تکنیک عکاسی اچ دی ار HDR

 Related image

HDR یا High Dynamic Range مخفف عبارت گستره دینامیکی بالا است که شما را قادر می‌سازد تصاویری
با گستره دینامیکی بالاتری بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین نقاط عکس نسبت به عکس‌های معمولی ثبت کنید.

تکنیک HDR، همان طور که از نامش پیدا است بر افزایش نور و محدوده رنگ تصویر در شرایط نرمال تاکید دارد. هدف این تکنیک، نمایش دقیق دامنه شدت های نور موجود در صحنه های طبیعی است. هنگامی که عکس های اچ دی آر و معمولی را با هم مقایسه می کنیم، برتری عکس های اچ دی آر بسیار گویا و چشمگیر است

یک حقیقت کاملا واضح این است که دوربین در تشخیص و ثبت نور و تاریکی توان رقابت با چشم انسان را ندارد. اما همه مساله فقط نور است. پس چرا سعی نکنیم با سرعت های مختلف شاتر از یک منظره عکس بگیریم و در آخر آنها را با هم ترکیب کنیم تا بهترین کنتراست نور و تاریکی را داشته باشیم. این دقیقا همان کاری است که اچ دی آر انجام می دهد.
اچ دی آر با ترکیب چند عکس تولید می شود. برای تولید این عکس ها، باید حداقل ۳ عکس با نوردهی های متفاوت گرفته شود تا دوربین آنها را با هم ترکیب و عکسی واحد ارایه دهد.
تکنیک HDR، شیوه‌ای نو در عکاسی است که برای طبیعی‌تر کردن سوژه عکاسی و نزدیک‌تر کردن عکس به آن چیزی که چشم انسان می بیند، ابداع شده است. در تکنیک HDR که مخفف عبارت High Dynamic Range است، عکاس می‌تواند با کمک نرم‌افزارهای‌ ویژه‌ یا قابلیت موجود در دوربین خود، با ترکیب چند عکس با نوردهی‌های متفاوت، در نهایت به یک عکس با دامنۀ بالایی از نوردهی دست پیدا کند که محدودیت‌های نوری عکس‌های قبلی را نداشته و در واقع، ویژگی‌های نوری تمام آن‌ها را در خود جمع کرده باشد.
برای استفاده از این تکنیک ۲ راه پیش رو دارید.
۱- استفاده از قسمت HDR در دوربین دیجیتال
۲- استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس همانند Adobe Photoshop
برای عکاسی HDR به چه چیزهایی نیاز داریم؟
۱. دوربینی که قابلیت تنظیم میزان نوردهی (Exposure Value) را داشته باشد. اگر دوربینی داشته باشید که بتواند از یک منظره و کادربندی واحد با نوردهی های متفاوت چندین عکس بگیرد بسیار بهتر است.
۲. سه پایه. هنگامی که قصد ثبت چند عکس از یک منظره را دارید، بهتر است از سه پایه استفاده کنید تا وضعیت دوربین ثابت و کمترین حرکت را داشته باشد.
۳. منظره هایی با کنتراست بالا. اچ دی آر در این حالت ها بسیار عالی است. عکاسی اچ دی آر از یک کارت توسی همانی است که عکس معمولی است. اما عکاسی از منظره های طبیعت زیر نور آفتاب یا ابرهای صاعقه دار صحنه هایی هستند که در حالت اچ دی آر بهترین نتیجه را خواهند داشت.
۴. شاید به برخی نرم افزارهای اچ دی آر نیز نیاز داشته باشید. به طور مثال، می توانید از Photomatix استفاده کنید. این نرم افزار امکان تولید عکس ها از حالت سورئال تا بسیار چشمگیر و عالی را به کاربر می دهد.
۵. برای یادگیری استفاده از این گزینه به زمان هم نیاز دارید. هیچ کاری با معجزه پیش نمی رود. باید تمرین زیادی داشته باشید. عکس های اچ دی آر هم همچون دیگر قابلیت های دوربین به تکرار و تمرین زیاد نیاز دارد.
چطور یک عکس اچ دی آر بگیریم؟
۱. به دنبال منظره ای با بالاترین میزان کنتراست باشید.
۲. دوربین را روی سه پایه ثابت کنید و اگر ممکن است از کابل شاتر استفاده کنید تا به فشار خود کلید شاتر هم نیازی نباشد (برای جلوگیری از لرزش).

۳. ترجیحا دوربین دیجیتال خود را روی حالت RAW(فرمت عکس خام یا بدون فشرده سازی) قرار دهید. عکس های خام جزئیات نوردهی بیشتری نسبت به حالت JPG دارند.

