انواع تکنیک های انیمیشن (۲)

 

۸: انیمیشن تئاتر عروسکی 

این انیمیشن با استفاده از عروسک یا اشیاء متحرک ایجاد می شود.فیلم “سیرک هامپتی دامپتی” ساخت جیمز استوارت بلکتون و آلبرت اسمیت(۱۹۰۸) اولین فیلم انیمیشن استاپ موشن که عروسک ها را نشان می دهد .امروزه انیمیشن عروسکی بیشتر در کارتون ها و فیلم های کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. یک نمونه از انیمیشن عروسکی که در سینما استفاده می شود در فیلم “کینگ کنگ” (۱۹۳۳) است. “کابوس قبل از کریسمس” (۱۹۹۳) یک فیلم ترسناک فانتزی موزیکال آمریکایی به کارگردانی هنری سلیک است که  از ۲۲۷ عروسک برای نشان دادن کاراکترهای فیلم استفاده شده است و همچنین ۴۰۰ سر برای بیان حالات احساسات  استفاده شده است.

 

  

۹: انیمیشن خمیری  

 بهترین شکل از استاپ موشن ایجاد شده در انیمیشن خمیری است. در این انیمشن ، قطعه های خاک رس یا تکه های خمیر برای ایجاد شخصیت ها ساخته می شوند و بر اساس تخیل انیماتور، شخصیت ها و داستان شکل میگیرد. بعضی خمیر ها ترکیبی از مواد شیمیایی دارند و بعضی ترکیب آب و گل . . گاهی اوقات خمیر به صورت یک ساختار سیم مانند آرماتور برای  دوام  و تحرک شخصیت ها در صحنه استفاده میشود.


 

۱۰. انیمیشنبریده مقوا یا  cut-out 

انیمیشن Cut-out احتمالا یکی از قدیمی ترین شکل های انیمیشن استاپ موشن در تاریخ انیمیشن است. اولین انیمیشن برش توسط LotteReiniger  لوت رینیجر در سال ۱۹۲۶ ایجاد شد و آن را “ماجراهای شاهزاده احمد” نامگذاری کرد. او  او بطور کامل از کاغذهای سیاه یکدست برای انتقال داستان زیبای خود به مخاطب استفاده کرد. . در این روش برش های کاغذی و گاه مواد دیگر همچون نخ پارچه مقوا کاموا بصورت کلاژ از لنز دوربین میگذرد تا یک داستان بگویند.


۱۱. تایپوگرافی انیمیشن  

تایپوگرافی در مورد ظاهر و چیدمان حروف ، کلمه و نوشته است که میتوان آن را در جهت های مختلف به حرکت وا داشت. انیمیشن تایپوگرافی بطور گسترده ای در عناوین فیلم ها مورد استفاده قرار میگیرد

۱۲. انیمیشن شن و ماسه  

این روش کمی کثیف است زیرا شما باید دست های خود را با شن و ماسه آغشته کنید. یک میز شیشه ای روشن به عنوان یک بوم استفاده می شود و انیماتور با حرکت شن و ماسه در جهت های خاص، انیمیشن را ایجاد می کند . انیماتورها باید دائما خلاقیت خود را از روی صفحه برای ایجاد صحنه دیگری پاک کنند. کل فرایند عکس برداری شده و سپس برای نمایش با یکدیگر تلفیق میشوند.


۱۳. انیمیشن نقاشی بر روی شیشه  

در این تکنیک، خشک شدن آهسته رنگ  بر روی یک بوم شیشه ای ، به انیماتور اجازه می دهد تا اثرش را دستکاریو خلق صحنه هاو عکاسی آن را همزمان کند. بعضی اوقات  ترمانتین (یک نوع حلال رنگ) در رنگ ها استفاده می شود، که باعث می شود سهولت انیمیشن ساز برای نقاشی است . این کار دشوار و پرزحمت است زیرا شما باید بر روی شیشه طراحی و رنگ شود، عکاسی شود و سپس یک صحنه دیگر ایجاد شود و در نهایت ترکیب میشود تا یک نسخه متحرک از نقاشی بوجود آید.

۱۴.انیمیشن زوئتروپ

Zoetrope یک اسباب بازی انیمیشن است که در قرن نوزدهم در سال ۱۸۳۴ توسط ویلیام جورج هورنر اختراع شد و یکی از اشکال اولیه انیمیشن است. تصاویر بر روی کاغذ با فاصله ی کم در کنار یکدیگر کشیده شده و هنگامی که به صورت دایره ای حرکت میکند،  توهم حرکت ایجاد میکند و متحرک بنظر میرسد. اثر بصری و تکنیک ایجاد شده توسط zoetrope امروزه برای ایجاد GIF های متحرک استفاده می شود.