تفاوت انیمیشن دو بعدی و سه بعدی

Related image

زمانی که ما اصطلاح انیمیشن Animation را می شنویم اولین چیزی که به ذهن ما می رسد ،کارتون ها و فیلم های متحرک است. قبلا این اصطلاح فقط مربوط به شخصیت های کارتونی بود که به طور خاص طراحی شده بود اما از 8 تا 10 سال گذشته، پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات مستمر منجر به تغییر کلی چشم انداز صنعت انیمیشن شده است. در حال حاضر تکنولوژی انیمیشن با موفقیت در زمینه های متنوع محتوایی و تجاری در رسانه ها از جمله بخش تبلیغات، تجارت الکترونیک و صنعت آموزش و پرورش استفاده می شود. این تغییر در درجه اول به دلیل تغییر تکنولوژی دو بعدی به تکنولوژی سه بعدی 3D انیمیشن است.

 

انیمیشن دوبعدی
 
مقایسه بین انیمیشن 2D و 3D انیمیشن

انیمیشن 2D (دو بعدی)  اساسا ایجاد و یا تغییر تصاویر متحرک، شخصیت‌ها، داستان‌ها و زمینه‌ها همگی در یک محیط دو بعدی هستند .به عبارت دیگر این انیمیشن‌ها به نظر می‌رسد عمقی ندارند و تخت و مسطح هستند.

انیمیشن 3D  (سه بعدی)  به ایجاد تصاویر متحرک با استفاده از محیط دیجیتال 3D اشاره دارد.

– انیمیشن 2D تنها می تواند شخصیت های 2 بعدی ایجاد کند. به این معناست که شخصیت تنها ارتفاع و عرض آن را تعیین می کند، اما هیچ عمقی ندارد.انیمیشن 2D برای طراحی مفهومی مناسب نیست، زیرا تنها میتواند 2 بعد معماری یا مدل را نمایش دهد.

در انیمیشن 3D، تمام شخصیت ها 3 بعدی خواهند بود. بدین معنی که شخصیت  ارتفاع، عرض و عمق آن را نشان می دهد و در مقایسه با شخصیت های 2D واقعی تر هستند و می توانند شخصیت های واقعی را ایجاد کنند.

– انیمیشن 3D شامل مراحل مختلف مانند مدل سازی، بافت، نورپردازی، رندر و غیره و با کمک نرم افزار کامپیوتر انجام می شود.

انیمیشن 2D در مقایسه با انیمیشن 3D بسیار ارزان است و می تواند در مدت کوتاهی تولید شود. فقط نیاز به افراد ماهری است که قادر به طراحی و نقاشی هستند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *