اگر نام تجاری بودم چه میگفتم؟

شعار تبلیغاتی نام تجاری خود را بسازید

هر نام تجاری ای شخصیت و شعار تبلیغاتی خاص خود رادارد، کامپیوتر های اپل (Apple)، به عنوان هوش کمک کننده (Helpful Inteligence)، شناخته شده اند. نام های تجاری موفق، نقاط قوت خود را کشف کرده و درطول سالها با تاکید روی این نقاط، تبلیغات خود را به انجام رسانده اند. اگر از نام تجاری ای که برایش آگهی تبلیغاتی می سازید، شخصیتی برای شما به جا مانده است، با تکیه بر آن، راه خود را ادامه دهید. اگر نام تجاری جدیدی در اختیار دارید، آدم خوش شانسی هستید. از جذاب ترین لحظه های این حرفه، خلق شخصیت برای یک محصول و نام تجاری محصول می باشد.

در بازاری که میان محصولات، از لحاظ فیزیکی، فرق چندانی باقی نمانده است، خلق شخصیت مناسب و شعار تبلیغاتی برای یک نام تجاری، ایجاد تفاوت در بازار رقابت است.

فرض کنید برای تبلیغ یک خودرو کار می کنید، در این حالت، در بیشتر موارد، کاری که می کنید، نشان دادن اتومبیل است. بدین ترتیب، از دید کارگردان هنری، کارتان از همین حالا نیمه کاره مانده است. اگر در کنار تصویر اتومبیل، یک عنوان می گذارید، باید این عنوان، صاحب صدا و پیامی منحصر به فرد باشد.

برای نمونه، سه عنوان زیر برای تبلیغ خودرو را مشاهده کنید:

  • اگر بنزین آن تمام شود، هول دادنش آسان است
  • هرگز بزرگ نمی سازیم
  • ماشین زشت فقط شما را به مقصد می رساند

سه مورد دیگر:

  • مدعی آن هستیم که راندن اتومبیل یک تفریح است
  • وسیله ای لوکس، مبتنی بر سلیقه ی تمام ثروتمندان
  • پولدار ها فقط به شیوه ای عاقلانه خرج می کنند

اینکه کدام عنوان متعلق به فولکس واگن و کدام یک متعلق به بی ام و بوده است را به راحتی می توان حدس زد.

در ادامه نمونه ای از تبلیغات دو شرکت فولکس واگن و بی ام و جهت ارائه شعار تبلیغاتی خود و معرفی نام تجاری شان را ملاحظه میکنید.

شعار تبلیغاتی بی ام و شعار تبلیغاتی فولکس واگن

در خیلی از متن های تبلیغاتی، پاراگراف اول متن، وقت خواننده را هدر می دهد. یعنی در واقع، متن به نوعی تکرار عنوان است. برای جلوگیری از چنین مشکلی وارد موضوع شوید و بیدرنگ به جزئیات بپردازید. تا آنجایی که ممکن است جالب ترین و قانع کننده ترین نکته را در سطر اول قرار دهید. اگر مخاطبان، عنوان آگهی را بخوانند، خوش شانس هستید، اما اگر متن را بخوانند، خوش شانس تر هستید.

تطبیق دادن یک استراتژی با اسلوب شخصی خود، کار عادلانه ای نیست.

 

نایک نمونه ای موفق از ساخت شعار تبلیغاتی

این جمله از (Ed Mc Cabe)، یکی از آگهی نویسان دهه ی ۷۰ است و بدین معنی است که کار شما، ارائه ی خواسته و محصول مشتری است، به صورتی که تا حد ممکن در ذهن مخاطب بماند. کار شما ارائه ی یک شاهکار برای کارنامه ی خودتان نیست. در واقع کار شما هردوی اینها است. اگر اگر بر اسلوب کاری خود پافشاری کنید، ارائه ی هردو اینها خیلی هم ساده نیست. اسلوب در واقع قسمتی از کارکرد مغز شما است، شما روی ارائه ی یک کار خوب، مطابق با استراتژی و خواسته ی مشتری، تمرکز کنید. باقی خود به خود خواهد آمد.

کلمه های پایانی را به شکل یک شعار تبلیغاتی در آورید

اگر یک جمله پایانی و شعار تبلیغاتی موثرمی خواهید، برای چیزی بالاتر از محصول مشتری خود بنویسید و هدف خود را ارتقا دهید. یکی از مهم ترین این شعار ها برای نایک، نوشته شده است:

هویت برند و شعار نایک

این جمله تنها مربوط به کفش نیست، تنها مربوط به ورزش هم نیست. چیزی است که بر کل زندگی حکم می کند و نیز باعث فروش تعداد زیادی کفش ورزشی هم شده است.

در ضمن خلق شعار برای برنامه های تبلیغاتی گوناگون، شما صاحب دیدگاهی نو و نیز اندیشه هایی جدید خواهید شد و این، نوعی آزادی را به شما عرضه می کند.

تا حالا به شعار تبلیغاتی خودتان فکر کرده اید؟ کوتاهترین و تاثیرگذارترین جمله برای معرفی تجارت یا کار شما چیست؟ اگر کسی از شما بپرسد که چه تفاوتی با دیگر رقبایتان دارید چه چیزی در جواب خواهید داشت؟ همین امروز پاسخ این سوالات را در ذهن خود پیدا کنید تا بتوانید نام تجاری و هویت برند خود را به دیگران نیز منتقل کنید.

ا