۴. دوربین را روی حالت اولویت نوردهی تنظیم کنید. این کار کمک می کند تا تنظیمات نوردهی همیشه به دلخواه شما باشد و به طور خودکار نیز سرعت شاتر را تغییر می دهد تا بدون تغییر عمق تصویر، نوردهی های متفاوت داشته باشد.
(در صورتی که می خواهید امور بیشتر در دستتان باشد یا دچار نویز بیش از حد در برخی شرایط نشوید، تمامی کارها را بصورت دستی انجام دهید. اگر محیط تان نور کافی دارد، استفاده از تنظیم اکسپوژر (نوردهی) کفایت خواهد کرد ولی اگر نور کافی در محیط خود ندارید، بهتر است به کمک کاهش سرعت شاتر و حساسیت سنسور (ISO) از تولید نویز پیشگیری کنید.)

۵. دوربین را روی فوکوس خودکار تنظیم کنید و خودتان روی منظره فوکوس کنید. البته این امری برای تسهیل کار است. در صورتی که اجسام مختل فوکوس در مقابل عکستان بوجود می آیند، از فوکوس دستی استفاده کنید.

۶. اگر دوربین این امکان را دارد، از منوی تنظیمات دوربین ترجیحا گزینه Auto Exposure Bracketing (نوردهی خودکار در محدوده های متفاوت) و گزینه چند عکسی را انتخاب کنید.

۷. سه عکس پشت سر هم بگیرید. تعداد عکس بیشتر، کیفیت و دامنه داینامیکی بالایی در اختیار می دهد.

۸. عکس ها را در برنامه پروسه تولید HDR بگذارید و عکس اچ دی آر ایجاد کنید.

نکته: اگر دوربین قابلیت عکاسی پیاپی یا ثبت عکس واحد با نوردهی های متفاوت را ندارد، باید خودتان به صوت دستی این کار را انجام دهید. اما باید همه حواستان این باشد که دوربین کمترین حرکت و لرزش را داشته باشد.

نکته: باید در نظر داشته باشید که با یک عکس نیز می شود از قابلیت HDR استفاده کرد اما نتیجه ای که می گیرید قابل قبول یک عکاس حرفه ای نخواهد بود.

عکاسی اچ دی ار

ترفندهای مثبت عکاسی HDR
۱- همیشه از سه پایه استفاده کنید. ثبات تصویر همواره شارپنس و کادربندی ایده آلی در اختیارتان می گذارد.
۲- با پایین‌ترین تنظیمات ISO دوربین‌تان عکس بگیرید. این کار از ایجاد نویز در کارتان پیشگیری می کند.
۳- به هیچ وجه در عکس‌هایی که می‌گیرید ISO را تغییر ندهید. چرا که حساسیت سنسور باعث تغییر نوردهی بجز سرعت شاتر می شود و عکس HDR در پست پروسسینگ بصورت ایده آل تولید نمی شود.
۴- هرگز در عکس‌هایی که می‌گیرید دیافراگم را تغییر ندهید. به این دلیل که تغییر دیافراگم نورپردازی صحنه را تحت تاثیر قرار می دهد.

۵- سعی کنید در عکس‌هایی که می‌گیرید تراز سفیدی را تغییر ندهید تا هماهنگی بیشتری در عکس پایانی تان داشته باشید.

۶- حتما روی حالت دستی عکس بگیرید و برای تغییر نوردهی تنها سرعت شاتر را تغییر دهید.

۷- در صورت نداشتن شاتر وایرلس، ترجیحا از یک سیم دکلانشور (سیم زدن شاتر) یا از Self Timer استفاده کنید.
۸- برای گرفتن بهترین نتیجه، بسته به کنتراست صحنه حداقل ۵ یا ۷ فریم عکس بگیرید.
۹- اطمینان پیدا کنید که تاریک‌ترین عکس‌تان اصلا دارای هیچ نوع نقطه نورانی (Highlight) نباشد.

۱۰- با گام‌های کامل (۱ Stop Increments) عکس بگیرید. (مثلا سرعت‌های ۶۰-۱۲۵-۲۵۰)

۱۱- در صورتیکه از فتوشاپ استفاده می‌کنید، عکس‌هایتان را در حالت ۳۲-Bit بگیرید. (اختیاری)

۱۲- برای گرفتن خروجی یا Tone Mapping از نرم‌افزار Photomatix استفاده کنید.
۱۳- بعد از تبدیل عکس‌های‌تان حتما با فتوشاپ نیز روی آنها کار کنید.
۱۴- فراموش نکنید که عکس‌های HDR شما با جلوه‌های تک‌رنگ نیز زیبا می‌شوند.

