عکاسی پانوراما و انواع ان

Related image

عکاسی پانوراما چیست؟

عکاسی پانوراما ، به عنوان عکاسی با فرمت عریض و میدان دید وسیع شناخته می شود. پانوراما تکنیک خاصی است که چندین عکس از یک دوربین با دید وسیع عکاسی میشود (افقی یا عمودی) و با هم در نواحی مشترک همپوشانی میشود . اصطلاح “پانوراما” به معنای “همه ی دید” در یونانی است و ابتدا توسط نقاشانی که قصد داشتند دید وسیع و دید کامل (نه فقط بخش خاصی از آن) از منظره را ارایه کنند، بکار گرفته شد.

اولین عکس های پانوراما با کنار هم قرار دادن نسخه های چاپی فیلم ساخته شده بود که بسیار ناپایدار بود، زیرا تراز کردن ان به سادگی نبود و تقریبا غیرممکن بود که عکس ها کاملا هماهنگ شوند.
با پیشرفت در نرم افزار های کامپیوتری و عکاسی دیجیتال،و با استفاده از نرم افزار های تخصصی می توان تصاویر دیجیتالی با کیفیت را با هم ترکیب کرد.
در حقیقت، با استفاده از یک تکنیک عکاسی مناسب و تجهیزات و ابزار های عکاسی پانوراما، اکنون می توان پانورامای تقریبا کامل را با رزولوشن بسیار بالا ایجاد کرد. بعضی از عکاسان صدها تصویر با وضوح بالا را برای ساختن پانورامای عظیم الجثه “گیگاپیکسلی”استفاده میکنند. امروزه عکاسی پانورامای دیجیتال نه تنها در میان عکاسان چشم انداز، بلکه در بین عکاسان معماری و شهرنشینی بسیار محبوب و معمول است .

عکاسی پانوراما نسبت برخلاف تصور، ممکن است بسیار پیچیده و گران باشد. برای مثال، ایجاد تصاویر پانوراما در عکاسی معماری به دوربین و لنز نیاز دارد تا به طور خاص در تجهیزات پانورامیک تنظیم شده ، از ایجاد خطوط منحنی و اعوجاج از اشیاء نزدیک و بنا جلوگیری شود. در عین حال بدون سرمایه گذاری بر روی تجهیزات دوربین با استفاده از اطلاعات کافی و دانستن اصول عکاسی پانوراما میتوان تصاویر پانوراما با چشم انداز عالی را عکاسی کرد.

Image result for Panoramic photography 360

2) انواع پانوراما

در حالی که کلمه “پانوراما” به طور خودکار فرض می کند که یک تصویر افقی یا عمودی وسیع باشد، به نظر من، لزوما نباید باشد. اگر چندین تصویر در کنار هم قرار گیرد و عکس نهایی به نظر یک تصویر مربعی است، یک تصویر پانورامای با وضوح و کیفیت بالا ثبت شده است. در ادامه انواع تصاویر پانوراما شرح داده شده است:

1) پانوراما با زاویه دید وسیع (Panoramas wide angle ) : عکسی با زاویه دید گسترده (افقی یا عمودی ) اما کمتر از 180 درجه را شامل میشود. پانورامای زاویه دید وسیع ممکن است شبیه عکس های معمولی باشد اما بخاطر درکنار هم قرار گرفتن چندین عکس از وضوح و کیفیت بالایی برخوردار است .

Image result for Panoramic photography

 

2) پانوراما 180 درجه:  پانورامایی که 180 درجه از سمت چپ به راست را پوشش می دهد. این نوع پانوراما بسیار وسیع است و یک منطقه بزرگ را پوشش میدهد

Image result for Panoramic photography 180

 

3) پانورامای 360 درجه:  پانورامایی که تا 360 درجه پوشش می دهد. این پانوراما بسیار گسترده است و تمام صحنه را در یک تصویر فوق العاده گسترده پوشش می دهد.

Image result for Panoramic photography 360

360 Degree Panorama

 

 پانورامای کروی:  همچنین به عنوان “سیارات” شناخته می شود. این پانورامای 360 درجه است که با استفاده از یک تکنیک پردازش پس از عکاسی و ترکیب انها با هم به یک تصویر کروی مربع تبدیل می شود.

Image result for Panoramic photography

 

 

 

 

 

Related Articles

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *