طراحی و گرافیک

انواع تکنیک های انیمیشن (۱)

انیمیشن چیزی بیش از یک توهم بصری نیست – یک راه فریب دادن چشم که باعث میشود فکر کنیم تصاویر ساکن ، تصویر متحرک است. در کل جان بخشیدن تصاویر.

به زبان ساده تر انیمیشن یعنی جاندار نمودن، یا ایجاد تصور حرکت در تصاویر یا اجسام بی جان است.

Image result for ‫انیمیشن چیست‬‎

۱: انیمیشن سنتی یا انیمیشن کلاسیک دوبعدی ۲D:

در انیمیشن سنتی ،هنرمندان هر فریم را باید با دست طراحی کنند. انیمیشن سنتی ایجاد یک نقاشی در یک قاب است. انیمیشن ۲D شامل ایجاد طراحی های متعدد برروی طلق های پلاستیکی که در پس زمینه ای رنگی قرار میگیرد.

این یک روند طولانی بود. هزاران عکس از دست به طور کامل بر روی ورق های استات و یا cels، که کمی متفاوت از سل قبل از آن طراحی میشد. هر سل جداگانه عکاسی میشد. این تکنیک در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفت و در فیلم هایی مانند راجر رابیت  Roger Rabbit  و Space Jam استفاده شد. سفیدبرفی و هفت کوتوله، زیبای خفته Beauty Sleep و علاءالدین Aladdin و Peter Pan از انیمیشن هایی هستند که از این نوع سبک ساخته شده اند.

 

 

 انیمیشن کامپیوتری -۲D، ۳D :

تکنولوژی کامپیوتر دنیای انیمیشن را متحول کرد. انیمیشن کامپیوتری شامل طیف گسترده ای از تکنیک ها است، اما اساسا هر انیمیشن ای است که با استفاده از کامپیوتر به صورت دیجیتال ایجاد می شود. در دهه ۱۹۹۰، انیماتورها در کنار انیمیشن سنتی شروع به استفاده از انیمیشن کامپیوتری کردند. این سبک از انیمیشن کنترل بیشتر و سریعتر از انیمیشن سنتی دارد.  انیمیشن کامپیوتری را می توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد:

انيميشن

۲: انیمیشن ۲D دیجیتال

انیمیشن مشهور میکی ماوس با استفاده از تکنیک انیمیشن دوبعدی ایجاد شد. اولین انیمیشن کوتاه دو بعدی به نام Fantasmagorie “فانتاسماگوری”ساخته شده توسط امیل کوه است. کاملا به صورت سیاه و سفید گرفته شده است، کارتون در مورد مرد چوبی با حرکات ساده زندگی یک انسان واقعی است . کارتون با حدود ۷۰۰ نقاشی مختلف ۷۵ ثانیه طول می کشد . این انیمیشن تاریخی در سال ۱۹۰۸ منتشر شد. در دهه ۱۹۶۰، بسیاری از کارتون های محبوب مانند جتسون Jetsons و Flintstones با استفاده از انیمیشن ۲D ایجاد شدند.  

۲۰ روش متفاوت ساخت انیمیشن

ایجاد انیمیشن در فضای ۲ بعدی با کمک فن آوری های دیجیتال به عنوان انیمیشن ۲D دیجیتال شناخته می شود. در این نوع انیمیشن نیازی به ایجاد مدل های دیجیتالی نیست، فقط باید فریم را طراحی کنید. ایجاد ۱۰۰ نوع طرح ونقاشی و حرکت دادن آنها در جهت های متفاوت، از تکینیکهای انیمیشن دوبعدی دیجیتال است .با استفاده از Adobe Flash، انیمیشن سازان می توانند تعداد نقاشی های مورد استفاده را محدود کنند، و با تغییرات جزئی مانند تغییر رنگ و یا تعداد فریم می تواند به نتیجه دلخواه در کوتاهترین زمان برسند، در نتیجه ساخت انیمیشن دیجیتال دوبعدی را آسانتر میکند.

انیمیشن ۲D دیجیتال به دلیل کمبود عمق در  اهداف هنری مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما هنوز هم در تبلیغات و نشر رومیزی استفاده می شود.


۳: انیمیشن دیجیتال ۳D

اگر طراح علاقمند به ساخت شخصیت های خیالی به سبک واقع گرایی است،با انیمیشن ۳D Digital امکان پذیر است. شخصیت های انیمیشن سه بعدی دیجیتال بسیار سریعتر هستند و در صنعت فیلم سازی بسیار محبوب هستند. با استفاده از نرم افزار های کامپیوتری میتوان انیمیشن ۳ بعدی برای ایجاد بسیاری از فیلم های کوتاه، فیلم های کامل و حتی تبلیغات تلویزیونی و حرفه ای در انیمیشن ۳D دیجیتال ساخت. در مقایسه با انیمیشن ۲D و انیمیشن سنتی، مدل ها، بسیار واقع گرایانه هستند.۴: انیمیشن استاپ موشن

آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا قطعه سنگ می تواند راه برود یا صحبت کند یا خیر، هر چیزی در انیمیشن امکان پذیر است؟ با استفاده از انیمیشن فریم به فریم،میتوان حرکت های متفاوت و چرخش هایی را به اشیاء ساکن اضافه کرد. از زمان تکامل ابداع عروسک ها، انیمیشن استاپ موشن وجود داشته است. فیلم های بسیاری با استفاده از روش استاپ موشن ایجاد شده اند. ادوین پورتر کارگردان “خرس عروسکی”  یکی از اولین فیلم های انیمیشن استاپ موشن بود. بدنبال آن انیمیشن ، فیلم کوتاه “بازی عروسکهای خرسی” ساخته شد. مدت پخش آن کمتر از یک دقیقه بود، درحالی که بیش از ۵۰ ساعت کار بر رویش انجام شد.


۵: انیمیشن مکانیکی  

به جای روباتیک، ماشین ها با استفاده از تکنیک انیمیشن مکانیکی می توانند حرکت کنند. به جای ساختن دستگاه اصلی، ایجاد این انیمیشن های مکانیکی، به انیماتور اجازه می دهد تا بداند چگونه دستگاه کار می کند. توضیح عملکرد این ماشین ها از این نوع تکنیک انیمیشن بسیار آسان است.

 

۶: Chuckimation

یکی از تکنیکهای انیمیشنی محبوب است که ترکیبی از انیمیشن استاپ فریم و تصاویر واقعی بوده که در آن که کاراکترها به یک فریم خاص منتقل می شوند. از برخی جهات شبیه به نمایش عروسک خیمه شب بازی است.

 

۷: انیماترونیک صوتی و آتونوماترونیک

Audio-Animatronics و Autonomatronics

والت دیزنی انیماترونیک صوتی علامت تجاری را ایجاد کرد که در پارک های دیزنی نصب شده است.Otto یک ربات است که به راحتی میتواند شخص را در یک اتاق حس کند، با آنها صحبت کند و همچنین می تواند بگوید که آیا آنها خوشحال هستند.تکنولوژی Autonomatronics متفاوت از فناوری Audio-Animatronics است. تکنولوژی Audio-Animatronics برنامه پیش برنامه ریزی شده را اجرا کند . فناوری Autonomatronics توسط دوربین های پیشرفته و سنسورها ، ربات را هدایت میکند تا بتواند براساس شرایط موجود حرف بزند یا کاری انجام دهد.

۲۰ روش متفاوت ساخت انیمیشن