۱۵- سعی کنید از صحنه‌های متحرک عکس نگیرید.

۱۶- همیشه عکس‌های‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید و نظر آنها را بپرسید.

این ترفند‌ها و نکته‌ها چیز‌هایی بود که به نظرمان می‌رسید. اگر شما نیز ترفند‌های دیگری را برای عکس‌های‌تان به کار می‌گیرید بهتر است آنها را به این لیست اضافه کنید.
ساخت عکسهای HDR در فتوشاپ
از آن جا که بیشتر عکاسان حرفه‌ای و آماتور برای ویرایش عکس‌های خود از نرم‌افزار فتوشاپ و یا نرم‌افزاهای هم‌خانوادۀ آن (شرکت ادوبی) استفاده می‌کنند، مناسب دیدیم که آموزش نحوۀ ساخت عکس‌های اچ دی آر، را با نرم افزار فتوشاپ مطرح کنیم.
همان طور که می‌دانیم، فتوشاپ یکی از کامل‌ترین نرم‌افزارهای موجود برای ویرایش عکس به صورت حرفه‌ای است که (هر چند وقت یکبار با ارائۀ نسخه‌های جدیدتری از آن و همچنین پلاگین‌های تخصصی ویرایش عکس) روز به روز بر شمار قابلیت‌های آن افزوده می‌شود. یکی از این قابلیت‌ها، امکان ساخت تصاویر اچ دی آر است که از نسخۀ Adobe Photoshop CS2 به بعد به این نرم افزار افزوده شده است که ما از نسخۀ Adobe Photoshop CS4 برای این آموزش استفاده می‌کنیم.

قبل از شروع کار با فوتوشاپ، باید چند عکس با نوردهی مختلف در دستمان باشد.
در این مثال از عکس های زیر برای تولید یک عکس HDR استفاده می گردد:

        

چگونه عکس اچ دی آر بسازیم؟پس از اجرای برنامۀ فتوشاپ، منوی زیر را دنبال می‌کنیم:
File / Automate / Merge to HDR

در پنجرۀ باز شده با کلیک بر روی گزینۀ Browse، به آدرس فایلی که قبلاً عکس‌های مورد نیاز برای ساختن تصویر اچ دی آر را در آن ذخیره کرده‌ایم، می‌رویم و آنها را انتخاب می‌کنیم و در نهایت بر روی گزینۀ OK کلیک می‌کنیم. یادمان نرود که در این قسمت گزینۀ مربوط به عبارت Attempt to Automatically Align Source Image را فعال کنیم تا اگر احیاناً در هنگام عکاسی پیاپی، دستمان کمی لرزیده‌ است (برای اطمینان بیشتر به منظور جلوگیری از لرزش دوربین، بهتر است از سه پایه در هنگام عکاسی استفاده شود)، نرم‌افزار به صورت خودکار، مشکل انطباق تصاویر بر روی یکدیگر را برطرف کند. در صورتی که از ثبات کامل تصویر خود اطمینان کامل دارید، تیک این گزینه را بردارید.

حالا دیگر همه چیز برای ساخت یک تصویر اچ دی آر آماده است، فقط کافیست بر روی گزینۀ OK کلیک کنیم، تا نرم‌افزار به صورت خودکار، عکس‌های انتخابی ما را با یکدیگر ترکیب کند. اما بهتر است زیاد عجله نکنید، چون این مرحله ممکن است کمی طول بکشد. به هر حال پس از کمی انتظار با صفحه‌ای مانند صفحۀ زیر روبه‌رو خواهیم شد:

