توصیه های ۵ میلیونر

۱. باراک اوباما

همه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و فعالیت های حقوقی و سیاسی او را می شناسند. اما جالب است بدانید او و همسرش، میشل اوباما، تا ۱۰ سال بعد از فارغ التحصیلی با مشکلات مالی و وام های دانشجویی دست و پنجه نرم می کردند. اوباما تا قبل از اینکه یک نویسنده میانسال موفق شود از نظر مالی به ثبات نرسیده بود.

موفقیت مالی بزرگ او در سال ۲۰۰۴ یعنی زمانی که ۴۳ ساله بود رخ دا
د. در آن سال اوباما کتاب خود را تحت عنوان “رویاهای پدرم” مجددا به چاپ رساند. این کتاب که ابتدا در سال ۱۹۹۵ منتشر شده بود، در سال ۲۰۰۴ به موفقیت بسیار دست یافت.

کتاب دوم او، ” جسارت امید” در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و به مدت ۳۰ هفته پرفروش ترین کتاب آمریکا بود. گزارش شده است که باراک اوباما تنها در سال ۲۰۱۰ ۵ میلیون دلار از فروش کتاب هایش به دست آورد که ۴.۶ میلیون دلار از حقوق ریاست جمهوری اش بیشتر است – که نشان می دهد او یک میلیونر خودساخته است
توصیه باراک اوباما : در توانایی های خودتان سرمایه گذاری کنید.
________________________________________

۲. گری هیون

توصیه: ” برای ثروتمند شدن لازم است ریسک کنید”

پدر گری هیون در خانواده ای فقیر متولد شده بود و بعدها با تلاش و پشتکار و تاسیس یک کمپانی تولیدی به موفقیت دست یافته بود. هیون که پدرش را به عنوان لگوی خود انتخاب کرده بود، به همراه همسرش دیانا در سال ۱۹۹۲ یک باشگاه بدنسازی زنانه تاسیس کرد. این باشگاه امروزه حدود ۱۰۰۰۰ شعبه در بیش از ۵ کشور جهان دارد.

موفقیت و ثروت هیون به آسانی به دست نیامده است. او در سال ۲۰ سالگی بعد از اخراج از دانشگاه اولین باشگاه خود را تاسیس کرد. او که در سن ۲۵ سالگی به یک میلیونر تبدیل شده بود در سن ۳۰ سالگی ورشکسته شد.

هیون می گوید ” برای موفقیت در سن جوانی باید خوش شانس بود، ولی موفقیت در میانسالی بیش از هر چیز به تجربه نیاز دارد. افراد احساس امنیت و آرامش را دوست دارند. من معتقدم هرچه میزان تحصیلات فرد بیشتر باشد، میزان ریسک پذیری او کمتر خواهد بود. ولی به نظر من برای موفق شدن لازم است خطر کنید و از ریسک کردن نترسید”.
________________________________________

۳. ماریا مکچینی

توصیه: “اگر نمی توانید خود را با تغییرات سریع تطبیق بدهید، شاید هرگز نتوانید یک کارآفرین موفق باشید”

QR یک شرکت داروسازی است که شعبه اصلی آن در فیلادلفیا واقع شده و بر درمان آلزایمر و پارکینسون تمرکز دارد.

خانم مکچینی که از دوران نوجوانی به تحقیق و پژوهش علاقه داشته است، سال ها بعد از فارغ التحصیلی به عنوان محقق در دانشگاه بازل سوئیس مشغول به کار بوده است و در سال ۱۹۸۱ در سن ۳۰ سالکی اولین شغل واقعی خود را ( به عنوان یک دانشمند پژوهشگر) در بوستون پیدا کرده است.

خانم مکچینی در سال ۱۹۸۷ به فیلادلفیا آمد و در شرکتی به کار مشغول شد. او می گوید ” در آن شرکت می دیدم که چطور امور را اداره می کنند و به خودم گفتم چرا من نتوانم شرکت خود را داشته باشم؟ ”
________________________________________

۴. والی آموس

توصیه: “بزرگترین اشتباهی که یک کارآفرین می تواند مرتکب شود این است که با یک موفقیت کوچک به خودش مغرور شود”

آموس مدتی در اداره پست و سپس در زمینه موسیقی فعالی می کرد اما هیچ یک از این کارها نمی توانست آموس را راضی کند. آموس بعد از مدتی به پختن شیرینی ها و کوکی های خانگی روی آورد و چون مشتری ها از طعم شیرینی ها راضی بودند، آموس مبلغی از دوستانش قرض گرفت و اولین فروشگاه خود را در سال ۱۹۷۵ در لس آنجلس تاسیس کرد.

دردهه ۱۹۷۰ درآمد سالانه فیمس آموس حدود ۱۲ میلیون دلار بود و شیرینی های او تبدیل به یک برند مشهور شده بودند. آموس می گوید ” من قبل از آن هیچ تجربه فروشندگی و خرده فروشی نداشتم و به همین دلیل اشتباهات زیادی را مرتکب شدم. اولین اشتباه من این بود که به حرف های کسانی که برایم کار می کردند توجه نمی کردم.”

توصیه او برای کارآفرینان آینده این است که ” یادتان باشد برای موفقیت به حمایت و کمک دیگران احتیاج دارید. هرگز اجازه ندهید غرور و خودبرتربینی بر شما غلبه کند.”
________________________________________

۵. مارتا استوارت

توصیه : “همیشه سعی کنید برندتان را و کیفیت هرچیزی را که تحت عنوان برندتان تولید می شود حفظ کنید.”

شاید باورش سخت باشد که این خواننده مشهور ۷ سال در وال استریت کار می کرده است. استوارت در سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۲ به عنوان دلال سهام در یک شرکت کوچک کار می کرد و بعد درسال ۱۹۷۶ به کار کترینگ مشغول شد. با گذشت یک دهه اکثر مشتری های او شرکت ها و افراد معتبر و مشهور بودند.

در سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ استوارت چند کتاب از جمله “Entertaining”، “Weddings” و … را منتشر کرد. در سال ۲۰۰۴ نام استوارت در لیست میلیونر های کشور ثبت شده بود. در حال حاضر خانم استوارت صاحب مجموعه ای بزرگ از رسانه های آنلاین و مکتوب ( بیش از ۷۰ کتاب، ۴ وب سایت و ۴ مجله) و یک نمایش تلویزیونی است