انواع تکنیک های انیمیشن (۳)

۱۶. انیمیشن تجربی  

انیمیشن تجربی هنر ترکیب دو یا چند نقاشی غیرمنطقی و تخیلی یا  ایجاد یک صحنه متحرک جدید است. انواع متفاوت نقاشی های انیمیشنی در نقاط کاملا بی ربطی از هم با یکدیگر ادغام و حتی در جامعه هنری معروف شده اند. بنابراین تهیه تصادفی نقاشی، به خلق فریم متفاوتی از یکدیگر در پروسه انیمیشن سازی می انجامد.

 

۱۷. انیمیشن حذف یا محو شده  

انیمیشن حذف از انیمیشن دو بعدی برای حرکت استفاده می کند. بسیاری از فیلم ها با استفاده از این تکنیک ایجاد شده اند و  انیماتور معروف این تکنیک ویلیام کاندریج است.  عکاسی و انیمیشن در هر بخش از ایجاد تغییر، در روال ساخت حرکات انیمشنی باید انجام شود.

 

۱۸.انیمیشن سیلوئت (کات اوت سایه­ای)

پویانمایی سیلوئت، نوعی زنده نگاری کات اوت بدون رنگ است که در آن کاراکترها به صورت سیلوئت سیاه و شبیه به عکس‌های ضد نور، نمایان می‌شوند . در این شیوه اشکال لازم را از مقوای سیاه ساخته و از پشت به آن نور می­تابانند. لذا مخاطب تصویر را به صورت سایه ­های بسیار مشخص که دارای حرکت هستند، مشاهده خواهد­ کرد

۱۹.انیمیشن پین اسکرین Pinscreen  

صفحه نمایشی که برای به تصویر کشیدن موضوعی به هزاران پین بدون سر به نحوی آغشته میشود را انیمیشن پین اسکرین میگویند. الکساندر الکسیف و کلر پارکر تکنیک انیمیشن پین را با فیلم ” شب در کوهستان عریان”در دهه ۱۹۳۰ را ابداع کردند. برای اجرای این تکنیک، هزاران سوزن در یک صفحه جاسازی شده و با تغییر ارتفاع این سوزن‌ها و نیز نورپردازی از یک زاویه به خصوص، تصاویری به وجود می‌آید که حاصل انعکاس نور بر مقطع سوزن‌ها می‌باشد. در این روش پویانما در پشت و جلو صفحه عمودی (pin screen) قرار می‌گیرند و سوزن‌ها را به حرکت درمی‌آورند. اولین فیلم متحرک برای استفاده از صفحه نمایش پین خود، یک مستطیل ۳ × ۴ پا بود که حاوی ۲۴۰،۰۰۰ پین است که به صورت سایز مختلف ایجاد می شوند.

 

۲۰. انیمیشن Flip  

قبل از زمان کامپیوتر، انیمیشنهای زیادی در کار بودند. هنرمندان با استفاده از یک کتابچه و ایجاد طرحهایی در گوشه ای از برگه های آن (بهمراه اعمال کمی تغییرات جزئی در هر صفحه از طرح) کتابی با عنوان Flipbook یا Flickbook را خلق کردند که با سریع ورق زدن اش با کمک انگشت شست، قابلیت رویت انیمیشنی ساده فراهم بود. Flipbook ، ورق های پویا نما یا انیمیشن شست انگشتی، یکی از قدیمی ترین و در عین حال جذاب ترین انیمیشن های دنیاست.