تقدم سرعت شاتر

 

Image result for ‫نمونه عکس های پنینگ‬‎

تقدم شاتر نام یک حالت در تنظیم دوربین عکاسی است. در این حالت، عکاس می‌تواند سرعت شاتر دلخواه را انتخاب کند و دوربین بر اساس شرایط نوری به‌صورت خودکار، دیافراگم را تنظیم می‌کند. تقدم سرعت شاتر برای کنترل عکاسی از حرکت کاربرد دارد. یک سرعت شاتر بالا حرکات سریع را ساکن می‌کند، و سرعت شاتر آهسته باعث می‌شود که یک جسم متحرک به صورت محو ثبت شود.

حالت تقدم  ، حالت  نیمه اتوماتیک است که با وجود تسلط شما تنها روی برخی قسمت ها، عکس دارای نوردهی بسیار خوبی خواهد بود.

حالت تقدم شاتر( اغلب با نشانه اختصاری Tv یا S شناخته می شود. )

Image result for ‫عکس های پنینگ‬‎

در این حالت شما سرعت شاتر را تعیین می کنید و انتخاب اندازه ی دیافراگم با بهترین نوردهی بر عهده ی دوربین است.
چه زمانی می توانیم از حالت تقدم شاتر استفاده کنیم؟

در مبحث سرعت شاتر به تاثیرات متعدد آن و چگونگی ثبت حرکات اشاره کردیم. بیشتر افراد برای تسلط بیشتر روی ثبت حرکات اجسام از این حالت استفاده می کنند.

Related imageاستفاده از این کارکرد در زمانی که در محل ثابت و ایستایی قرار ندارید، مثل زمانی که سوار خودرو، قایق، هواپیما و … هستید و یا زمانی که باید خیلی سریع عمل کنید و عکس خود را بگیرید و وقت تنظیم دوربین را ندارد، مثل صحنه های ورزشی، بسیار موثر و مفید است.
برای مثال وقتی می خواهند از یک مسابقه ی اتومبیلرانی عکس بگیرند, به طوری که تمامی حرکات را ثابت نشان دهند و هیچ قسمتی تار نباشد، از سرعت بالای شاتر استفاده می کنند ( مثلا ۱/۲۰۰۰ برای اولین عکسی که در زیر نشان داده شده ) و دوربین با توجه به شدت نور محیط, دیافراگم را تنظیم می کند. اما اگر خواستید ماشین را در حرکت نشان دهید و برخی قسمت ها تار باشد, باید سرعت شاتر را کم کنید ( مانند دومین عکسی که در پایین آمده که سرعت آن ۱/۱۲۵ است) ) در نتیجه دوربین دیافراگم کوچکتری انتخاب می کند.

03

04

به خاطر داشته باشید زمانی که دوربین دیافراگم را انتخاب می کند, روی عمق میدان عکس شما تاثیر خواهد گذاشت. این یعنی اگر برای ثابت نشان دادن حرکات از سرعت بالای شاتر استفاده می کنید, عمق میدان کمتری خواهد داشت.