion بر روی ارزش ۰ درصد قرار دارد، به این معنا که تصویر Distort نشده است. با کشیدن لغزنده ی موس به سمت راست مرکز، بر روی نواحی مات افکت Zoom یا بزرگنمایی اعمال خواهد شد و با کشیدن لغزنده ی موس به سمت چپ مرکز می توانیم یک چرخش را به آن اضافه کنیم. به طور پیش فرض برنامه ی فتوشاپ این تحریف و تغییرات را تنها در قسمت پایان عکس بکار برده است چنانچه شما مایلید قسمت بالایی عکس نیز این تغییرات را داشته باشد باید به قسمت Symmetric  Distortion مراجعه شود.

 

در اینجا می توانید نتیجه ی اعمال این افکت را در حالیکه گزینه ی Symmetric Distortion فعال است، مشاهده کنید.

همانطور که مشاهده می کنید تمامی این خطوط، نقاط و دایره ها در ناحیه ی پیش نمایش تصویر را پوشانده و اجازه نمی دهند نتیجه ی افکت Blur را بدرستی مشاهده کنیم. برای مخفی‌ کردن این خطوط و نمایان کردن عکس اصلی‌ کافیست دکمه ی H بر روی صفحه کلید را فشرده و آن را نگه دارید. مادامی که کلید را نگه داشته اید خواهید دید که پین موقتاً مخفی شده، اگر دست خود را از روی دکمه‌ گفته شده بردارید، پین مجدداً ظاهر خواهد شد.
شما همچنین می توانید به سادگی عکس اصلی‌ و عکسی که در حال کار بر روی آن هستید را مقایسه کنید و تغییرات آن را بررسی نمائید، به این منظور می توانید به راحتی تیک Preview در منوی Option در بالای Blur Gallery را بردارید یا حتی دکمه ی P  را بفشارید.

مرحله ۸ : افکت blur را اعمال کنید
هنگامی که از نتیجه ی افکت Blur راضی شدید، دکمه ی (Enter (Win یا  (Return (Mac بر روی صفحه کلید را بفشارید تا تغییرات مربوط اعمال شوند.

 

مرحله ۹ : یک لایه ی تنظیمی Hue/Saturation به پروژه اضافه کنید
اجازه دهید کارمان را با تشدید اشباع رنگ در تصویر به پایان برسانیم. به این منظور یک لایه ی تنظیمی Hue/Saturation از پنل Adjustments اضافه کرده، سپس ، بر روی آیکون Hue/Saturation کلیک کنید.

یک لایه ی تنظیمی  در بالای لایه ی ۱ افزوده خواهد شد.

مرحله ۱۰ : اشباع رنگ را تشدید کنید
حالا کنترل های لایه ی Hue/Saturation در پنل Properties ظاهر خواهد شد. بر روی لغزنده ی Saturation کلیک کرده ، آن را به سمت راست بکشید تا اشباع رنگ تشدید شود. در اینجا از تنظیمات ۲۰+ برای این بخش استفاده شده است.

 

به این ترتیب کار ما در اینجا بر روی تصویر به پایان می رسد. تصویر نهایی باید مطابق شکل بنظر برسد.