همان طور که در تصویر هم مشاهده می‌شود، این صفحه به سه بخش تقسیم می‌شود. بخش سمت چپ، اصل عکس‌هایی را که گرفته ایم به همراه میزان نوردهی که در هنگام عکاسی اعمال کرده‌اید (در زیر هر عکس)، به نمایش می‌گذارد. بخش میانی، تصویر اچ دی آری را که از ترکیب عکس‌های سمت چپ به وجود آمده است، نشان می‌دهد و بخش سمت راست نیز تنظیماتی را برای عکس مورد نظر در اختیار قرار می‌دهد. برای مثال می‌توانیم با استفاده از اهرم زیر منحنی، مقدار روشنایی را برای خروجی تصویر اچ دی آر تغییر دهیم. لازم به ذکر است که مقدار روشنایی تصویر را روی هر مقداری که تنظیم کنید، بعداً قابل تغییر خواهد بود.
امکان دیگری که در این قسمت در اختیار ما قرار داده شده این است که می‌توانیم از قسمت Bit Depth نوع کانالی را که قرار است تصویر اچی دی آر در آن ذخیره شود، انتخاب کنیم. در این قسمت اگر کانال ۳۲ بیتی را انتخاب کنید، تصویر اچ دی آر شما با تمام جزئیات مربوط به روشنایی پیکسل‌ها ذخیره خواهد شد. بنابراین، پس از انتخاب کانال ۳۲ بیتی، بر روی گزینۀ OK کلیک می‌کنیم تا تصویر اچ دی آر نهایی را در محیط اصلی کار فتوشاپ مشاهده کنیم.
همان طور که قبلاً هم اشاره شد، در این مرحله هم می‌توانیم تنظیمات مربوط به روشنایی تصویر را تغییر دهیم که برای این منظور باید از داخل منوی View، گزینۀ ۳۲- bit Preview Options را انتخاب کنیم.
در پنجرۀ باز شده به دو روش می‌توانیم میزان روشنایی را تنظیم کنیم. در روش اوّل یعنی Exposure And Gamma، انتقال اهرم Exposure برای تنظیم روشنایی و اهرم Gamma برای تنظیم گامای پیش نمایش تصویر به کار می‌رود و روش دوم یعنی Highlight Compression امکان فشرده کردن مقادیر روشنایی را در تصویرHDR  (به طوری که مطابق با محدوده ارزش‌های روشنایی تصاویر ۸ یا ۱۶ بیت بر کانال باشند) برای ما فراهم می‌کند.

اما اگر مایل باشید تصویر اچ دی آرتان را در کانا‌ل‌های ۱۶ یا ۸ بیتی ذخیره کنید می‌توانید از منوی Image وارد گزینۀ Mode شوید و در قسمت انتهایی پنجرۀ باز شده، یکی از دو کانال ۱۶ یا ۸ بیتی را انتخاب کنید.

در صورت انتخاب هر یک از این کانال‌ها، با پنجرۀ زیر رو به رو خواهید شد:

در این مرحله، همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، باز هم می‌توانیم مشخصات نوری تصویر اچ دی آر را با روش‌های مختلفی که نر‌م‌افزار در قسمت Method در اختیارمان قرار می‌دهد، تنظیم کنیم که کامل‌ترین روش‌، گزینۀ آخر یعنی Local Adaptation است؛ چرا که تنها با انتخاب این گزینه است که برنامه، امکان کار با هیستوگرام را به ما می‌دهد.

پس از اتمام کار تنظیم نور تصویر، بر روی گزینۀ OK کلیک می‌کنیم و عکس اچ دی آر نهایی را مشاهده می‌کنیم:

دو نکتۀ مهم:
۱. تنها تصاویر اچ دی آر ۸ بیتی قابلیت ذخیره با فرمت JPEG را دارند و تصاویر ۳۲ یا ۱۶ بیتی را می‌توان با فرمت‌های PSD یا TIFF و چند فرمت تخصصی دیگر (به غیر از فرمتJPEG) ذخیره نمود.
۲. تصاویر اچ دی آری که توسط نرم‌افزار فتوشاپ ساخته می‌شوند در مقایسه با نرم‌افزارهای دیگر، بیشتر حالت واقع‌گرایانه دارند. در صورت تمایل به خلق تصاویر فراواقع‌گرایانه، می‌توانید از پلاگین‌های مربوطه در نرم‌افزار فتوشاپ استفاده کنید و یا پس ذخیرۀ تصویر اچ دی آر ساخته شده در فتوشاپ با فرمت OpenEXR، آن را در برنامه‌های تخصصی دیگری مانند فتوماتیکس و… باز کرده و تنظیمات دلخواه را بر روی آن اعمال کنید.

تفاوت HDR و SDR چیست؟

اصطلاح SDR، مخفف عبارت Standard Dynamic Range است. یعنی یک عکس با دامنه داینامیکی معمولی که تمامی دوربین ها در حالت استاندارد در این دامنه داینامیکی عکس برداری می کنند.

و همانطوری که گفته شد، HDR مخفف عبارت High Dynamic Range، تکنیکی برای تعدیل نوردهی در یک عکس و در نتیجه داشتن تمامی جزئیات در نقاط تاریک و روشن است.
Image result for ‫عکاسی HDR‬‎